Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Явор Гърдев: Бедствията карат обществата да се преосмислят, независимо дали го искат

Властта никога не е безобидна, казва режисьорът, чиято постановка "Калигула" довечера ще се предава онлайн

Явор Гърдев
Снимка: БГНЕС

Отбелязваме Световния ден на театъра - 27 март. Варненският драматичен театър "Стоян Бъчваров" ще представи онлайн постановката "Калигула" от 19 часа. Режисьор е Явор Гърдев.

"Аз смятам, че сме поставени на изпитание. Да, при това на голямо изпитание, защото големите изпитания са тези, които са свързани с възможност за терминален изход. Тогава наистина човек е в екстремни условия. В този смисъл бедствието е нещо много по-голямо, отколкото икономическата криза сама по себе си, тъй като този тип бедствие поставя човека и обществата като цяло в ситуация, в която те са задължени да се преосмислят, независимо от това дали искат да то направят", каза в предаването "Хоризонт до обед" Явор Гърдев.

Ние сме в ситуация на принуда, но това сътресение ни изправя очи в очи със себе си и ние разбираме много неща за себе си, които в друга ситуация не бихме узнали, смята режисьорът.

Постановката "Калигула" тематично е свързана със сегашната ситуация. Калигула е прекалено човечен, прекалено чувствителен, допълни Явор Гърдев. 

"Проблемът е не в това, че диктаторите имат изначално лоши намерения. Проблемът е в това, че те имат изначално добри намерения. И проблемът е, че някои от тях са прекалено човечни и тази прекалена човечност се превръща в чудовищност, след като преминават през такива правомощия."

Режисьорът изследва проявленията на диктатурата. "Изкушението за власт е едно от най-опасните неща в човешката мотивация", посочи Явор Гърдев. Според него демонът на властта не прощава, това е нещо, което обсебва.

"В този смисъл, без да чертаем апокалиптична картина, властта никога не може да бъде чертана като нещо, което е безобидно и поради това съществува института на демокрацията, който е отработван толкова години в историята", изтъкна Гърдев. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Калин Симеонов

Калин Симеонов: Държавата върви в добра посока в IT сферата

Как България да напредва? Калин Симеонов – носител на награда "Джон Атанасов", има своя отговор. Страната трябва да задържа умните програмисти. Тази година заедно с Драгомир Попов той е отличен с грамота "Джон Атанасов" в категорията "Ученици и техните преподаватели". Калин Симеонов започнал да се занимава с програмиране от интерес...

публикувано на 26.12.24 в 08:01
Драгомир Попов

Драгомир Попов: Рано е ИИ да се изучава масово в училищата

Драгомир Попов е един от тазгодишните носители на грамота от наградите на името на Джон Атанасов. Драго е от Перник, учи в Софийския университет и мечтае да програмира алгоритми за игри. Младежът учи софтуерно инженерство във Факултета по математика и информатика . Смята, че "това е поле, което въпреки навлизането на ИИ ще може да устои..

публикувано на 25.12.24 в 08:10
Теодор Николов

Теодор Николов - учителят, който създава интерес към технологиите и печели медали за България

Сертификат за номинация в категория "Джон Атанасов – вдъхновител и създател на таланти" тази година  получи  Теодор Николов. Той е учител по информационни технологии в плевенското  ОУ "Васил Левски".  Просто нещата се получават, казва Николов, чиито ученици са неколкократни национални шампиони в STEM конкурси, национални състезания по..

публикувано на 24.12.24 в 14:10

Учениците-олимпийци: Борис Михов знае, че допълнителните усилия учат и на отговорност

Между олимпиадите и обучението дванадесетокласникът от Софийската математическа гимназия Борис Михов е разбрал еднo - допълнителните усилия дават резултат и учат на отговорност . Благодарение на това Борис е носител на сребърен медал от Международната олимпиада по информатика 2024, на златен медал от Балканската олимпиада по информатика и още..

публикувано на 23.12.24 в 07:55
Проф. д-р Славчо Томов

Проф. д-р Славчо Томов: Дългосрочната ни цел е биопринтиране на матка

През септемвр и Българската академия на науките избра нови член-кореспонденти, сред които и проф. д-р Славчо Томов, известен учен, хирург и общественик в областта на медицинските науки. Проф.Томов е сред най-известните онкохирурзи в света , чието име се свързва с хирургията на бъдещето – роботизираната хирургия. Има множество..

публикувано на 22.12.24 в 08:15
Деян Донков

Деян Донков: Ако намразиш живота, тогава и той ще те намрази

" Трябва да имаш очи да видиш и да усетиш безценните свойства на живота , защото иначе може да го намразиш, а тогава и той ще те намрази". Това каза пред БНР актьорът и режисьор Деян Донков и сподели, че вярва в чудеса и често се осланя на вярата. " Аз съм силно вярващ! Вярвам, че Бог е в мен и аз съм в него ! Първият моноспектакъл на Деян..

публикувано на 20.12.24 в 19:09

Проф. Владко Панайотов с нова мемоарна книга "Корона от превратности"

Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт". Той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии.  Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..

публикувано на 19.12.24 в 10:29