Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колекционерът на вестници Антонио Станоев: Повече вестници умират, отколкото се раждат

Антонио Станоев
Снимка: Личен архив

Колекционерът на вестници Антонио Станоев притежава около 4 100 вестника. 3 750 от тях са уникални заглавия, които не се повтарят, а близо 3 200 са първи броеве на съответния вестник. Успял е да издири и приобщи към колекцията и последни броеве - както на стари издания, така и на съвременни. Най-пресният такъв случай е на последния брой на ежедневника „Сега“, който продължава да излиза като седмичник, на „Жълт труд“ и на наследника на „Култура“ – вестник „К“.
Повече вестници "умират", отколкото се появяват, прави равносметка колекционерът. "Три вестника за три дни буквално. А иначе през годината "Банкеръ" спря, преди това "Стандарт", който от всекидневник стана седмичник."
 

„Преди да стигна до вестниците събирах първо топчета, след това оловни войници, след това марки, картички. Всъщност усилено започнах да събирам вестници след 1990 година“, разказа Антонио Станоев в предаването „Нощен хоризонт“.

Помни още вестник от 1968 година, който бил първият придобит от него още преди да започне сериозно да събира. Той бил в 40 страници, голям формат, огромен за времето си, с цена 40 стотинки – също огромна, защото тогава вестниците излизали само в 4 страници и стрували 2 стотинки.

Началото

„Този вестник беше по повод 20-годишнината на ЦСКА – Червено знаме. Бях на един мач, там се разпространяваше този вестник и като привърженик ми хареса. Беше чудо невиждано за ония години. Взех го и си го запазих. След това имаше един вестник, 1970 г., за Иван Вазов, по повод 120 години от рождението му. После един вестник „Жар“, 1971 година, който също беше с много различна тематика от онези вестници, които тогава излизаха – по-любопитни факти, по-младежки, издание на Комсомола, цветен, интересен – него също си го запазих, първия му брой. Тогава изобщо не съм си представял, че ще събирам вестници, че ще правя колекция", сподели Станоев.

Вестникарският бум

Когато започнал вестникарския бум след промените през 1989-а, негов приятел му подхвърлил идеята да събират вестници. 

„Тогава площад „Славейков“ беше златна мина. Там Славе Македонски, който издаде няколко вестника, беше направил една дървена колибка и там издаваше „Сиромашка дума“, „Весела България“, поне пет-шест вестника. И другото място, което беше мека-та на вестниците, е Централната гара там освен софийските, от близките градове до София се носеха вестници. Почти всеки ден излизаха нови вестници. Цялата тази история, бумът на вестникоиздаването продължи докъм 1995-96 година, след което започна едно бавно затихване, което сега доста се е разраснало. Нови заглавия няма или са много рядко, а има вестници, които свършват своя земен път.“

Освен първите броеве на един вестник, Станоев събира и еднократни издания, които се появяват обикновено в малък тираж и са посветени на специално събитие. „Между вестниците има и такива, които дори ме е срам да ги чета, но и тях ги събирам. Вестник е – как да не го събера?“, признава той. Отказал се е обаче от вестниците, съдържащи само кръстословици. „Направил съм си 87 теми, по които събирам вестници. Примерно армия, полиция, партийни вестници, ученически. Това беше първата ми изложба в Народната библиотека, която направих 2001 година – с вестници, ученически. Имам някъде сигурно над 100 само ученически.“

Колекционерите се броят на пръсти

Един от източниците на Антонио Станоев били антикварните книжарници. Прави и обмен с други колекционери в страната. „Но в България сме, поне аз знам за 15-тина души. Тогава си разменяхме писма. Сега вече в интернет.“

Най-старият вестник в колекцията му е от 1880 година, казва се „Източна дандания“ и е хумористичен вестник, излизал в Пловдив на български и на френски език.

„Имам и първия брой на вестника, който излиза вече 119-120 години без прекъсване – първият му брой е от 1900 година – това е „Църковен вестник“, разказва колекционерът. Той притежава и вестник, издаван от Захарий Стоянов, в който са били изложени идеите на Съединението.

