Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Таня Димитрова: Добре е децата да знаят как работи науката

Снимка: БГНЕС

Таня Димитрова е бивш военен от американската армия, асистент по кардиология, учен, журналист, учител в гимназия. Сега преподава на деца до 4-и клас в частно столично училище. Опитва се да ги научи, че науката, боравеща с факти, е нещо различно от общите твърдения.

В настоящия момент децата се интересуват много от теми като епидемиология, вирусология, математически модели за това как се разпространява коронавирусътС учениците си Таня Димитрова е коментирала например неща като експоненциален, вместо линеарен растеж в една математическа графика.

„Разбира се, в контекста на разпространението на вируса. Те ме засипват с въпроси. Опитват се да разберат смисъла - защо са вкъщи. Някои от тях се опитват преценят колко голяма е опасността, когато излязат от вкъщи в някакъв момент. Целта ми като учител и като човек в сектора на образованието да се опитам да им покажа научните изводи, научната базировка за всичко, което се случва в момента“, разказва Таня Димитрова в предаването „Хоризонт до обед“.

Има много подвеждаща информация навсякъде в интернет, на всички езици, затова е много важно човек да е грамотен да отсява източниците си, изтъква тя.

Дали това е източник, на който мога да се доверя, трябва да се доверя. Какво знае този човек, който пише или говори тези неща. От друга страна, те трябва да имат някаква грамотност, за да разберат как науката напредва по принцип. Как ние, хората, отговаряме на въпроси по научен начин.“

Таня Димитрова фокусира вниманието на учениците си върху научната страна на дискусията в сегашната ситуация с разпространението на коронавируса по света.

Какво ни казват учените за настоящата ситуация. Какво знаем. Доколко това, което знаем, е сигурно. Има толкова много примери. Има толкова много хора, които се запасяват с лекарства, примерно. Които изобщо не е доказано, нямаме реална информация, че тези лекарства помагат срещу заболяването. И въпреки това човек го е прочел някъде и се опитва да се запаси с някакво лекарство. И е нормално ние хората да имаме инстинкти и да се страхуваме в тази ситуация. Но е важно наистина да се опитаме да сме рационални, да отсяваме информацията, която получаваме и да помагаме на децата си да отсяват информацията, която получават. Просто имат нужда да имат водач в това. Като туристически гид за света“, подчертава Таня Димитрова.

Разминават ли се разбиранията, с които децата се срещат у дома с тези на официалната наука? Едно от децата например споделило, че настоящата пандемия е полезна на света, защото ще прочисти малко населението и ще намали ръста му. Таня Димитрова определя това като тъжен коментар.

„Понеже с тях си говорихме за експоненциалния растеж в броя на хората, които са на Земята, начина, по който ние използваме ресурсите на планетата и т.н. В неговият ум, това че в момента имаме пандемия, която убива някакъв брой хора, е правилният отговор на тази ситуация. Да, наистина, не е трудно такава идея да хване почва в ума на едно дете, ако я е чуло от някой възрастен. И моят отговор беше много ясен. Дадох му пример с пандемията с испански грип преди точно 100 години, която е убила 50 милиона - много повече, отколкото настоящата пандемия. В същото време изобщо не се е отразила на графиката за растежа на глобалното население. Това са научните факти. Такива пандемии нямат ефект върху растежа на населението, а е възможно да имат и обратния ефект. Добре известен факт в демографията: когато хората се притесняват дали децата им ще оцелеят докато станат възрастни, гледат да имат повече деца. Поне може да изложиш фактите.“

Сега е идеален момент да се използват научни аргументи, убедена е преподавателката, която признава, че в момента комбинира две професии.

„Едната е преподаването, но съм преподавател един ден в седмицата. През останалото време главната ми работа е, че съм издател и създател на научно списание за деца, в което адаптираме научни статии, публикувани в академични журнали от най-престижните университети в света. И ги адаптираме на „детски език“. С илюстрации, които също са подходящи за децата. Последните ни две статии са именно за настоящата пандемия. Едната разказва и обобщава процеса, по който едно от лекарствата е тествано. Това е добър повод за децата, пък и за възрастните да разберат как се тества едно лекарство, какво са клинични изпитвания.“

Учените например са много ясни в препоръката си за глобална карантина. Колкото повече хора могат да си останат вкъщи, толкова по-бавно се разпространява заболяването. Това е научен факт, отбелязва Таня Димитрова, която също работи от вкъщи.

„В момента преподавам от вкъщи. Както повечето учители по света. Децата имат интерес. Със сигурност се изморяват доста повече, отколкото обикновено. Не е лесно за тях да прекарват цял ден пред компютъра. И не е полезно, в интерес на истината. Надяваме се ситуацията е временна. Надяваме се, че ще се оправи във възможно най-кратък срок“, казва тя. 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15
Калина Георгиева

Преподавател по информационно право: Държавата да ограмотява за ИИ!

Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..

публикувано на 01.07.25 в 11:15
Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование - в НС до средата на юли

Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура.  "И преди да го публикуваме..

публикувано на 26.06.25 в 13:51