Михаела Божанкова е инициатор за провеждането на фестивала в друго населено място. Михаела не е от Перник, но е редовен посетител на Сурва. „Когато разбрах, че той ще бъде отмене, първата ми мисъл беше: „Как така ще отменят Сурва? Това е невъзможно и не бива да се допуска.“
Следва сезиране на институциите с нейно отворено писмо. То е изпратено до премиера, здравния министър, министъра на културата, кметовете на Перник и София и до РЗИ.
В цялата си история фестивалът винаги се е провеждал в Перник – това е градът на Сурва, изтъкна Михаела Божанкова в предаването „Хоризонт до обед“.
„Според мен София е удачен вариант, като локация е близо. Има достатъчно капацитет – места и за настаняване, и за провеждането, може да побере всички гости. Тази година са се били записали над 8 хиляди участника и хиляди чуждестранни туристи“, коментира тя.
Според Михаела отвъд разочарованието на всички подготвили се да дойдат на Сурва 2020, трябва да отчитаме и факта, че от 2015 година фестивалът е част от световното културно наследство на ЮНЕСКО.
„Това е най-значимият фестивал от подобно естество в цяла Европа“, допълни тя и припомни, че първото издание е през 1966 г. За първи път в историята си фестивалът ще бъде отменен, което е погазване на българските традиции и обичаи, аргументира се Михаела Божанкова.
До 25 януари има много време, което, ако бъде използвано правилно и рационално, може да доведе до реализация на фестивала тук, в София, оптимист е Михаела Божанкова.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Ограничено е правото на децата на образование и правото на възрастните на достъп до работното място , пише в позиция Съюзът на ръководителите в..
Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на..