Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Израел изпраща подвижни изолационни за Китай

Снимка: „Таймс ъв Израел“

Израел прекрати полетите до Китай и предприе редица мерки, за да не допусне пренасяне на заразата на своя територия. Израелски специалисти създадоха подвижна изолационна. Тя е била предназначена за лекуване и транспортиране на болни от ебола в Африка, но също и на най-обикновена туберкулоза. Сега хиляди подобни палатки са на път за Китай. 

"Самата изолационна не е световна новост. Това е прозрачна изолация за болен, който трябва да бъде транспортиран, но и в по-големия вариант е изолационна на цял креват, така че в стая в инфекциозна болница да могат да бъдат настанени двама болни с различни заболявания, без да се заразят един от друг или да са опасност за лекарите и сестрите. Транспортният вариант представлява количка, която се задвижва дистанционно и може да бъде вкарана в салона на самолет или друго превозно средство. Израелският вариант е по-надежден от други най-вече заради автономната система за захранване с чист въздух, който по определен начин се филтрира. Ние сме специалисти по опресняващи въздуха системи. Поръчват ги за скривалища, за маски за биологическа защита, но и за големи хотели, конферентни зали, стадиони. Работим в 100 държави. В подвижната ни изолационна, подаваме повече въздух, обогатен с кислород, отвсякъде другаде. Така и болният се чувства по-уютно, а и кислородът много помага, ако той има висока температура. Кислородът убива и голяма част от микробите", разказва за своето изобретение д-р инженер Йоахим Клинт.

Не по-малка паника предизвиква и получаването на предмети, които идват от заразени области.

Изобретателя Амит Афлало разказва за своята "черна кутия", която проследява откъде идва колетът, контейнерът, различните товари.

"Нашето съоръжение проследява целия път на стоката. В един кораб с контейнери, които идват от различни страни и са натоварени по различно време и от различни райони на Китай, например, нашата информация може да се окаже много важна. Така се разбира какво от стоката може да бъде ползвано и какво не. Може само един контейнер да идва от рисково място и не бива да бъде ползван. Информацията спасява от икономическите последствия на пандемията. Можем да спасим от бездействие много заводи по света. От Китай пристигат на много места по света части за производство, готова продукция или суровини. Има и индикации дали вече властите в Китай са проверили тази продукция, дали е дезинфекцирана. Също се отнася и за пратките на различни стоки, поръчани по интернет. Съвсем доскоро това бяха най-евтините и качествени стоки. Не бива всяка доставка да предизвиква паника. Много голяма част от тях са били произведени много преди пандемията и са били в складове, включително и в Европа. Нашата "черна кутия" може да проследи и това. Освен проблемите, свързани със заразата, ние отбелязваме и ако случайно някоя от стоките е била в близост с опасни материали и те са я направили опасна", допълни Амит Афлало. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33