Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще стане ли Драгоманското блато защитена територия

Снимка: БГНЕС

Природозащитници настояват Драгоманското блато да бъде обявено за защитена територия. Природният обект влиза в списъка на Конвенцията за влажните зони с международно значение, известна още като Рамсарската конвенция. Искането за нов статут на защита идва след избухналия в местността през януари пожар, унищожил около 400 декара тръстика. Еколозите се аргументират с мотива, че без конкретни режими, управление и охрана не може да се осигури дългосрочно опазване на природата.

Разположено в Западна България, Драгоманското блато е най-голямото варовиково блато в страната, с площ около 400 хектара. То попада и в границите на екологичната мрежа Натура 2000.

Процедурата за обявяване на защитената местност започва още през 2005 година, когато община Драгоман и Сдружение за дива природа „Балкани“ подават съвместно предложение за защитена територия, припомня екологът Андрей Ковачев. Въпреки извървяната процедура, министерството не е обявило зоната за защитена местност вече толкова години, подчертава той.

Официалната кореспонденция между еко ведомството и сдружение „Балкани“ приключва през 2009 година, когато междуведомствена комисия за обявяване на защитената местност е определена за нелегитимна. Не е било взето мнението на собствениците на частни имоти, влизащи в обсега на предлаганата територия, пояснява директорът на Националната служба за защита на природата Мирослав Калугеров. Той смята, че предложението за обявяване на защитена местност дублира предмета на опазване с този на Натура 2000.

Според еколозите обаче наличието на защитени зони по Натура 2000 не трябва да изключва обявяването на нови защитени територии по смисъла на българското екологично законодателство. Двете не трябва да се противопоставят, изтъква Андрей Ковачев, според когото „Натура 2000 е едновременно строга и изключително демократична“.

Спектърът на човешки дейности в Натура 2000 е широк, докато в регламента на защитените местности влизат територии със специални режими на управление, допълни Ковачев. „Които понякога обслужват цялостно съхраняване на пейзаж, на целия природен комплекс като такъв.“

За да се решат дългосрочно екологичните проблеми в района, местността трябва да бъде обявена за поддържан резерват, както и да се създаде възможност за обезщетяване на собствениците на земи, които постоянно са залети от вода, категорични за природозащитниците.

„Там частната собственост е малко абсурдна. Навремето са връщали  земеделски земи, хората някъде са имали нива из общината и тях са ги обезщетили вътре в блатото с нива, понеже цялата територия на блатото се води земеделска. Става абсурдно, защото те вместо нива получават 50 см вода, блато“, коментира Ковачев.

Според Андрей Ковачев пътят към пълноценна защита на територията минава през обявяването й за публична държавна собственост. „За жалост такава защита, вътрешна, по нашето законодателство, освен режимите на Натура 2000, които обаче не са достатъчни, за да има охрана и т. н., не може въз основа на това да се направи.“

Най-вероятно всички пожари са запалени от бракониери, предполага природозащитникът.

Още детайли по темата чуйте в звуковия файл. 

Снимки: БГНЕС



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Публиката ще произвежда ток в театрална игра на Узана фест 2025

Първата екологична театрална игра у нас ще бъде представена на фестивала Узана поляна фест в Габрово. Авторско представление ще покаже на публиката за какво сме леко закъснели и какви малки стъпки може да предприемем в грижа за климата. "Включва всеки зрител – всеки от присъстващите ще може да се потопи в света на театралната игра...

публикувано на 17.07.25 в 10:38
инж. Цветан Паров

Цветан Паров: Учените са по-спокойни за глобалното затопляне от политиците

Антарктика има механизми  да пази леда си от слънцето - това са установили български учени. Двугодишно изследване хвърля светлина по темата. Става дума за най-дългото в света температурно проучване на недрата на ледниците . Става въпрос за три ледника. Ледник Перуника е част от голямо ледено поле, което се нарича Балкан . За нас беше интересно..

публикувано на 01.07.25 в 10:31
Балин Балинов

Балин Балинов: За фотоволтаик на балкона трябва да съобразиш три закона!

Единствена алтернатива на "енергийния Джулай" - ежегодното повишаване на цените на тока, за много от гражданите остават  балконските фотоволтаици . Това мнение изрази пред БНР Балин Балинов от "Грийнпийс – България". По думите му, "за балконските фотоволтаици в момента трябва да се съобразиш с три закона !" Периодът на..

публикувано на 30.06.25 в 11:19

МОСВ бави решение за обявяването на нова защитена местност в ПП "Странджа"

Повече от година МОСВ забавя решение за обявяването на нова защитена местност в Природен парк "Странджа". Предложението е на ръководството на парка и е подкрепено с научна обосновка и експертни становища . Местността, която трябва да получи статут на защитена, се намира между селата Евренозово и Близнак . Там е открито находище на..

публикувано на 30.06.25 в 06:55
Снимката е илюстративна

Здравния туризъм - възможности и реалности в областта на балнеолечебните процедури

Община Минерални бани е известна с лечебните си минерални води и природни ресурси , които помагат на хората при различни здравословни проблеми и стимулират здравословния начин на живот.  Тук може да намерите помощ при болки в ставите, нервно напрежение и други хронични заболявания, а природата и чистият въздух правят престоя още по-полезен за..

публикувано на 24.06.25 в 12:05

Правозащитниците доволни от отпушването на казуса със "Струма" през Кресненското дефиле

Дългогодишният спор около изграждането на автомагистрала "Струма" през Кресненското дефиле е към своя край. Министерството на околната среда и водите обяви, че всички жалби, свързани с проекта, са оттеглени, а делата – прекратени , благодарение на постигнато споразумение между правителството и природозащитни организации. Предвижда се трайно..

публикувано на 12.06.25 в 07:00
Вера Стаевска

Без вятърни и соларни централи в горите! Петиция за законови промени набира сила

Да спрем сечта на гори заради вятърни и соларни централи – призовават от инициативата "Зелени закони". От организацията са започнали подписка – "Право на природа" , за законодателни промени в Закона за горите и Закона за ВЕИ и вече имат парламентарна подкрепа за внасяне на тези предложения. Целта е възобновяемата енергия да се развива,..

публикувано на 10.06.25 в 11:50