Вестници за личности

Колекцията на Антонио Станоев включва близо 20 вестника отпреди 9 септември, от 20-те,  30-те и 40-те години на миналия век. Някои от заглавията са посветени на отделни личности – например на Алеко Константинов, от 1933 г. и за Константин Величков от 1927-а.

Съхранява вестниците в класьори и специални картонени кутии. В началото ги подреждал по азбучен ред. Впоследствие различните формати и броят им го принудили да измисли друга система. 

Визитка

Антонио Станоев е завършил логопедия и българска филология. 17 години е работил в отдел "Научна информация" на Института за съвременни социални теории. После 12 години работи в Администрацията на Президента, където е правил преглед на печата за трима от президентите: Жельо Желев, Петър Стоянов и Георги Първанов. 

Пет години е бил редактор на рекламата във в. "Сега". Вече е пенсионер, който продължава да събира вестници.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В село Бесарабско отпразнуваха 24 май

В село Бесарабско в област Одеска, новото име на село Тарутино, живеят предимно етнически българи. 10 000 сънародници пазят родната  култура и традиции. Кмет на общината е Сава Чернев. Близо 600 души отбелязаха 24 май. Български ансамбли от различни населени места се събраха в Културния център, разказва генералният ни консул в Одеса..

публикувано на 25.05.25 в 08:41

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново

Първият по рода си Национален фестивал на приложното изкуство ще се проведе във Велико Търново идната седмица. Тридневният артистичен форум се организира от Народно читалище „Надежда 1869” в партньорство със Сдружение „Клубът” и финансовата подкрепа на Община Велико Търново. Събитието е своеобразно продължение на провежданите през последните три..

публикувано на 25.05.25 в 08:18
Духовниците се опасяват, че законовите промени ще ограничат дейността им само в храмовете

Младите четат Библията – духовността и добродетелите отново на дневен ред

Публично четене на Библията от млади хора от протестантски, евангелски и адвентни църкви се организира в Силистра, в навечерието на 24 май. Основния акцент бяха нуждата от ценности, вяра и добродетел в съвременното ни общество и да ни напомнят, че четмото и писмото български са били създадени, за да се чуе Божието слово на разбираем за народа..

публикувано на 25.05.25 в 07:03

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания и за ин витро процедури

Близо 30 000 лева осигури националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ за репродуктивни изследвания на пациенти и за ин витро процедури. Инициативата е на Фондация „Искам бебе“ и стартира на 1 февруари т.г. и продължи три месеца. В този период във всички филиали на лаборатория в страната важни репродуктивни изследвания бяха на..

публикувано на 25.05.25 в 06:26
 Първият паметник в прослава на Кирил и Методий в село Керека

Дряновското село Керека пази паметта за равноапостолите - Светите братя Кирил и Методий

В деня на Светите братя Кирил и Методий ви отвеждаме към дряновското село Керек а, свързано по силен начин с паметта за равноапостолите. Там в църковния двор, повече от век назад родолюбиви балканджии издигат паметник в прослава на Кирил и Методий, и той е първият в България . Издигнат в църковния двор, а в последствие преместен до кметството,..

публикувано на 24.05.25 в 13:32
Възпитанички на Малко българско училище в Чикаго

7 възпитанички на Малко българско училище в Чикаго: Различни мечти, една Родина

Сияна  Начева е най-малката - на 13. Мария Буцева и Яна Спасова са на 16, Йоана Петрова  е на 17, Дияна Гечева, Бояна Каракашева и Виктория Евънс са по на 19 години. Някои от тях са вече студентки. Други правят планове. Виктория ще става биохимик, Дияна -финансист, Йоана мечтае за право, а Яна е с амбицията да бъде разследващ журналист. Останалите..

публикувано на 24.05.25 в 10:04

Историята и гозбите на Бутово и Мусина, сладкишите на жените в Бяла черква

В една стара телевизионна реклама за колбаси се казваше, че Павликени е хубав край с хубави хора . Така е, не е само в рекламата. А хората, особено в павликенските села, са гостоприемни и отлични кулинари. В две поредни съботи в предаването "По първи петли" ви разказахме за гозбите, които приготвят домакините в селата Дъскот, Върбовка,..

публикувано на 24.05.25 в 06:50