Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Според местна легенда тук лежат костите на Михаил III Шишман

Кюстендилската църква "Св. Георги" - не(о)познатото средновековно бижу

Храмът е бил действащ до 1980 г., сега е паметник на културата

Дори мнозина от местните жители не знаят пътя към смятаната за най-стара църква в Югозападна България – „Св. Георги“ в покрайнините на Кюстендил.

Йорданка Якимова е екскурзовод в комплекса, който се състои от храма и възстановеното старо училище. Преди време е имало и допълнително вдигната камбанария, където държали и казаните за големите празници, но след обявяването на храма за паметник на културата, допълнителната постройка била съборена.

По архитектурните особености на градежа може да се предположи, че църквата датира от края на X и началото на XI век, пояснява Йорданка Якимова.

„Построена е по време на византийското владичество, като майсторите строители са дошли от столицата на империята – Константинопол. Тя е най-старата черква в Югозападна България.

По-старите, автентични стенописи си личат по цветовете, постигнати с естествени багрила и материали. „Те са от края на XI - началото на XII век Имат изключително висока художествена стойност и се предполага участие на солунски зографи при тяхното изписване.“ Участието на Самоковската школа е с по-новите стенописи от 19 век.

Първото реставраторско проучване на куполната част е направено през периода 1974-76 г. от Пламен Петров, дипломирал се в Краковската художествена академия. Временно реставрационните работи са замразени и след това възстановени в началото на 80-те години. 

Реставрацията на куполната част отнема повече от 30 години и се прави на приливи и отливи, когато има средства. Финализирана е през 2004 година.

Училището-музей, което е възрожденска сграда, приютява изложби и памет за историята на храма.

Според някои предания тук са заровени костите на българския цар Михаил III Шишман, убит в битката със сърбите при Велбъжд през 1330 г.

Църквата е била действаща до 1980 година.

Вече четвърта година комплексът „Св. Георги“ е в списъка на 100-те национални туристически обекта.

Слушайте целия репортаж в звуковия файл.

Снимки: Таня Милушева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изложба с рисунки на деца с епилепсия

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот"

Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..

публикувано на 16.02.25 в 06:35
Виктория Бешлийска

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона

Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света.  Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..

публикувано на 15.02.25 в 11:42

С "Пеперудена прегръдка" мисията на Гого от Перник ще продължи

Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..

публикувано на 14.02.25 в 16:24
Анна Малешкова

Поредицата "Бесарабски хроники" с нов том - "Следа в историята"

Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии.  Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Момчил Искренов: Кафето е ритуал, културата и удоволствието за сетивата

Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..

публикувано на 08.02.25 в 06:15

Росен Гацин: От февруари започва новият цикъл на стопанската година

На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители.  В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството.  На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..

публикувано на 02.02.25 в 10:24

Музиката на акордеониста Исус Ангелов прави хората щастливи

Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..

публикувано на 02.02.25 в 06:16