Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Посланикът на Германия у нас се връща за час към опита си на радиоводещ

Н. Пр. Кристоф Айххорн: Основната дума за Европа е свобода

Музикален прочит на случилото се преди 30 години в специално издание на "Хоризонт до обед"

Н. Пр. Кристоф Айххорн
Снимка: Ани Петрова



„България и Германия споделят общ исторически опит – свободата. Преди 30 години, на 9 ноември, падна Берлинската стена, слава Богу. Преди 30 години стотици хиляди българи бяха на улицата и какво искаха? Свобода. За себе си, за децата си, свобода за всички нас, в Европа. Свобода – това празнуваме днес.“ Това каза пред БНР посланикът на Федерална Република Германия у нас Н. Пр. Кристоф Айххорн. Освен опита си като дипломат в Москва в ключовото време около падането на Берлинската стена, Кристоф Айххорн има в биографията си и познания като радио водещ - от 1979 до 1985 г. в ARD в Германия.

„Всички в Европа имахме това чувство – приключваме със стария режим, искаме да бъдем свободни, да бъдем заедно и заедно да изграждаме своето бъдеще, да отворим границите и да изчезнат стените“, посочи Кристоф Айххорн.

Посланик Кристоф Айххорн и Ирина Недева

Песните на свободата или вятърът на промяната в музиката на 1989 г. Предаването "Хоризонт до обед" днес е посветено на 30-годишнината от началото на промените, както и на контра културата на 80-те в България и Германия, която подгрява условията за бунта. 

„И в Западна Германия имаше хора, които не бяха щастливи, не бяха доволни. Пееха песни за това. И в Източна Германия имаше хора, които не бяха щастливи и пееха песни за това. Разликата беше в това, че докато в Западна Германия те можеха да го правят открито на сцената, в Източна трябваше да пеят тайно, вечер в кухнята“, разказа Айххорн.  

„Ако погледнем Европа днес и различния исторически опит, който всички ние в Европа имаме, можем да се обединим около една дума – най-важната дума за нашата душа, за нашето сърце, за нашето мислене, за нашето бъдеще: това е думата „свобода“, коментира още посланик Кристоф Айххорн.  

Посланик Кристоф Айххорн и Ирина Недева

Германска народна песен от далечната 1780 година пък прави връзката с днешните тревоги във вече обединена Европа и се посвещава на свободата на мисълта и на словото, които винаги трябва да бъдат бранени.

„По това време навсякъде в Европа съществуват абсолютистки режими, не е имало свобода на изказа. Песента ни казва, че кралете, които са на власт, могат да ни затворят, но те не могат да надникнат в умовете ни, защото мислите са свободни“, допълни дипломатът, днес в ролята му на радио водещ.

Песента Die Gedanken sind frei – „Мислите са свободни“ в нейния съвременен   вариант звучи едновременно на няколко езика, сред които немски, френски, елзаски, италиански, португалски, турски и арабски. Озаглавена е Liberté de penser и е посветена на журналистите от френското сатирично издание Шарли Ебдо.

Слушайте повече в звуковия файл. 

Превод в ефир: Милкана Делер


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. д-р на науките Стойко Стойков

Проф. Стойко Стойков: Плагиатството придоби широк мащаб в последните 15 години

"Тогава, когато една държава се развива като модерна държава, в нейната основа е заложено образованието , а един от основните приоритети в това образование, е неговото качество ". Това отбеляза пред БНР проф. д-р на науките Стойко Стойков , инженер и полковник от запаса: "За съжаление, точно плагиатството, което придоби изключително широк..

публикувано на 24.07.25 в 15:33
Протест в Тел Авив, Ирзаел, срещу войната в Палестина и срещу смъртта на деца

Ибрахим Халед: Израел трябва да се оттегли от окупираните територии

" Много е трудна връзката с близките ми в Газа, защото нямат ток и ако успеят да си заредят телефоните, могат на седмица около 20 минути да говорят, колкото да се чуем. Положението е много тежко. Хора падат по улиците , много е тежко наистина. Даже аз имам едно видео, което показва журналист на "Ал Джазира", докато снима на живо, хора падат след..

публикувано на 24.07.25 в 14:44

Ивет Добромирова: ПП спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган

"Продължаваме промяната" имат пълно основание да твърдят, че институциите по някакъв начин злоупотребяват по отношение на тях с правомощията си ". Това коментира пред БНР Ивет Добромирова , журналист, PR експерт: " Проблемът е, че те са част от този проблем . Те спомогнаха за това институциите да бъдат превърнати в репресивен орган и сега се..

публикувано на 24.07.25 в 13:25
Весела Райчинова

Весела Райчинова: "Българска душа на святата земя" не е религиозен фестивал

"Творчески терминал България - Израел" е с четвърто издание сега и е обратна връзка на Международния фестивал на българското изкуство или българските изкуства "Българска душа на святата земя" . Това каза пред БНР Весела Райчинова , кореспондент на БНР в Израел: " Това не е религиозен фестивал . Това е фестивал, който беше създаден под..

публикувано на 24.07.25 в 11:39
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Правителството е стабилно, БСП и ИТН не искат предсрочни избори

"Смяната на противопоставянето от Изток-Запад на статукво-промяна дава възможност за някакъв опит за сближаване, за синхронизация, но в никакъв случай не и на някакви директни общи действия на тези политически сили, защото там различията са прекалено големи, особено между "Продължаваме промяната" - "Демократична България" и "Възраждане" . Това заяви..

публикувано на 24.07.25 в 10:08
Община Плевен

Спор между Община Плевен и местна фирма за неизплатена сума от 70 000 лв.

Плевенска фирма изнесе данни за неплатени суми от Община Плевен  по договор като подизпълнител на "Паркстрой“ . Каква е причината за тази ситуация след твърдението, че Общината няма финансови проблеми? Какво се случва с оранжерията и закупената техника на "Паркстрой“, след като управителят беше освободен от Общинския съвет, но заведе съдебни дела и..

публикувано на 23.07.25 в 15:02
Даниел Генков

Даниел Генков: Самоубийството е израз на екзистенциална субективна криза у личността

" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална субективна криза у личността ". Това обясни пред БНР Даниел Генков , криминален психолог: "Тогава, когато индивидът е изправен пред непреодолима обективна или пък субективно преживяна ситуация, която..

публикувано на 23.07.25 в 13:40