Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентското предаване "Ателие" ще се излъчва по БНТ

Сградата на БНТ
Снимка: БГНЕС

"Ателие" е документална поредица за изкуство и култура на ТВ “Алма Матер”. През март ще започне излъчването на нови предавания по БНТ.

"Аз мога да кажа, че това е първото предаване в телевизионен ефир, правено от млади хора за млади хора и то в областта на културата, на изкуството, на младежки каузи, нещо, което не се среща за съжаление в нашия ефир", каза в предаването "Графити по въздуха" доц. д-р Светлана Божилова от Факултет по журналистика и масова комуникация

През 2010 година студенти от НАТФИЗ, Музикалната академия, Художествената академия и Софийския университет "Свети Климент Охридски" пожелаха да правят предаването "Ателие".

"Искам да кажа, че най-голямото признание дойде по линия на европейската студентска телевизионна мрежа, когато по формата на "Ателие" започнаха техни колеги от Лондон, от Париж, от Торино университетите, от Оксфорд да правят "Ателие", което е страхотен комплимент. За съжаление последните 2 години при промяна на ръководството на университетската телевизия въобще бяха прекратени студентските предавания и аз много благодаря на програмния директор на БНТ 1, че подава ръка и че има желание да възстанови най-добрите студентски предавания", допълни  Светлана Божилова. 

Поредицата ще бъде по-динамична, коментира режисьорът Петър Вълчев.

"Следващият епизод, който ще бъде излъчен, е със Снежина Петрова и нейните студенти, пътуващи към Бургас за тяхна студентска работа, тяхна студентска постановка в театъра в Бургас и в него ние виждаме как Снежина работи с тези студенти, с тези млади хора", допълни Вълчев.

Основната мисия на "Ателие" е да намира във всички полета на културата и изкуството таланти и да дава шанс на аудиторията, националната и онези, които се интересуват и вълнуват от тази тема, да виждат бъдещето на изкуствата в България.

Ангелина Грозева, студентка в 4-ти курс, специалност телевизионна журналистика ще подготви репортажи за компостирането на отпадъците и за изкуството на мимикрията.

"Мисля, че малко медиите се вслушват в това какво иска самият зрител, самия слушател, тъй като не се допитват много до тях, особено до младите хора, не се хваща точния импулс на обществото и на времето, който трябва да бъде следван. И наистина повечето хора, които са част от медиите, смятат, че културата и изкуството не са интересни за обществото. Като човек, който има доста контакти с различни хора смятам, че това не е точно така и имам наблюдения от едно изследване на една моя състудентка, колежка от Факултета по журналистика и масова комуникация, че наистина хората имат нужда от култура в медиите, която за съжаление липсва и е необходимо да се възражда все повече", каза Ангелина Грозева.

Хората имат нужда от изкуство, допълни режисьорът Петър Вълчев: "И само чрез изкуство те могат по някакъв начин да се докоснат до другия свят, до други човек, до различния човек, да бъдат емпатични и по този начин да разберат себе си".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55