Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

История от първа линия

Д-р Петя Хубенова спасява пациенти с Covid-19

Втора седмица тя живее и работи в Александровска болница, напуска я утре за задължителна карантина

Д-р Петя Хубенова
Снимка: Личен архив

Д-р Петя Хубенова е един от лекарите на първа линия в битката с Covid-19. За изпитанията на физическото тяло, за границите на психиката и за колективния дух, благодарение на който се преодоляват и най-големите трудности, тя разказва в предаването "Хоризонт до обед".
Д-р Хубенова работи в Александровска болница в София. Тя е от тихите герои. От онези, които работят на границата между живота и смъртта. И докато под светлината на прожекторите властта говори, че сме във война, тя е от хората, които реално участват в битката. Не в чужбина, а в България и не само в кризисни времена като днешните. 
От близо две седмици анестезиологът д-р Петя Хубенова живее в Александровска болница. "Тук, в Александровска болница съм от 28 март, когато дойдох за нощно дежурство".

Тогава в Клиниката по анестезиология и интензивно лечение приемат първия пациент, който се оказва с положителна проба за коронавирус"Това наложи затварянето на нашето отделение с цел изолация на останалите пациенти."

Подготвени ли са българските лекари за среща на бойното поле с непознат вирус като Covid-19?

"До известна степен сме подготвени. Вирусът Covid-19 е по-различен от останалите с бързото развитие, влошаване на състоянието на пациента, от друга страна, той започва подмолно, неочаквано като една обикновена настинка. За няколко дни ситуацията се влошава и човек има чувство за задух", изтъква д-р Петя Хубенова.

Д-р Петя Хубенова

В критичен момент е по-важно да запазиш хората и екипния дух, а не йерархията, затова медиците се редуват в дежурствата. В началото най-трудни били нощните дежурства и безсънието. Клиниката разполага с добра апаратура и преди няколко дни получи дарение от още шест респиратора. Седем са пациентите с Covid-19 в клиниката в момента.

"Най-младият е на 36, а най-възрастният почти на 85, ще стане след една седмица. Интубираните ни пациенти са двама. Имаме още двама пациенти, за които бяхме доста разтревожени, но наблюдаваме един лъч светлина, едно подобрение, макар и с малки стъпки. Много е важно при тези пациенти да се осигури адекватно хранене на организма, за да се засили имунитетът, за да може самият човек да бъде подпомогнат да се справи", отбелязва лекарят. 

В битката с болестта българските лекари използват опита и клиничните ръководства на колегите си от Китай и европейските държави, които първи се сблъскаха със заразата. Д-р Хубенова приема спокойно факта, че от две седмици живее в болницата.

"Усещането е, не съм била в казарма, може би нещо подобно, нещо малко като военен лагер в добрия смисъл на думата. Ние живеем заедно, всеки си има свое лично пространство, но отново се изискват допълнителни усилия и допълнителна съобразителност, за да съхраним добрите си взаимоотношения, настроили сме се към ситуацията, съумяваме да съхраним добрия климат", подчерта д-р Петя Хубенова.

Лекарите на първа линия благодарят и за подкрепата. "Чуваме аплодисментите от отворения прозорец на нашите стаи за почивка. Благодарни сме на хората за това, че се обърнаха към това да бъдем отново човеци".

Очаква се Петя Хубенова и останалите медици от първия извънреден екип да напуснат Александровска болница утре, след като излязат резултатите от тестовете им за коронавирус. След това всички ще бъдат под задължителна карантина.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян

Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли.  Заниманията са за деца от 6 до 12 години.  Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян.  "Залагаме както на традиционни..

публикувано на 20.07.25 в 07:10

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата

Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..

публикувано на 20.07.25 в 06:55
Асаф Ясур

Асаф Ясур не спира да печели медали за Израел на параолимпийски игри

Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..

публикувано на 20.07.25 в 05:52
Музеят, посветен на 15-и юли, който се намира в Истанбул.

9 години след опита за преврат в Турция енергията против пучистите е транформирана в подкрепа за държавата

С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..

обновено на 19.07.25 в 12:18
48-ия Международен семинар по българистика на Великотърновския университет

Какво кара чужденци с различни професии и съдби да учат български език?

Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..

публикувано на 19.07.25 в 07:25

Вихрен Георгиев: Във фотографията трябва да има уважение между снимащия и снимания

"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..

публикувано на 18.07.25 в 11:08
Анна Адамова

Подаваш сигнал за пиян шофьор, ставаш мишена на съдия: Историята на Анна Адамова

Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..

публикувано на 18.07.25 в 09:30