Ситуацията, свързана с пандемията, увеличава неимоверно тревожността на всички ни и във все по-голяма степен се наблюдава дефицит на усещане за грижа, смята Василев, според когото това се вижда в критиките и недоверието спрямо фигури и авторитети с водеща роля в сегашната криза. „Мисля, че тези, които получават грижа поради болест, поради дефицити в развитието или друга причина, предизвикват също и много гняв и завист“, допълни Василев.
Защо изолацията засилва егоизма и намалява емпатията? Според психолога се наблюдават две противоположни тенденции – едната е на намаляване на чувствителността, а другата – на засилване на съпричастността сред определени общности и индивиди, които съумяват по-добре да устоят на кризата. В сегашния момент, когато има опасност за здравето и живота на всички, се ограничава капацитетът да мислим за другите, отбеляза Светлозар Василев.
„В емоционален план това е огромно натоварване и индивидите, групите, човешките общности са принудени да мобилизират всичките си психични защити, за да могат да се справят. Това отнема много голяма енергия, много от ресурсите на личността, за да може да се поддържа някакъв вид баланс. За другите и за хармонията в отношенията – каквото остане, това се използва.“
Засилва ли изолацията психичните проблеми?
„За съжаление нямаме изследвания в България, скоро няма и да имаме, които са достатъчно репрезентативни, за да се покаже какво е истинското състояние, но вие, аз, хората около нас, всички усещаме, че с напредването на времето в социалната изолация или в тази карантина, принудителна, ние ставаме все по-напрегнати. Конфликтите, раздразнителността, колкото и да не ни се иска, също се повишава. Проблемите във взаимоотношенията в семейството стават по-чести. И това е, без съмнение, следствие от пандемията. Колкото по-уязвима е една група – децата, особено децата с психични разстройства, децата с аутистичните проблеми, но не само – толкова по-силно реагират.“
Василев цитира британско изследване сред 2 100 юноши с психично-здравни проблеми на възраст между 13 и 25 години, според което 83% от запитаните отчитат влошаване на състоянието си вследствие на пандемията. „При 30% от тях емоционалната цена е доста значима, тоест те са сериозно засегнати. Това са огромни проценти.“
Цялото интервю от предаването "Хоризонт до обед" чуйте в звуковия файл.
Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..
Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават до 5 февруари в четири различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..
2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите: Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна? Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..
През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите. Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...
"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..
Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..
България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..
Светла Тошева е литературовед, посветила много оригинална статията за поезията на Христо Смирненски. Заглавието е " Живописната палитра в поезията на..
За да се оцени какво е направил Путин в своето дълго управление, трябва да има някаква завършеност. Може да се оцени едва след като той престане да..
В първото издание на предаването "Политически НЕкоректно" през новата година гостуват журналистите Миролюба Бенатова и Генка Шикерова, автори на..