Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Иванов: Швейцария се справя с Covid-19, здравната система не колабира

Covid-19 отделение в Швейцария
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В Швейцария, която е с население около 8.5 милиона души, до момента има около 950 починали от Covid-19. Здравната система не колабира и не стигна до запълване на капацитета. Това разказа в предаването „Хоризонт до обед” Димитър Иванов, координатор на Временните обществени съвети на българите в чужбина, който живее в Цюрих.

Швейцария има средно 11-12 легла за интензивна грижа на 100 хиляди души. Други страни имат два до три пъти повече, но е важно, че не се достигна до този капацитет и не се наложи да се прилагат протоколите за избор на пациент, чрез които се дава предпочитание на тези пациенти с най-високи шансове за излекуване и пълноценно възстановяване. Това беше положението в Италия - в Ломбардия, което е сега и в Ню Йорк, във Великобритания. При нас всеки тежко заболял можеше да получи качествена интензивна грижа. В това отношение Швейцария имаше капацитет да помогне и на съседни държави.”

Снимка: ЕПА/БГНЕСВ сравнение с други западноевропейски държави Швейцария се справя добре, подчерта Димитър Иванов. „Не сме сред отличниците като Норвегия, Дания или Австрия, но сме сред много добрите, заедно с Швеция, ако данните са верни. И много по-добре от страни като Белгия или Холандия.”

Създаде се впечатление, че Швейцария е една от по-силно засегнатите страни. Аз го отдавам на това, че при нас епидемията се разви по-рано от други страни, в южната част особено – в италианоговорящия кантон поради близостта с Италия и интензивния пътникопоток на живеещите и работещите. Кантони в близост до Франция също са силно засегнати", допълни Димитър Иванов. 

"В момента положението се успокоява. Ние сме в платото. Броят на диагностицираните нови заразени започна да намалява някъде около една седмица след въвеждане на извънредното положениеот 1400 на ден на 500-600 в последните дни. Броят на починалите достигна своя пик в края на март. Оттогава не е нараствал. Поддържа приблизително постоянни стойности”, обясни Иванов.

В Швейцария се обсъждат различни сценарии за овладяване на епидемията - оптимистичните са за май, а песимистичните - ограничителните мерки да продължат до юни, август, дори септември.

Така изглежда грижата за пациенти с Covid-19 в Швейцария  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Досега Швейцария е сред страните с най-висок брой диагностицирани заразени на 100 хиляди души – над 2 700, или общо 24 000, уточни още Димитър Иванов. С бавните PCR тестове първоначално са били тествани по 2 500 души дневно, сега този брой достига 16 хиляди на ден.

„Засега не се предвижда масово тестване. Тестват се приоритетно медицински персонал, хора от рисковите групи – възрастни, с хронични заболявания, болни от други болести, които се приемат в болница и роднини на хора с диагностицирано заболяване коронавирус."

Преобладава умерен оптимизъм, а властите информират внимателно и уважително, каза още Димитър Иванов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
Снимки: ЕПА/БГНЕС - 8 април 2020 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Бягане в подкрепа на незрящи хора ще се проведе за седма година в София

Благотворително бягане в подкрепа на трудноподвижни или незрящи хора ще се проведе тази вечер в София.  Организатор на събитието "Светулки RUN" е Софийски планински клуб и началото му е край езерото Ариана в Борисова градина. Информация за инициативата можете да немарите и във "Фейсбук" . Регистрацията започва в 19 часа, а самото бягане - от 20 часа...

публикувано на 01.10.24 в 05:08

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00