"Ако бях роден в Париж, нямаше да имам същия живот. Роден съм в Гренобъл, в една планинска обстановка, среда с планинари, с голям брат, който е планинар. Това, разбира се, ме беляза и ме оформи като човек, наистина да се чувствам и да се развивам в тези големи пространства", разказа природозащитникът в предаването "Хоризонт до обед".
"В началото бях ориентиран към спорта, с амбицията да правя постижения, да се развивам в тази посока, но след това дойде един момент, в който поисках да смеся тези мои интереси към планинаната с желание да правя нещо полезно за планетата", сподели Венденбаум.
Той се чувства се комфортно в обезлюдени места. "Там се чувствам жив и богат. Възможност да изживея нещо, което е само за мен, но и за други. Не знам дали това е зоната ми на комфорт, но това е мястото, на което се чувствам добре и където се изпълвам с нещо, което ми позволява да продължавам и да действам", признава Еврард Венденбаум.
През последните 5-6 години работи на остров Сулавеси.
"Аз по-скоро търся места на планетата, които все още не са съвсем повредени, последните недостигнати, забравени места на планената, които човекът още не е изследвал. Има такива места за щастие. Работя върху Мадагаскар. Там е една такава територия - Макай. И едно друго такова място на дива природа, на първична гора - Сулавеси", обясни Венденбаум.
По думите му Мадагаскар е мечтата на всеки любител на природата - това е едно от най-изключителните места на планетата откъм биоразнообразие. Еврард Венденбаум оценява късмета си да попадне на човек, който изследва Макай в Мадагаскар.
"Това беше една мечта. Да изследваш една недокосната земя и да откриеш видове, които са нови, непознати. Работим върху това късче земя, което е 4 хиляди квадратни километра и от 2017 година е природен резерват със статут. Работим много с местните хора, защото трябва да се извърши една истинска консервация с местните хора", разказа още Еврард Венденбаум.
Той е автор на филма "СКОРСБИ - шепотът на ледовете", който представя дейността на експедиция в най-големия фиорд на Гренландия. Има промени, които са свързани с повишение на температурите от 5 до 7 градуса, подчерта природозащитникът.
"Говорим много за климатични промени. В Европа все по-често има горещини, но ние не си представяме колко това е реален процес. В Арктика това много по-лесно се вижда", коментира Еврард Венденбаум пред БНР.
Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.
Превод в ефир: Любомир Попйорданов
"Изотопия" се размечта не просто за Ден на будителите, а за цял месец (защо не и повече), в който да се срещаме с хората, превърнали се в будната ни национална съвест . Средновековно невъзможен? Хамлет в омагьосания замък (първа част) Сред тях е Кирил Маричков , а и всички познати и непознати нему, с които..
Вярващите са убедени, че 40 дни след смъртта душата на покойника е сред нас, едва след това отлита към отвъдното. На този специален ден за помен християните подават храна и дарове, раздават и дрехите на мъртвия. Всичко дадено ще му се намери на оня свят. "Изотопия" поднася на Кирил Маричков спомените и емоциите на..
В рубриката „Горещо сърце“ отиваме в балчишкото село Гурково, където ни отвежда кореспондентът ни в Добрич Мая Райнова. Там тя се срещна с председателя на читалище „Свобода“ Наталия Георгиева, която родом е от Велико Търново, но след години в чужбина решава не просто да се завърне в България, а да се премести близо до морето. "Човекът, който..
Юркие Фейзи вдъхновява всеки, който я познава. Вярва, че винаги има път и надежда. Все още никой не е открил лек за лупуса, с който е принудена да живее, но вярва, че хората сами могат да се справят с всичко, стига да имат воля и любов към себе си. Това е най-важното нещо, на което се е научила от лупуса. "Да обичам повече себе си и когато..
"Националното радио , без никакво притеснение мога да кажа, че е в основата на успеха на "Сигнал", каза Йордан Караджов пред "Нощен хоризонт". "Да те жадувам", "Може би", "Сбогом", "Липсваш ми" са само няколко заглавия, които вече 46 години пренасят поколенията в свят на рок емоция и дълбоки спомени , създадени от музиката на "Сигнал"...
"Когато отидете в космоса…." директорът на НАСА Бил Нелсън се срещна с ученици и студенти . Посещението на Нелсън у нас беше част от европейската му обиколка. Защо НАСА се връща на Луната след 50 години? Как го прави с почти три пъти по-малък бюджет от преди. И дали войната в Украйна би била пагубна за отношенията между космическите сили? Много..
Вирусологът професор Радка Аргирова е потомствен лекар. Успява ли да се справи в живота с вирусите? "Вирусите са най-голямото предизвикателство за мен. Те ме карат непрекъснато да чета, да уча, да съм нащрек. Трябва винаги да бъда във висша форма. Първо, защото никога не знаеш точно кога какъв вирус ще се появи. Второ, точно кога кой..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..