Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генади Кондарев: Трябва да започнем да мислим за живот без ядрена енергетика

Износът на радиоактивни отпадъци е глобален проблем

Снимка: БГНЕС

Съществуващите атомни централи трябва да бъдат постепенно изведени и да започнем да мислим за живот без ядрена енергетика. Тази позиция изрази в предаването "Хоризонт до обед" Генади Кондарев от екологичното сдружение „За Земята“. За съжаление нашата страна в стратегически документи залага увеличаване на дела на ядрената енергетика в следващите десетилетия, посочи той. 

През 2015 г. Генади Кондарев е посетил Чернобил. И тогава, както и сега в района около авариралата през 1986 година централа, е имало пожари

През последните десетилетия след аварията в Чернобил в атмосферата отново са се издигнали количества радиоактивни изотопи, които може би са еквивалент на около 10-15% от освободеното по време на чернобилската авария. Това означава, че всичко, което в един момент се е уталожило на земята, в един момент с тези горски и полски пожари в един момент отново се издига, отново се превръща в проблем“, коментира Кондарев.

Радиоактивните изотопи, които могат да застрашат човешкото здраве, отново „пътуват“ през атмосферата и не се знае къде ще попаднат.

„Има доста фактори, които трябва да се вземат предвид – сателитни данни, „рози“ на ветровете, метеорологични данни. Всичко това ще бъде съпоставено и ще се определи, включително и след замервания къде има повишение на радиоактивния фон на различни места в периметъра край тези пожари.“

Генади Кондарев

Генади Кондарев нарече дългосрочен проблем факта, че чернобилската ядрена централа, извън авариралия реактор, продължава да действа - да оперира с хранилищата за ядрени отпадъци и да произвежда енергия.

Много от тези отпадъци всъщност са буквално погребани под малък слой земя, защото голяма част от горещите точки, които са откривани след аварията, единственият начин, по който е можело да бъдат „обезопасени“, е буквално с насипване на земни маси върху тях, за да няма непосредствен риск. Тоест имаме едно замърсяване, което ще бъде там в продължение на хиляди години, което ще създава проблем за хората. Има зони в този периметър от 30 километра около ядрената централа, които никога няма да могат да бъдат отново населени по безопасен начин от хора. На практика почти няма начин, по който дългосрочно можем да се справим и да сведем риска до нула.“

Ядрената енергетика е дългосрочен риск. Виждаме какви са последиците след десетилетия от аварията на един-единствен ядрен реактор, а по света работят над 400, изтъкна Кондарев.

Нито един до момента не е напълно изведен, тоест не е превърнат отново в зелена поляна. Всичко, материал, който се е докоснал до радиоактивни частици, всъщност се превръща в радиоактивен отпадък, който трябва да бъде съхраняван. Рискът от настоящите пожари беше в приближаването до радиоактивни хранилища и до авариралия ядрен реактор – неща, които са с концентрирано натрупване на такива радиоактивни частици и отпадъци“, отбеляза природозащитникът.

Износът на радиоактивни отпадъци е проблем на целия свят. Където и да бъдат „складирани“ те, това е проблем за цялата планета, защото нито едно нейно кътче не е за еднократно използване, подчерта Генади Кондарев.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниела Тошева

"Зелени момичета" - проект за зелени професии сред жените

"Зелени момичета" или „GirlsGoGreen“ е проект, който си поставя за цел да популяризира сред младите жени "зелените професии" и образование.  "Проектът започна в началото на май месец, в партньорство с организации от Гърция и Турция, като финансирането на проекта е по програмата "Еразмус +" на ЕС, разказа в "Понеделник вечер" Даниела Тошева, която е..

публикувано на 27.05.24 в 09:13
Снимката е илюстративна

Какви екологично чисти източници на енергия използват в Израел

Почти една трета от енергията добивана в Израел е произведена чрез соларни батерии. В пустинната Негев има огромна слънчева електростанция, в която има батерии, които директно трансформират слънчевите лъчи в електроенергия, а има и кула, в която се затопля течност от небесното светило, от която се добива електроенергия като при ТЕЦ, (за разлика от..

публикувано на 19.05.24 в 08:55

Венцеслава Кожухарова, "За Земята": България вече трябваше да е на четвърти транш от ПВУ

Има огромно забавяне на второто плащане по ПВУ заради неизпълнени реформи. Там е нашият основен пропуск. В други страни има вече трето, четвърто плащане. България вече трябваше да е на четвърти транш , а още не можем да стигнем до втория. Това заяви пред БНР Венцеслава Кожухарова, координатор в екип "Енергия и климат" в Сдружение "За..

публикувано на 10.05.24 в 11:24
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14