Резултатите от взетите водни проби от река Марица край Пазарджик и двата колектора в града сочат като източник на замърсяването инсталацията за преработка на отпадъци на дружеството „Екоинвест“. Проверките са по сигнал за мъртва риба в река Марица, под моста на село Огняново.
"Определено има белезите на токсично замърсяване", каза в предаването "Хоризонт до обед" Пенчо Пандъков, експерт хидробиолог от Сдружение "Балканка". Според него вероятно има изтичане на токсично:
"Дали тези токсични вещества са били във водата, с която са отмити тези пластмаси, вече трябва да докажат разследващите органи. На практика източникът на замърсяването е лесно да бъде установен, защото става дума за токсично залпово замърсяване. Тези замърсявания по принцип са най-лесно проследяеми, ако се използват биологичните индикатори, такива като дънните безгръбначни организми".
При подобни замърсявания трябва да се търси експертна помощ от хидробиолози,
"Няма такава практика да се канят конкретните експерти. Предполага се, че Басейновите дирекции и регионалните инспекции по околната среда и води имат експерти хидробиолози. От нашата работа - на клуб "Балканка" - сме свидетели, че общо взето тези институции страдат от липса на капацитет, тъй като добрите експерти в процеса на работа явно правят неудобни заключения и често биват отстранявани. Това особено се случваше през последните три години и на практика много от тези институции останаха без своя експертен потенциал", коментира Пенчо Пандъков.
Замърсяването на водите може да се раздели на три основни вида.
„Едно е токсично. Другото - инертното замърсяване, също е доста често. Става въпрос за утайки, за т.н. „размътени води“, за неразтворени частици вътре, които просто понижават кислорода. Те често задръстват хрилете на водните животни, повишават мътността, светлинните условия и на практика също могат да станат причина за масови измирания. Третият вид замърсяване е с отпадни води, да кажем от канализацията на населените места. Това са води натоварени с органична материя“.
Последствията - губим от качеството на водите.
"Езерата, язовирите, реките ни стават с по-малко видове".
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
През 2024 година в Софийския зоопарк се родиха много бебета. И това се дължи на целенасочените усилия на ръководството, специалистите и гледачите за подобряване на условията на живот, създаване на групи от даден вид и възможността да се оформят двойки животни. Размножаването на видовете е насочено и към участие в консервационната дейност за..
През 1998 г. шестима души осъществяват еднo от най-големите постижения в българския алпинизъм - изкачването на Безименната кула на връх Транго в Пакистан. Последните 1200 метра от шестхилядника представляват отвесна скална кула, на места дори с обратни наклони. Алпинистите пътуват 7000 км с микробус до Пакистан, за да изкачат кулата магнит за..
Сняг през зимата не е явление от миналото, ще виждаме сняг и през идните години, а в определени зими снеговалежите могат да бъдат много обилни . Това каза пред БНР журналистът и климатолог Людмил Кърджилов. "В последните 10-ина години сме в етап на слабо затопляне на приземната атмосфера. През 2024 г. е измерено, че средните глобални температури..
Изпращаме 2024 г. както с данните, че това се очаква да бъде най-горещата година в историята , така и с разочарованието от три ключови срещи на върха, свързани с климата и опазването на природата. Конференцията за биоразнообразието в Колумбия беше определена като разочароваща, климатичната конференция в Азербайджан - като предателство за..
Остават няколко часа до края на годината, в които времето ще тече много бързо в приготовления за посрещането на Новата. Температурите навън са ниски и това ни припомня за истинските зими, каквито не помним от години. Изпращаме 2024 та, една изключително топла година . Година, която очерта близкото бъдеще, с което трябва да свикнем без..
На 29 декември е подписана Конвенцията за биологичното разнообразие. Това е един от най-важните международни договори за защита на природата. Затова решихме да надникнем в Зоокъта в село Лесковец край Перник, където посетителите могат да общуват свободно с животните. Там живеят над 200 животни от цял свят. Според управителката..
Не се очаква петролният разлив в Черно море заради инцидент с два руски танкера да засегне пряко България. Това заяви за БНР Мартин Томов от екологичната организация "Грийнпийс". Като ужасно голяма екологична катастрофа определи случилото се координаторът на кампанията "Живо Черно море" Мартин Томов. "Има данни, че са се разляли над 3000 тона мазут...
За първи път се внася Закон за бюджета, който не отговаря на законодателната рамка , т.е. той е незаконосъобразен и не би трябвало да може да бъде..
Община Русе дължи отчет за парите от частния паркинг на Дунав мост . Това каза в предаването "Нещо повече" журналистката и политически наблюдател..
Докато политиците се месят и само когато има авария, само тогава говорим за енергетиката, нищо ново не ни очаква . Това каза пред БНР Рамадан Аталай,..