Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Плюсове и минуси в проекта за обновяване на площад "Света Неделя" в София

На 29 ноември беше обявен победителят от международния конкурс за идеен проект за обновяване на площад „Св. Неделя”
Снимка: БГНЕС

"Харесах този проект и поддържам мнението на журито, че той беше проектът, който заслужава да спечели първа награда, защото той по един интересен и съвременен начин запазва символизма на мястото на площад "Света Неделя", запазва целостта на площада, главното пешеходно ниво, главните оси, север-юг, а също така изток-запад,  основните гледни точки, които са към църквата. Също така има един много щадящ подход към археологията. Запазва археологията на по-долно ниво, като от пешеходното ниво тя може да се наблюдава през стъкло, което е един интересен, съвременен и не труден за реализация подход". Това каза архитект Галина Тачиева в предаването "Хоризонт до обед". Архитект Тачиева работи във Флорида и бе участник в международното жури за избор на проект за обновяване на площад "Света Неделя".

Според нея проектът на Масимилиано Фуксас представя интересен начин да се свържат миналото и настоящето, да има едно съвременно третиране на обществената среда.

"Това е нашият най-централен площад в София, а също така със символично значение за цялата страна. Площад с много история и много култура, който смятам, че в този случай, този проект по един доста рационален, но и също деликатен начин се намесва и успява да съчетае новото със старото по един не много комплициран подход". 


Архитект Константин Пеев е един от участниците в алтернативния конкурс за ремонт на площад "Света Неделя", организиран от Съюза на архитектите в България. Той коментира избора на проект от конкурса на Столичната община:

"Нито един не си е направил труда да изследва археологията. Да каже кои руини са запазени, кои не са запазени, кои трябва да се експонират, кои са ценни, кои не са ценни. Освен това някои драстично се намесват в средата, без някаква сериозна полза за града и за площада", заяви архитект Пеев.

Първо е трябвало да се разкрие цялата археология, смята Пеев. "Всичко, което е на север от "Света Неделя", всичко, което е на юг от "Света Неделя" или трябваше да се каже на участниците да дадат решения, които да позволяват разкриването на археологията под новото площадно пространство."

Арх. Пеев критикува и това, че няма транспортно решение на комуникациите. "Трамваят по принцип няма място там, тъй като той дублира метрополитена, който върви отдолу по същата линия", посочи той.

Третият проблем за арх. Константин Пеев се състои в това, че никой не е потърсил мнението на собствениците на жилища за концепцията за обновяване на площад "Света Неделя".

Предлагат се решения главно за визията, уточни специалистът. "Но самите технически проблеми, строителни проблеми, инфраструктурни проблеми, транспортни проблеми са изключително сериозни. Екипът, който ще работи, трябва да бъде не по-малко от 100 човека, за да направи нещо, което да може да си струва парите да се построи", коментира архитект Константин Пеев.

Интервютата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Проект за ремонт на площад

Спечелилият проект за пл. „Света Неделя“ предлага комплексно решение

„Не съм имала никакви колебания. Това беше проектът, който фокусира веднага моето внимание, разбира се след преглед на всички предложения“. Това каза пред БНР доц. д-р арх. Йорданка Кандулкова - член на международното жури, класирало на първо място..

публикувано на 11.12.19 в 13:38
ВИЖТЕ ОЩЕ

По-заможните също стават жертви на трафик на хора

С "Поход за свобода" беше отбелязан Европейският ден за борба с трафика на хора . Европейският ден беше на 18 ноември. Но от Националната комисия за борба с трафика на хора са преценили, че съботата е по-удобният вариант. За десета..

публикувано на 19.10.24 в 19:03

Инж. Иван Иванов: Цената на водата да стане двукомпонентна

Цената на водата да стане двукомпонентна - предложението е на инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите. Става въпрос за това да има такса "Водомер", която да се плаща от всеки, без значение дали ползва вода или не. Пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 14:11
Сергей Скрипал

Сергей Скрипал може би е оцелял след отравянето с "Новичок" благодарение на грешно лекарство

Бившият руски шпионин Сергей Скрипал, станал обект на опита за отравяне с "Новичок" в Солсбъри, може да е оцелял, защото парамедик случайно му е дал грешно лекарство, беше съобщено по време на започналото публично разследване.  Започналото..

публикувано на 18.10.24 в 11:42

ГД ГВА: Не се очаква ограничаване или затягане на експлоатацията на дронове

Не се очакват съществени изменения с цел ограничаване или затягане условията за експлоатацията на дронове . Това каза пред БНР Даниела Минчева, ГВА. Тя припомни, че  от 2019-а има европейскo законодателство за непилотираните въздухоплавателни..

публикувано на 17.10.24 в 11:35

Трафик на хора: Робството съществува и днес!

Увеличава се броят на жертвите на трафик на хора , сигнализира пред БНР Даниела Савеклиева, секретар на Националната комисия за борба с трафика на хора. "Трафикът на хора е съвременен проблем, който за съжаление остава непознат за мнозина...

публикувано на 17.10.24 в 09:38
Кремена Кунева

Кремена Кунева: Не може една жена да е нещастна, след като роди. Това е индикация за проблем

Не може една жена да е нещастна, след като роди, това е индикация, че има някакъв проблем. Това каза пред БНР Кремена Кунева, председател на фондация "Даная", която публично сподели, че е преживяла следродилна депресия.  "Близките и приятелите са..

публикувано на 16.10.24 в 17:58
Училище за надежда

Съвременни будители успяват да създадат "Училище за надежда"

Видяхме деца с искрящи очи и хора, които дават всичко от себе си за тях. Това разказа пред БНР  Симеон Цончев. Той е продуцент на филма "Училище за надежда", който тръгва по кината от  първи ноември. Лентата разказва за училище "Димитър..

публикувано на 15.10.24 в 10:55