През 2015 г. Генади Кондарев е посетил Чернобил. И тогава, както и сега в района около авариралата през 1986 година централа, е имало пожари.
„През последните десетилетия след аварията в Чернобил в атмосферата отново са се издигнали количества радиоактивни изотопи, които може би са еквивалент на около 10-15% от освободеното по време на чернобилската авария. Това означава, че всичко, което в един момент се е уталожило на земята, в един момент с тези горски и полски пожари в един момент отново се издига, отново се превръща в проблем“, коментира Кондарев.
Радиоактивните изотопи, които могат да застрашат човешкото здраве, отново „пътуват“ през атмосферата и не се знае къде ще попаднат.
„Има доста фактори, които трябва да се вземат предвид – сателитни данни, „рози“ на ветровете, метеорологични данни. Всичко това ще бъде съпоставено и ще се определи, включително и след замервания къде има повишение на радиоактивния фон на различни места в периметъра край тези пожари.“
Генади Кондарев нарече дългосрочен проблем факта, че чернобилската ядрена централа, извън авариралия реактор, продължава да действа - да оперира с хранилищата за ядрени отпадъци и да произвежда енергия.
„Много от тези отпадъци всъщност са буквално погребани под малък слой земя, защото голяма част от горещите точки, които са откривани след аварията, единственият начин, по който е можело да бъдат „обезопасени“, е буквално с насипване на земни маси върху тях, за да няма непосредствен риск. Тоест имаме едно замърсяване, което ще бъде там в продължение на хиляди години, което ще създава проблем за хората. Има зони в този периметър от 30 километра около ядрената централа, които никога няма да могат да бъдат отново населени по безопасен начин от хора. На практика почти няма начин, по който дългосрочно можем да се справим и да сведем риска до нула.“
Ядрената енергетика е дългосрочен риск. Виждаме какви са последиците след десетилетия от аварията на един-единствен ядрен реактор, а по света работят над 400, изтъкна Кондарев.
„Нито един до момента не е напълно изведен, тоест не е превърнат отново в зелена поляна. Всичко, материал, който се е докоснал до радиоактивни частици, всъщност се превръща в радиоактивен отпадък, който трябва да бъде съхраняван. Рискът от настоящите пожари беше в приближаването до радиоактивни хранилища и до авариралия ядрен реактор – неща, които са с концентрирано натрупване на такива радиоактивни частици и отпадъци“, отбеляза природозащитникът.
Износът на радиоактивни отпадъци е проблем на целия свят. Където и да бъдат „складирани“ те, това е проблем за цялата планета, защото нито едно нейно кътче не е за еднократно използване, подчерта Генади Кондарев.
Цялото интервю е в звуковия файл.Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..
Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..
Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..
Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
Обществото не е убедено, че бюджетът ще бъде харчен прозрачно. Предвиденото увеличаване на външния дълг поражда съмнения за потенциален корупционен..