Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

СЗО в битката между САЩ и Китай

Стефан Тафров и Нако Стефанов пред БНР

Тедрос Аданом Гебрейесус - генерален директор на СЗО
Снимка: ЕПА/БГНЕС

"СЗО е от специализираните организации на ООН, които като цяло имат добра репутация, тъй като винаги се придържа към една експертна линия". Това каза пред БНР дипломатът Стефан Тафров, който два пъти е бил посланик на България в ООН.

Той коментира, че Китай има много силно влияние в момента в СЗО и припомни, че предишната генерална директорка (два мандата) на Световната здравна организация беше китайка:

"В началните фази на епидемията от Covid-19 СЗО беше проводник на китайските тези, че заразата не се предава от човек на човек. Отне известно време на организацията, за да признае фактите, а поддържаше китайската линия".

Стефан Тафров

Тафров припомни, че в същото това време и Доналд Тръмп също е подценявал епидемията:

"Подходът на СЗО, след като обяви пандемията, е добър. Тя изпълнява функциите си при нейния бюджет, за който тя казва, че ѝ липсват около 1 млрд. долара, за да продължи да функционира. САЩ имат изостанали вноски, неизплатени. Президентът Тръмп прекрати финансирането на СО, тъй като той е изразител на традиционните крайнодесни критики към ООН, които виждат в организацията една излишна структура. Освен това, много е удобно политически да прехвърлиш вината за собствените си несполуки за справяне с епидемията, какъвто е случаят с Тръмп, който дълго време я омаловажаваше, към някакъв външен източник".

По думите на дипломата САЩ са загубили влиянието си СЗО в много критичен момент:

"Частното лице Бил Гейтс дава една пета от това, което неговата страна дава за СЗО", заяви Стефан Тафров. 

Той подчерта, че е безотговорно да се саботира една световна организация, която води много други здравни битки в държави, в които тя замества националните здравни системи. Дипломатът прогнозира, че ако Тръмп спечели втори президентски мандат, това ще отслаби влиянието на САЩ и изобщо на Запада в света.

В предаването "12+3" проф. Нако Стефанов, анализатор на Азия, коментира, че още през 2014-а година, когато Китай изпревари САЩ по БВП, той започна да се разглежда от Запада като заплаха:

"Търговската война между Щатите и Китай премина вече в информационна, да не кажа - хибридна, тъй като става дума за конкретни действия. В САЩ се постави въпросът за отговорността на Китай за пандемията и от тази гледна точка  - да се даде на съд Китай, а сумата, която се предлага да не се даде на Китай, е именно 1,2 трилиона долара, това е сумата на тези държавни облигации, които Китай е закупил от САЩ".

Той определи и геостратегическите битки, които отдавна се водят между двете държави, като хибридни

"Глобалната криза не започна с коронавируса. Той даже не е и спусковият механизъм, а просто усили онези негативни явления, които бяха започнали далеч преди пандемията", каза той и припомни за рецесията, която по думите му вече беше обхванала Европейския съюз. 

Проф. Стефанов коментира още, че ако сравним с ЕС, ще видим, че Азия се е справила много по-добре с епидемията от коронавируса.

Интервюта на Даниела Якова със Стефан Тафров и проф. Нако Стефанов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Нако Стефанов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Тържествено отбелязаха края на 11-годишния труд по изографисването на новата катедрала в Ловеч

Ловчанският митрополит Гавриил награди с ордена на епархията "Новоселските мъченици" проф. Владимир Аврамов, който заедно с екипа си изографиса новата катедрала в центъра на Ловеч. П роф. д-р Владимир Аврамов, който е  заместник-декан на Факултета по изобразително изкуство на Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" и ръководител на..

публикувано на 06.10.24 в 14:41
Президентът на Казахстан Касъм-Жомарт Токаев.

Казахстан гласува на референдум дали да изгради първата си АЕЦ

В Казахстан решават на референдум дали да бъде изградена първата атомна електроцентрала в страната. Предложението е на властите, начело с президента Касъм-Жомарт Токаев. Критиците на идеята изтъкват рисковете от този тип енергия, също и че може Русия да се  включи   в проекта.  Ако идеята за изграждането на атомна централа бъде одобрена от..

публикувано на 06.10.24 в 14:08

Избори в Тунис

Тунис гласува днес на трети избори след Арабската пролет - протестите, довели до свалянето на президента Зин ел Абидин Бен Али през 2011-а година. Прогнозите за изхода от вота сочат победа за сегашния държавен глава Каис Сайед. Международни наблюдатели оцениха предишните два вота в Тунис след 2011-а като отговарящи на демократичните норми. Въпреки..

публикувано на 06.10.24 в 14:01
Петър Чолаков

Петър Чолаков: Нова сглобка ще доведе до електорален крах за някои

Битката в ДПС не е за етническата карта, а за власт и може да окаже влияние върху цялата партийна система . Избирателната активност ще е още по-ниска, а ако има нова сглобка за правителство, това ще им донесе големи електролани щети. Така описа политическия пейзаж у нас политологът доц. Петър Чолаков в интервю пред БНР. Неговата прогноза..

публикувано на 06.10.24 в 13:54
Членове на ортодоксалната еврейска общност държат ливанско знаме, докато се присъединяват към пропалестински демонстранти до Даунинг стрийт, за да отбележат една година от израелските операции в ивицата Газа и да призоват за постоянно прекратяване на огъня, Лондон, 5 октомври 2024 г.

Стармър: В Близкия изток "да направят всичко по силите си, за да се отдръпнат от ръба на регионалната война"

Британският премиер Киър Стармър заяви, че омразата към евреите и мюсюлманите във Великобритания се е засилила.  В писмо до "Сънди таймс" Стармър  призова всички страни в конфликта в Близкия изток "да направят всичко по силите си, за да се отдръпнат от ръба на регионалната война".  Израелските сили нанесоха нови удари в южните предградия на..

публикувано на 06.10.24 в 13:32
КСНС се обяви около становището, че няма актуална заплаха за България заради конфликта в Близкия изток

Темите от седмицата: КСНС, арести на кандидат-депутати и скандали в театрите

Няма пряка заплаха за националната сигурност на България заради конфликта в Близкия изток. Това е заключението на Консултативния съвет за национална сигурност, в който участваха президентът, ръководителите на службите за сигурност, представителите на изпълнителната власт и парламентарните формации:   А рисковете според държавния глава Румен Радев,..

публикувано на 06.10.24 в 13:28
Снимката е илюстративна, архив.

Токсични вещества в промишлените стоки - фталатите и съединения с хром, никел, кадмий и олово

Сред най-често срещаните химични елементи и съединения в изтегляните от пазара стоки за деца са фталати, хром, никел, кадмий и олово. Това съобщават от платформата "Ние, потребителите", като се позовават на данни от регистъра на европейската система за бърз обмен на информация за доказано опасни нехранителни продукти Safety Gate. От платформата "Ние,..

публикувано на 06.10.24 в 13:12