Проектът „Четат ли двама“ хрумва на Алекс, след като дълго време наблюдава какво правят литературните влогъри по света. С помощта на Рая, по-известна във влогърските среди като Райс, видеоекспериментът започва.
Когато Алекс дал идеята, за Рая тя прозвучала като нещо „изключително чуждо”.
„Той следеше американски буктюбъри. Обмисляхме дали това би имало почва и бъдеще в България. Ясно е, че книгоиздаването в Америка и в България са много различни неща. Не знаехме доколко ще има интерес към такива канали в България. Беше по-скоро експеримент, за да проверим доколко би се харесало това на хората.”
Снимали с телефон и канели приятели да изпълняват ролята на „статив”, спомня си днес младото семейство. Започват с план всяка неделя да представят по нещо интересно на съвременния читател.
„Започнахме канала с предизвикателство един към друг. Във всяко видео аз предизвиквах Алекс да чете книга, която аз му избирам и обратното – той на мен.”
Това, че двамата четат много различни неща, им дава възможност да представят по-широк спектър от книги. Спорят ли за книги?
„Доста”, гласи единодушният им отговор. „По един силно приятелски и съпружески начин Алекс иронизира някои от изборите ми на четива”, не крие Рая. Например поредица от паранормални любовни романски предизвиква у него единствено реакцията: „Олеле!”
Новите технологии промениха и начина, по който читателите се информират. Ето защо дните на социална изолация не са пречка пред литературните влогъри.
„Карантината ни се отразява добре, защото имаме малко повече свободно време да снимаме”, казват Алекс и Рая, чиято цел в момента е не да напомнят на хората за извънредното положение, а да ги върнат към четенето, което обичат.
Чуйте и звуковия файл.В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България". Проф. Бетани Хюз е автор на два епизода "Съкровищата на България" от документалната поредица "Съкровищата на света", която се излъчва в 120 държави по света. Хюз е историк, писател, автор на..
На 3 декември над 100 държави ще отбележат Щедрия вторник, празник на дарителството и доброволчеството. България ще се включи в инициативата за седми път. Официален партньор на глобалното движение у нас е Фондация „BCause“. Тази година в кампанията се включва и фондация "Мечтатели - Създатели". Фондация "Мечтатели-Създатели" #SwimForAll..
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..