Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Затрупани в драматургията или родопски дебют на театрални текстове

Пиесата "Без мен" на поета Стефан Иванов е текст, който помита като чук и осветява дълбоко странното време, в което живеем

Сградата на Родопския драматичен театър, който изпробва нови форми на театрална комуникация с публиката
Снимка: БГНЕС

Родопският драматичен театър провежда няколко артистични онлайн акции. Една от тях е озаглавена РДТТ – родопски дебют на театрални текстове. Тя е насочена към българските драматурзи в страната и чужбина. Търсят се непубликувани текстове.

В първите дни от обявяването на акцията валяха по 5-6 пиеси на ден, каза в предаването „Хоризонт до обед“ Делян Илиев, режисьор и актьор в театъра. „Затрупахме се в драматургия. Успяхме да отсеем десетина, с които да започнем, по-нататък ще видим.“

Пристигнали са и няколко пиеси в зародиш. Важно е обаче адресираните до театъра творби да са в сравнително завършен вид за представяне на сцена, уточни Делян Илиев.

„Не можем да кажем от самото начало – това ще бъдат едни четения на маса. Със сигурност няма да са, не са и няма да бъдат просто едни актьори, които седят на една маса и четат едни текстове, защото в това няма никакъв театър. Със сигурност не са и спектакли.“

Изпълненията се излъчват на живо. Самият Делян Илиев не е от почитателите на театъра в интернет. „Но за такива неща, които не са точно театър, мисля, че това е един добър подход. Става на живо пред хората, които гледат. Линковете после си остават в YouTube, могат да се гледат и след това.”

Следващият онлайн спектакъл ще се състои на 16 април от 19 часа, когато на страницата на Родопския драматичен театър ще бъде представена пиесата „Без мен“ на Стефан Иванов. 

Стефан Иванов

„Текстът е силно въздействащ, като чук помитащ и се върти около една тема, която е болестта на нашето време. Един човек, който е представителна извадка на една определена възрастова група – свободен от някакви неща и в същото време не е свободен за някакви други неща, затворен в свободата си“, отбеляза Илиев.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Михаил Големинов (1956-2021)

Фестивалът "ТрансAрт" - мост между поколенията авангардисти

Спонтанна импровизация върху музикална графика или строга интерпретация на записан с ноти музикален текст – това са границите, в които се движи музиката, която ще прозвучи в петото издание на фестивала „ТрансAрт“ на „Ориндж фактори“. Трите събития са на 26, 27 и 29 ноември в различни културни пространства в София: залата на Националната музикална..

публикувано на 27.11.24 в 10:40
Йожен Йонеско

115 години от рождението на Йожен Йонеско

Днес - 26.11, се навършват  115 години от рождението на писателя Йожен Йонеско. Той е ненадминат представител на "театъра на абсурда".  "След  Втората световна война живеем във все по-атеистични времена. Обществото се потапя в една хедонистична среда. Театърът на абсурда отчита това. С него се занимава и драматургията на Йожен Йонеско", разказа..

публикувано на 26.11.24 в 13:04
Грегъри Магуайър

Авторът на "Злосторница" Грегъри Магуайър: Филмът по книгата възпламенява политическите й нюанси

Интересът на американския писател Грегъри Магуайър към света на "Магьосникът от Оз" се появява в детските му години. Спомня си с носталгия моментите, в които е гледал, заедно със семейството си, класиката от 1939 по романа на Лиман Франк Баум. Признава, че започва да си създава свои истории в тази вселена още след финалните надписи на..

публикувано на 25.11.24 в 21:00

Един живот не стига да се предвиди всичко

Росен Димитров е родом от Казанлък.Немска езикова гимназия завършва в Бургас, Висше военно училище в Шумен. По образование машинен инженер, по призвание - писател. Живее, твори и работи в Германия. Но широкият му дух не го оставя на мира и той задълбава в една трилогия - фентъзи: " Момичето от моите мечти", "Силата в теб", " Легендата..

публикувано на 25.11.24 в 19:34

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Пренасяме ви в атмосферата на международния оперен конкурс “Николай Гяуров“ в Модена в разговор с един от членовете на журито – директорката на Варненската опера Даниела Димова - Специален гост: оперната..

обновено на 25.11.24 в 15:35

"Вълшебната гора" на театрална група "Метеор" тази вечер в Гьоте институт

Гьоте институт – България е домакин на премиерата на най-новото видеопредставление на творческия колектив "Метеор" - "Вълшебната гора". Става дума за видеопредставление и пърформанс на живо тази вечер от 19 часа. Събитието обещава да ни отведе към границите на другостта чрез ритуална трансформация. "Образът на гората и планината като..

публикувано на 25.11.24 в 12:09
Петър Арнаудов

Спомен за цигуларя Петър Арнаудов

На 12 ноември се надършиха 100 години от рождението на цигуларя Петър Арнаудов - български музикант, който дълги години неотменно присъства в концертния живот на страната, същевременно един от най-известните наши цигулкови педагози. Петър Арнаудов е роден в София, син е на уважавания професор Михаил Арнаудов. Учи цигулка при Владимир Аврамов,..

публикувано на 22.11.24 в 18:01