Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Командирът на Сухопътни войски критикува финансирането на проекта за модернизирането им

| обновено на 19.11.19 в 17:49
2
Командирът на Сухопътни войски генерал-майор Михаил Попов до президента Румен Радев тържествено събрание във Военна академия „Г. С. Раковски“ в София.
Снимка: БГНЕС

Остра критика за финансирането на проекта за модернизиране на Сухопътните войски отправи днес командирът на войските генерал-майор Михаил Попов. Той заяви своята позиция във Военната академия „Г. С. Раковски“ в София, където Сухопътните войски отбелязват тържествено своя празник.

В словото си за празника генерал-майор Попов каза, че за определените като гръбнак на армията Сухопътни войски се грижим късно. Когато стане дума за финансирането, войските не могат да се класират в челната тройка, обяви той. А за причините ген. Попов каза:

"Аз не мога да правя вятър на този или онзи".

Президентът Румен Радев каза, че е в по-голяма степен оптимист от началника на Сухопътните войски за модернизацията и напомни, че винаги е бил за едновременното движение на проектите за модернизация.

Не политически фактори, а сложността на процедурите бавят проекта

В коментар по казуса заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов заяви, че не политически фактори, а сложността на процедурите бавят проекта за Сухопътните войски:

"До средата на следващата година договорът за превъоръжаване на Сухопътните войски с нова бойна машина трябва да бъде факт. Финансовите средства са осигурени от бюджета на Министерство на отбраната. Те бяха осигурени и през тази година", посочи Запрянов.

Националният план за нарастване на бюджета за отбрана се изпълнява и разходите по проекта за придобиване на нов боен самолет през тази финансова година по никакъв начин няма да засегнат бюджета през следващите години, увери още заместник-министърът на отбраната.

Четири са офертите за проекта за модернизация за Сухопътните войски, който се очаква да бъде за около милиард и 200 милиона лева. До средата на февруари догодина трябва да има оценени оферти.

Състоянието на Сухопътните ни войски е тежко

„Поздравявам генерал-майор Михаил Попов за достойното поведение, за обективния анализ и за прямотата, с които съобщава на българското общество състоянието на Сухопътните войски. В годините на прехода тези войски бяха най-ощетяваните въоръжение сили. Състоянието на Сухопътните ни войски е тежко“, каза в предаването „Нещо повече“ генералът от резерва Димитър Шивиков.

„Основната причина за нереализирането на модернизацията на Сухопътните войски се корени в нашия политически елит, няма консенсус“.

Най-големият вид въоръжени сили отбелязва празника си

По традиция с поредица от събития най-големият вид въоръжени сили отбелязва 134-тата годишнина от Сръбско-българската война и празника си.

Тържествата започнаха от 2-ри ноември и завършват днес с тържествено събрание-концерт във Военната академия „Г. С. Раковски“.

Началникът на отбраната генерал Андрей Боцев, заместник-министърът на отбраната Атанас Запрянов и командирът на Сухопътните войски генерал-майор Михаил Попов наградиха военнослужещи и цивилни служители, отличени за висок професионализъм.

Празникът на Сухопътните войски бе отбелязан вчера с Ден на отворени врати и показ на въоръжение и бойна техника във военните формирования.

На 14 ноември офицерите, сержантите и цивилните служители от командването на Сухопътните войски преминаха по стъпките на Сливнишките герои от Сливница до Гургулят. Бяха посетени местата, на които през 1885 г. са се състояли най-решителните боеве от Сръбско-българската война.

Датата 19 ноември е определена за празник на Сухопътните войски с решение на Министерския съвет от 1992 година. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) на 19 ноември българската пехота прави решителното сражение при Сливница.

Това е първата голяма победа на войската след възстановяването на българската държава от 1878 година. Впоследствие с победата в Сръбско-българската война е защитен актът на Съединението между Източна Румелия и Княжество България.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Питейната вода в Шивачево е замърсена с уран

Водата в град Шивачево не е годна за пиене и готвене заради наднормено количество уран и обща алфа активност. Това съобщи Регионалната здравна инспекция в Сливен.  От там на 24 октомври са връчили предписание на "ВиК - Сливен“ ООД  да предприеме всички мерки за осигуряване на населението с безопасна и чиста питейна вода, както и да проучи всеки от..

публикувано на 04.11.24 в 11:44
Церемония по подписване на договор за инженеринг за нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ

Подписаха договор за нови ядрени мощности в АЕЦ "Козлодуй"

Представители на АЕЦ "Козлодуй – Нови мощности" и консорциумът "Уестингхаус - Ейч Ди Си" подписаха договор, свързан с изграждането на нови ядрени мощности. С проекта се цели за 12 месеца да е готов инженерингът за изграждането на нови мощности в съществуващата централа и да е ясна цената им.  Подписва се договорът за нови мощности в АЕЦ..

публикувано на 04.11.24 в 11:42
Първи учебен ден в Пирея, 12 септември 2022 г.

Протести на ученици в Гърция срещу забраната на мобилни телефони

Протести на ученици в Гърция затвориха днес училищата. Учениците искат да не ги отстраняват от занятия за ползване на мобилни телефони. Забраната за ползване на мобилни телефони в средното училище се прилага стриктно, което доведе до стотици отстранявания на ученици. Над 6000 ученици в Гърция са отстранени от учебни занятия заради..

публикувано на 04.11.24 в 11:21
Възрастна жена гласува с подвижна урна на балотажа за президентския вот в Молдова

Владимир Митев: Решаващи за Молдова ще са изборите за парламент догодина

Парламентарните избори през лятото на 2025 г. ще бъдат решаващи за Молдова . Парламентът движи нещата в молдовската политическа система. Това каза пред БНР журналистът от румънската секция на Радио България Владимир Митев, автор на блога "Мост на приятелството", посветен на отношенията между България и Румъния. Мая Санду печели..

публикувано на 04.11.24 в 11:13

Тежки метали в питейната вода в две ломски села

Тежки метали откриха в питейната вода в две села в община Лом - Станево и Долно Линево. Замърсена с колиформи е водата в село Комощица, община Якимово. В изследваната вода от Регионалната здравна инспекция в Монтана в частен дом в село Долно Линево е открит манган. Над нормата за хром е водната проба от кафе аперитив в село Станево. В село..

публикувано на 04.11.24 в 11:07

Все още не е отстранена аварията на основния тръбопровод, който замърси Варненското езеро

Все още не е отстранена повредата на основния тръбопровод, който замърси в петък водата във Варненското езеро, съобщи Радио Варна. До изливането на отпадни води в езерото се стигна, след като тръбата беше спукана при изкопни дейности от фирмата подизпълнител на ремонта. През 2019 г. авария предизвика сериозно замърсяване във Варненското езеро. През..

публикувано на 04.11.24 в 11:02
На плаж в лондонски парк, 17 юни 2022 г.

Пилотен проект: 1000 британци минават на 4-дневна работна седмица

Хиляда работници в Обединеното кралство ще получат допълнителен отпуск без загуба на заплащане в първия официален пилотен проект за четиридневна работна седмица под управлението на лейбъристкото правителство. Няколко компании ще вземат участие в пилотния проект, който се ръководи от "Кампанията за 4-дневна работна седмица" и стартира от днес...

публикувано на 04.11.24 в 10:58