Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заместник-министърът на образованието

Петър Николов: Хуманитарното знание не е на бунището

Хуманитарните курсове не бива да бъдат второ качество знания

Софийският университет „Св. Климент Охридски"
Снимка: Ани Петрова

Ще бъде ли отчетена и спряна дехуманизацията на висшето образование в Стратегията на висшето образование и в Националната карта на висшето образование, които се подготвят след приемането на поправките в Закона за висшето образование?

Сдружението на университетските преподаватели по философия инциира подписка, подкрепена от 200 преподаватели, докторанти, учители, студенти в страната и в чужбина.

"Дехуманизация на висшето образование звучи малко рязко. Не сме изправени в такава тежка ситуация. Аз мисля, че особено в България висшето образование поддържа стандарти, които по никакъв начин не са изхвърлили хуманитарното знание на бунището", коментира в предаването "Хоризонт до обед" заместник-министърът на образованието и науката Петър Николов.

В момента има тенденция висшето образование да се ориентира към изискванията на пазара на труда, да се подпомогне подготовката на кадри в техническите науки, инженерните специалности, природните науки, посочи Николов.

При приемането на новата Стратегия за висшето образование трябва да се включат текстове, които да предвиждат запазването на часове за хуманитарно образование в университетите, изтъкна заместник-министърът на образованието. "Особено през първите години, в бакалавърската степен в обучението, да се запазят часове за хуманитарно образование". 

Стратегията е най-висшия документ, който задава големите цели. Философията на стратегията преминава като червена нишка през всички други документи, които се приемат.

"Ние сме още в началото на този процес. Лошото е в момента покрай вируса, покрай извънредното положение, не знам доколко ще сме в състояние да го комуникираме адекватно и да проведем публичен дебат за него. Истината е, че ние трябва да убедим академичната общност, че това е нещо важно и от тази гледна точка инициативата на колегите е правилна", допълни Петър Николов.

Бяха направени промени в Закона за висшето образование и в Закона за развитие на академичния състав. Предвижда се сключването на договори между новоизбраното ръководство и министерството, което означава министерството да разработи политики за развитие на всеки отделен университет. Предстои да се разработи Национална карта, която да се приеме от Министерския съвет. Тя трябва да покаже по какъв начин българското общество вижда развитието на висшето образование.

Работна група подготвя първоначален вариант на стратегията, който да бъде подложен на обществено обсъждане със Съвета на ректорите, с обществото като цяло.

"Ние имаме пълно съгласие, че нещо такова трябва да влезе, въпросът е то да не остане формално, т.е. смисълът на един сериозен дебат е подобни промени да не останат на книга, да не се появят такива часове, които са отбиване на номера, тъй като вие знаете,  едно тясноспециализирано училище много често не успява адекватно да предложи подобни курсове. Те остават като някаква кръпка, остават един вид второ качество знания", заяви Петър Николов.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Хранителна банка в САЩ

Кърт Шулц за бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас

За бъдещето на хранителното банкиране по света и у нас говорим в рубриката "ИМА ЛИ МЕГДАН" в "Графити по въздуха" с Кърт Шулц, който гостува в България, за да одитира дейността на Българската хранителна банка. Кърт Шулц е консултант по инфраструктура, складове и логистика в Глобалната мрежа на хранителните банки, която подпомага с консултации..

публикувано на 24.11.25 в 15:46

ИИ и туристическите платформи - кое е новото и кое е "забравеното старо"?

Все повече туроператори и туристически платформи залагат на изкуствен интелект - системи, които анализират нашите предпочитания, предлагат персонализирани маршрути и дори предвиждат кога ще потърсим следващата си почивка.  Изкуственият интелект вече може да избере най-изгодния полет, да предложи хотел според личните ни предпочитания, да подреди..

публикувано на 24.11.25 в 14:44

Дигитален туризъм и нови професии на изкуствения интелект в сферата

Българската стопанска камара представи сценарии за развитие на дигиталния туризъм и варианти на новите професии на изкуствения интелект в индустрията на гостоприемството. Експерти прогнозираха, че до 10 години масово персонализираните продукти ще завземат пазара в сектора, резервациите ще се правят през изкуствения интелект, ще работят..

публикувано на 23.11.25 в 11:53
с. Баните, община Баните

Старата минерална баня в Баните ще стане музей на балнеологията

Община Баните стартира амбициозен проект за възстановяване и преобразяване на старата минерална баня в централната част на селото. Целта е да бъде създаден уникален музей на балнеологията, който да привлича туристи и да представя историческото значение на минералните извори в региона. Проектът, който се реализира с подкрепата на..

публикувано на 23.11.25 в 07:45
Деца рисуват за деца

"Деца рисуват за деца" в помощ на болница ИСУЛ

Българската патриаршия при Българската православна църква и тази година провежда своята благотворителна инициатива за подкрепа на деца в нужда. В рамките на кампанията „Деца рисуват за деца“ се събират средства чрез закупуване на детски рисунки, като всички постъпления ще бъдат дарени на Клиниката по уши, нос и гърло при УМБАЛ „Царица Йоанна –..

публикувано на 23.11.25 в 05:30

Тетяна Шевчук: Без решителни мерки против корупцията политическата криза в Украйна ще ескалира

Украйна се намира в един от най-трудните моменти в своята история, констатира в петък вечерта президентът Володимир Зеленски . Изтъркана фраза, но удачна за момента – страната наистина е поставена под безпрецедентен двоен натиск – от тази седмица вече на само от Русия, която настъпва и руши все по-неудържимо, но и от Съединените щати, които..

публикувано на 22.11.25 в 11:52
Михаил Крутихин

Михаил Крутихин: Русия ще намери нови купувачи за петрола си

Съгласно мирния план на президента Тръмп (в сегашния му вариант, който търпи промени според самите американци) санкциите срещу Руската федерация ще бъдат отменени "на етапи" и според спецификата на отделните случаи. При това положение докато Кремъл и Киев се произнесат окончателно по плана ( Путин го одобри снощи само като основа за преговори)..

публикувано на 22.11.25 в 10:39