Изповедта на руската четирикратната световна шампионка по художествена гимнастика Александра Солдатова за състоянието й, което я принуди да прекрати временно спортната си кариера и борбата й с булимията, провокира и у нас обществена дискусия за сблъсъка с хранителните разстройства.
Солдатова се осмели да говори подробно за болестта си, която е криела от 2 години, защото е поставяла спорта над здравето си. Тя призна, че са й били необходими няколко месеца, за да признае на треньорите си, че се нуждае от помощ.
Хранителните разстройства са комплексни състояния и без помощта на специалист болният не може да се справи сам.
Професионалният спорт се счита за свръхрискова среда за хранителните разстройства и случаите на заболявания в тези среди не са единични, коментира в предаването "Хоризонт до обед" д-р Светлана Бояджиева, психиатър, специалист по хранителни разстройства.
Натоварванията при професионалните спортисти са на ръба на човешката издръжливост.
"В някои спортове като гимнастика, фигурно пързаляне и други се изисква, има предпочитание към определен телесен тип външен вид. В други - борба, бокс, тежка атлетика има теглова категоризация и много често на състезателите, за да се придържат в този диапазон, се налага да прибягват към доста шокиращи трикове, които знаем", допълни експертът.
Много са факторите, които причиняват хранителни разстройства.
"Обикновено настроението става много променливо, повишена раздразнителност, свръхчувствителност, когато се говори за храна или близките настояват да се хранят. Това, което е важно - семейството веднага трябва да потърси специализирана помощ, защото някак си ще прекарат години наред в напразна борба да накараш анорексичния да яде или да предотвратиш преяждането на булимичния", подчерта д-р Светлана Бояджиева.
За справяне с проблема хранително разстройство се изисква промяна на нагласите, идеалите, нова, по-реалистична себеоценка, категорична е тя.
"Първият и най-важен момент е да приемеш, че имаш проблем и да спреш, защото минават години с усилия. Самият пациент се опитва да се справи с проблема си и обикновено опитите са в повечето случаи неуспешни, но те го тълкуват като "нямах достатъчно воля", което не е точно така, защото става въпрос за биохимични промени в мозъка, които не можем да ръководим с волята си", изтъкна специалистът по хранителни разстройства.
Д-р Светлана Бояджиева изрази скептицизъм относно предписването на хранителни режими от фитнес инструктори.
"С риск да ги обидя, мисля, че това не е тяхна работа. Като се има предвид, че те работят с много млади момичета и момчета и стават своеобразен гуру за тях, а в същото време познанията не знам дали са достатъчни, техните, за да изработват хранителни режими."
Интервюто можете да чуете в звуковия файл.
Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..