Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хайко Вимен: Ирак е в политическа парализа и пред разпад

Хайко Вимен - анализатор в Международната кризисна група

Разногласията в иракския политически елит по отношение на чуждестранните войски в страната им ще блокират функционирането на държавните институции в близките месеци. Това прогнозира в предаването „Събота 150“ на програма „Хоризонт“ анализаторът от Международната кризисна група Хайко Вимен.

За ситуацията в Ирак с него разговаря Добрин Йотов.

- Откакто Касем Солеймани бе убит, командирите на шиитските военни формирования не спират да призовават за отмъщение срещу американците. Всяка вечер се съобщава за взривове в "Зелената зона" на Багдад. При това развитие на събитията не става ли положението на чуждите войски в Ирак неудържимо?

- Фракциите в Ирак, които искат американците да се махнат, имат различен подход. Едни казват: „Иран удари, сега е наш ред“. Други предлагат „Нека свикаме парламента, да се позовем на иракския суверенитет“.

Дали чуждестранните войски могат да останат в Ирак, ако толкова силни фактори не ги искат? В дългосрочен план отговорът е „може би не“. В същото време има и такива фракции в Ирак, които искат американците да останат. Решението на парламента от тази неделя да поиска от правителството да задвижи изтеглянето на чужденците бе прието с незначително мнозинство. Много партии изобщо не се явиха на заседанието.

При това разделение е напълно възможно институциите да блокират. Тогава тези, които искат да изгонят американците с ракети, ще ги използват.

- След като присъствието им е предпоставка за нови атаки, няма ли да е по-добре за Ирак западните войски да се оттеглят?

- Зависи от мащаба на атаките. Ако са премерени, така че да създават постоянен натиск, но без да водят до американски жертви, тогава могат да принудят американските и другите чужди войски да се оттеглят в определени райони - например в Иракски Кюрдистан. Това не би довело непременно до ескалация, но може да подкопае волята на американците.

Разбира се, ако Ирак е постоянно на ръба на конфликт, тогава е по-добре чуждите войски да напуснат страната. Но има и друг въпрос - може ли Ирак да се справи с групировката „Ислямска държава“ без тези войски? Отговорът е негативен - без американска въздушна подкрепа, иракските сили няма да са в състояние да попречат на джихадистите да се прегрупират.

Другият голям проблем е опасението на много иракчани, че ако американците напуснат влиянието на Иран ще се увеличи.

Има го и напълно оправданият страх, че ако иракчаните принудят чуждите войски да напуснат, последиците ще бъдат сериозни. Президентът Тръмп спомена за санкции, а Ирак се нуждае от облекченията на американските санкции срещу Иран -- благодарение на тях Багдад внася голяма част от природния газ и електричеството си от Техеран.

- Ако американците се оттеглят, ще се отцепят ли сунитите араби и кюрдите от Ирак?

Не, не вярвам. Всъщност, рискът от фрагментиране на Ирак може да нарасне, ако американците останат. Представете си как парламентът и правителството в Багдад решават, че американците трябва да си тръгнат. Американците обаче не се подчиняват. И понеже не зачитат иракския суверенитет, шиитските формирования започват да ги тормозят още повече.

Така че американските войски се изтеглят към Кюрдистан. Окопават се около базата Ал Асад в сунитската област Анбар и се ограждат с приятелски иракски войски срещу неприятелски иракски войски. Ето как ще се получи фактическо териториално разделение на страната.

В случай че американците все пак се оттеглят, мисля че и кюрдите, и сунитите са разбрали от собствен опит, че не можеш да се опълчиш на Багдад, освен ако нямаш външна подкрепа.

- Нека си припомним масовите протести от есента. Тогава убитият от американците генерал Солеймани бе сочен като фактора, който държи шиитите заедно. Сега, когато го няма, кой ще предотврати нови междуособици? Може ли Техеран да задържи юздите?

- Солеймани бе личност от значение, но той представляваше една институция (Иранската революционна гвардия). Така че има кой да поеме ролята му. Другото нещо е, че убийството му - това безсрамно посегателство на иракския суверенитет - намали, поне засега, разногласията в шиитската общност.

Единствената въоръжена фракция, която в даден момент клонеше към протестиращите срещу системата и иранското влияние, бе тази на Моктада Садр. След убийството на Солеймани, Садр се обяви категорично за прогонване на американците и така се позиционира по-близко до Иран.

- Вътрешнополитическата криза, която започна през октомври, не е отминала - демонстранти и контрадемонстранти продължават да се бият в Басра, Насирия и други градове; премиерът на страната е в оставка вече втори месец; президентът е заплашен с импийчмънт заради отказа си да назначи посочения от про-иранските милиции нов премиер. Как ще свърши всичко това?

- Отношението на иракските политици и на правителството към американското присъствие в страната им ще бъде въпросът, който ще парализира напълно политическите процеси в Ирак през идните месеци. Не мисля, че формирането на ново правителство ще е възможно. Не мисля, че правителството в оставка ще е в състояние да изпълнява дори ограничените си правомощия. И от тази гледна точка може да се каже, че присъствието на чуждите войски наистина ще е неблагоприятно за Ирак, именно защото ще подхранва тази политическа парализа.

- Ако Доналд Тръмп бъде преизбран наесен, ще издържи ли Ирак още 4 години конфронтация между Америка и Иран?

- Това, което буди тревога, е, че ако тази политика на максимален натиск на Съединените щати над Техеран продължи, ще имаме непрекъсната нестабилност в Ирак, непрекъснати експлозии и ескалация. Може да се стигне и до война. Ирак ще оцелее през тези 4 години, но положението ще е много лошо, ако Тръмп бъде преизбран.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38