Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Електронното обучение прави отчетливи разликите в социалния статус

Снимка: БГНЕС

Електронното обучение се оказва трудно изпълнимо в селата, където основно се обучават деца от социално рискови групи. Министерството на образованието постанови училищата да осигуряват от своите бюджети интернeт на социално слаби ученици.

Електронното обучение откроява огромната разлика между потенциала на училищата в градовете и тези в селата - става дума не за квалификацията на учителите, а за социалния статус на учениците.

"Специално за нашето училище 40% от учениците се обучават електронно, 60% се обучават на хартия", обяснява Ангелина Лазарова, директор на училището в село Алеко Константиново, община Пазарджик.

Медиатори разнасят листове със задачите в домовете на децата, които нямат възможност да се включат в електронното обучение.
 
Снимка: Фейсбук
"Да кажем грубо, от 86 деца за близо 40 деца мога да потвърдя, че имаме електронно обучение с обратна връзка. За останалите 40 деца обучението върви под формата на работни листове", потвърждава Диана Фодулска, директор на училището в село Говедаре.

Решението директорите на училищата да осигурят интернет връзка за учениците, които нямат в домовете си, предизвиква различни реакции.

"Аз единственото нещо, което си представям, са тези мобилни интернет устройства или флашки, или таблети заедно с интернет, които бихме могли да раздадем и те да са на името на училището и да се плащат. И по моя груба сметка, ако трябва на месец да плащам по 24 лева за такива устройства, сумата няма да бъде малка", изтъква Диана Фодулска.

Според Фодулска, дори и да се осигурят устройства, няма гаранция, че те ще бъдат използвани само за обучението на учениците.

"Аз не мога да гарантирам, че раздавайки тези таблети на децата, те ще ги използват именно за това обучение."

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51