Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мартин Пар, който улавя следите на времето върху лицата ни

Или как фотографията разказва историята през банални случки

Снимка: Мартин Пар

Галерия "Синтезис" представя 40 фотографии на Мартин Пар, събрани в цикъла "Този малък свят". Британският фотограф е посветен на изкуството на документалната фотография. Той е известен колекционер на фото книги и куратор. Негови фотографии притежават големи музеи и галерии за съвременно изкуство по света.

Колко различни са очакванията на един турист за мястото, където той иска да отиде и как то изглежда, когато пристигне там – това е ключова тема, която изследва Мартин Пар. 

„Темата, която Мартин Пар изследва, е търсенето на различни култури, колко много усилия полагаме да търсим нещо различно и в същото време нашите пътувания разрушават тези култури. Защото когато един турист пристигне на едно място, той очаква да има същите удобства, каквито има и у дома и домакините максимално се опитват да му ги предложат“, разказа пред „Хоризонт“ един от кураторите на изложбата - Надежда Павлова.

Като интересен феномен тя открои факта, че фотографиите в изложбата са заснети в периода 1989 – 2019 година, което е дълъг период за фотографски проект.

„По снимките може да видите как се променя отношението на туриста към забележителностите, които той посещава. В началото той е възхитен от тях, те са обект на неговите снимки, а през последните години обект на снимките е самият турист, забележителностите са се превърнали във фон на неговото туристическо присъствие. Точно по това отношение на туриста към снимката може да се определи и периодът, в който Мартин Пар е направил самата фотография“, подчерта Надежда Павлова.

Макар да е сред най-прочутите документални фотографи, Мартин Пар не е нравоучителен в своята работа и отношението му кам съвременния турист е обагрено с мека ирония. „Не се опитва да сочи с пръст. Той се държи, сякаш е участник във всички тези процеси и създава толкова мощна връзка със своите обекти. И когато зрителят застане пред снимките, той също се чувства част от това“, допълва кураторът.

Мартин Пар снима неща, които остават встрани от обектива на другите фотографи. „За него са любопитни баналните неща – тези, които не са от световно значение. Той може да снима 30 години как хора сипват бензин в колата си на бензиностанция, но когато видите времевата линия, в която той е документирал всичко това, забелязвате промените в дрехите на хората, в техните коли, но най-вече в лицата на хората. Защото времето, в което живеем променя лицата ни.“

И ако се питате къде е България в цялата история, идва време за отговор. Туристически брошури на „Балкантурист“ от 60-те и 70-те години вдъхновяват графичното оформление на специално издание за изложбата. Тъй като за Мартин Пар е важно всеки негов проект да оставя следи и под формата на фото книга, българският екип му предлага брошурите с реклами на българските курорти като матрица.

„Замениха всички фотографии от брошурите с над 80 снимки от проекта „Този малък свят“. Всъщност се получиха изключително любопитни и много интересни от визуална гледна точка материали на пет различни езика“, каза още Надежда Павлова.

Изложбата остава в галерия „Синтезис“ в София до 11 март.

Снимки в публикацията: Мартин Пар




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Шенел Сюлейманова

Шенел Сюлейманова за живота си в Белгия и сърцето в България

В "Родина зад граница" ви срещаме с една млада българка от Северна България - Шенел Сюлейманова , която е влюбена в биологията и преди 12 години тръгва от малкия крайдунавски град Никопол към Брюксел, с амбицията да продължи образованието си в Медицински университет в Белгия и да стане фармацевт. Пътят към реализиране на мечтата е дълъг и труден,..

публикувано на 08.04.25 в 12:10
Кристина Константинова

Кристина Константинова - едно сърце, отдадено на книгите!

Как тупти едно сърце, отдадено на книгите и техния свят? - Отговорът следва в рубриката "Горещи сърца".  Гостуваме в първата у нас кафе - книжарница с благотворителна кауза, която се намира във Враца. Там ни посреща Кристина Константинова. Тя е на 39 години и чете от петгодишна.  Във Враца отвори първата по рода си у нас кафе-книжарница..

публикувано на 08.04.25 в 11:49
Национална библиотека

Кирилицата - преграда срещу културната асимилация

На 6 април 885 г. във Велехрад приключва жизненият път на Свети Методий . Методий заедно с брат си Свети Константин-Кирил създават глаголицата и правят най-важните преводи на християнските богословски книги.  В навечерието на успението на Свети Методий в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" бяха открити две изложби, посветени на..

публикувано на 06.04.25 в 11:47
Едно от изображенията в изложбата на Guerrilla Girls в София

Знам, чух, видях. Изкуството на непослушанието

"Изкуството да си непослушна" e изкуство на жената боец, но и изкуство на акцията, провокацията, критиката, пърформанса, лекцията и научното проучване. Със смях и разум – така от 40 години жените в американския артистичен колектив Guerrilla Girls отстояват мястото на жените в съвременното изкуство. Емблематично..

публикувано на 05.04.25 в 18:09

Поп(не)културните измерения на българската политика

Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..

публикувано на 02.04.25 в 16:56
проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков

Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори.  Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че  емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..

публикувано на 01.04.25 в 07:10

Ще го бъде ли летището в Горна Оряховица?

В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..

публикувано на 31.03.25 в 06:57