Като много интересна задача за обществото, което се занимава с изкуствен интелект в момента, Румен Данговски определя целта изкуственият интелект да може да резюмира статии.
„Не е ясно как може да се случи, но в момента имаме възможност да атакуваме такива задачи поради големи открития наскоро. Аз съм си говорил с редактори на различни аутлети, които резюмират научни открития в различни области и го предоставят на широката аудитория. Те получават хиляди такива заявки на месец, за различни press release-и, и имат нужда от първа стъпка във взимането на решение дали нещо да бъде предоставено на тяхната платформа или не. Затова се надяваме методът, който разработваме в момента, да бъде полезен на редактори да придобият представа за научната статия по един бърз начин“, разказва той.
За кратко през 2018 г. Румен е част от компания, която иска да предостави следващото поколение от оптични чипове за изкуствен интелект и програмиращ със светлина, а не с електрони. Работи с професор по физика, който се занимава с нанофотоника.
„Интересуваме се от това как светлината си взаимодейства с материята, когато отидем на наноскали. Идеята е, че можем да направим чип, който се представя по-добре от електронните чипове и вместо да използва електрони, за да прави сметките, използва светлина. Плюсовете на това са, че изразходва много по-малко енергия и много по-бързо се справят, отколкото стандартните електронни чипове“, пояснява Данговски. И допълва, че приложението на тези чипове е в големи невронни мрежи, които се нуждаят от голяма изчислителна мощ, тоест не са строго специализирани.
„Ако искаме да направим компютър, който изцяло да ползва светлина, това не е възможно. Защото светлината не се справя много добре с логика. Тези чипове имат потенциала да влязат в нашите телефони, по по-бърз да разпознават обекти, когато използваме нашата камера, по по-бърз начин да ни резюмират статиите, да намалят нашата сметка за електричество… - и по такъв начин да подобрят нашето всекидневие“, обобщава Румен Данговски.
Румен Данговски е категоричен, че дори и да прави докторантурата в Масачузетския технологичен институт, „всички пътища водят обратно към България – по един или друг начин“. Обещава си да се бори за възможността да се върне в България, да предаде щафетата, всички получени знания, и да работи с млади хора.
„Налице са условията, с които човек като мен и моите приятели можем да се приберем и реално да помагаме на хора, които имат нужда.“
Румен има опит като ментор на ученици от средно училище по проекти, свързани с математика и информатика.
Интересът към неразрешени досега задачи е първоизточникът и мотивиращата сила за Румен Данговски, споделя още той и подчертава колко е важно по този път да търсиш съмишленици и сродни търсещи души.
Още за работата на Румен Данговски слушайте в звуковия файл.Съвременните комуникационни канали предлагат разнообразно съдържание, повечето тематично подчинено на търсенето от потребителите. Комуникаторите са без брой и транслират посланията си в среда от информационен шум. Това силно намалява критичния поглед на аудиторията и тя все по-трудно селектира качеството на информацията сред..
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..