Министерството на културата глоби издателя на книгата „Под игото на съвременен български език“. Установени са значителен брой промени на оригиналния текст, включително обяснителни бележки, без те да са съгласувани с Министерството на културата. Нарушен е Законът за авторското право и сродните му права.
"За мен лично това е проблем. Обичайната практика навсякъде по света е издателите да поставят под линия или в края на книгата бележки, обяснения. Със сигурност има световни автори, които трудно могат да бъдат разбрани на езика, на който са писали, защото са писали преди стотици години“.
Произведенията на българските класици вече са на повече от 100 години „и съответно започват да стават не съвсем разбираеми за съвременния българин, особено за младите, които изучават задължително "Под игото". Така че моето лично мнение е, че това не е добра практика и може тези трудно разбираеми архаизми или други думи или изрази да бъдат обяснени под линия", каза в предаването "Хоризонт до обед" Веселин Тодоров, издател и бивш председател на Асоциация "Българска книга".
Засега книгата „Под игото на съвременен български език“ няма да бъде изтеглена от пазара.
"Добре е да опитваме с преговори да решаваме проблемите. Между другото има още едно действие, което вероятно Министерството на културата ще наложи - то може да конфискува книгата и да я унищожи. Това изрично е предписано от закона", допълни Веселин Тодоров.
Той препоръча издателството да поиска преговори с Министерството на културата.
"Факт е, че много такива класически автори в Западна Европа имат даже и съкратени версии, адаптирани за училище".
За съжаление, обществото ни не е достатъчно узряло да приеме, че авторските права са нещо много важно и са единствения механизъм, за да има автори, допълни той.
"Ако няма защита на авторските права, вероятността да имаме съвременна литература, съвременно кино и така нататък е много малка или ще има само такива субсидирани от богати хора или от администрацията, което едва ли е гаранция за добро качество".
Нарушение на закона е, ако се публикуват произведения в интернет без съгласието на автора, допълни издателят.
"Трябва законов механизъм, който да гарантира защитата на авторските права и този законов механизъм, трябва да дава механизъм, по който да може да се блокират домейни или поне части от някакви сайтове, на които се публикува пиратско съдържание. Директно трябва да кажем вярната дума за тези публикации, това е тежка злоупотреба, това е пиратстване. Това е нещо, което носи наказателна отговорност за извършителите и имаме подкрепа най-общо от Министерството на културата, но това нещо може да стане факт, само след като мине през Парламента", коментира Тодоров.
Интервюто можете да чуете в звуковия файл
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..