Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Марин Георгиев: Имаме много талантливи литератори, но малко поети

Поредицата "Възкресения" събира най-доброто от архивите на неизвестни автори

Марин Георгиев
Снимка: Личен архив
Марин Георгиев е издател, писател, литературен критик. Автор е на книгата "Третият разстрел" за Никола Вапцаров. Издал е поредица от книги с произведения на различни поети.

"Венета Вълева стана причина да създам една поредица. Аз най-напред издадох един друг поет от Стара Загора - Минчо Стоилов. Това се дължи на Георги Анев, критик, който е естествен лидер там на литературната общност, но не само в Стара Загора, ако ме питате и в Южна България, а може би и на провинциална България", разказа Марин Георгиев в предаването "По първи петли".   

Георги Анев пресява от архивите на местните автори всички текстове, които смята за ценни.

"След това го преписва. Преписването е много трудно нещо, поне знам по себе си, и след това го предлага. Първата книга така я издадохме. След това каза за Венета Вълева и тогава вече се оформи в мен идеята да го нарека поредица "Възкресения".

Марин Георгиев е издал книга със стихове на Ивайло Иванов от Троян. "От 2012 година аз правя опити да издам на Ивайло Иванов (той почина преди две години), да му издам една книга. Той ми предложи 2013 година два ръкописа - "Дантелите на скрежа" и "Брачни песни", споделя още Георгиев.

След неуспешни опити да издаде книгите на Ивайло Иванов, той търси помощ от поета Кирил Кадийски и решават да издат "Брачни песни". "2013 година излезе тази книга. Тя претърпя три допълнителни издания и с тази книга го забеляза критиката, защото той доста компактно се представи", допълни литературният критик.

Ивайло Иванов е живял много трудно. "Той живееше като дух, в едно такова провинциално градче. Той за мен е пример за това, че нашата литература е пълна с талантливи литератори, да оставим тези организираната бездарност, с талантливи литератори, но с много малко поети", каза Марин Георгиев.

Една от най-новите книги от поредицата "Възкресения" е с произведения на Кольо Александров. Негови приятели са събрали доброволно средства, за да подпомогнат издаването. Поетът Кольо Александров е със средно образование, обясни литературният критик. "Със селски произход. Имал е също труден живот. Израснал е бавно, мъчително..." 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщата на семейство Овчарови в Ново село е превърната в безплатен музей

Семейство Даниела Савомолска – Овчарова и Владимир Овчаров са професионални художници, артистични номади, живели са близо 30 години в Съединените американски щати. Решиха да се завърнат в България, но не в родната София.  Избраха новият им дом да бъде в бивша бозаджийница във великотърновското Ново село. Преобразената от тях къща в самия център на..

публикувано на 05.01.25 в 05:56

Антропологът Оливие Живр: Вкусът на радиоточката е като на шкембе чорба

Навръх рождения ден на програмите на БНР "Хоризонт" и "Христо Ботев" "Изотопия" припомня интервюто, с което започна настоящия радиосезон, за да засвидетелства уважението на голямото радио към малкото – някогашната радиоточка . С течение на времето нещата се променят. В България изучава културното наследство в Самоковско, но и в..

публикувано на 04.01.25 в 10:43
Исус Ангелов

Исус Ангелов - един млад човек, който "създава усмивки в хората"

Исус Ангелов е потомствен музикант, наследил таланта си от дядо си и баща си. Обича да работи и да постига целите си. С един акордеон може да предаде звука и на други музикални инструменти, като орган и цигулка. „Музиката я поставям на първо място и се радвам, че като един символ на столицата, свирейки къде ли не, създавам настроение, радости..

публикувано на 01.01.25 в 10:00
Д-р Людмила Баждарова - неонатолог

Д-р Людмила Баждарова: Помни се преживеният ужас и после невероятната благодарност, която съм изпитвала и щастие от спасеното дете

Д-р Людмила Баждарова е гост в рубриката "Горещи сърца". Тя е педиатър, неонатолог и детски кардиолог. Завършва Медицинския университет в София през 1990 г. През 2001 г. придобива своята първа специалност Детски болести. През 2006 г. придобива специалност - Детска кардиология, а през 2021 г. - и третата си специалност - Неонатология...

публикувано на 29.12.24 в 06:05
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10