Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Георги Апостолов, Национална мрежа за децата:

Необходимо е да има баланс на физическа активност и работа с интернет

Снимка: Веселина Киричева

Понятието "пристрастяване" към компютъра и към интернет няма научна база. Световната здравна организация е въвела т.нар. поведенческо разстройство от игри. За да може да се каже, че даден потребител е развил игрово разстройство, трябва да се наблюдават едни и същи симптоми в продължение на 12 месеца.

За децата от 0 до 3 години не се препоръчва да стоят пред компютър и телевизор. Същественият въпрос е за какво ползват компютъра по-големите деца.

"Родителите трябва да следят за баланса и за редуването на физическа активност с интернет активност", каза в предаването "Хоризонт до обед" Георги Апостолов, ръководител на Българския център за безопасен интернет и председател на Управителния съвет на Националната мрежа за децата.

Стоенето пред компютъра в продължение на 1-2 часа с решаване на задачи започва да уморява децата и да ги разсейва.

"Най-негативното въздействие на интернет е именно в намаляване на физическата активност, което води към по-ниска физическа култура, към увреждания - гръбначни, очни, затлъстяване", коментира Апостолов. Според него родителите трябва да водят разговори с детето за вредата от продължителна работа с компютър. 

Образователните системи са пренебрегвали факта, че 21 век е дигитален век, отбеляза още Георги Апостолов.

"Учителите по принуда започнаха да развиват своите дигитални умения, да откриват различни инструменти, платформи и възможности, да работят с децата през интернет, да използват дигитални схеми, което първо предизвиква по-голям интерес у децата, и второ, учителят се изравнява по дигитални умения със своите ученици", подчерта Георги Апостолов.

Няма статистически валидни данни за това колко деца не могат да се включат в дистанционното обучение заради липсата на устройства, но има направени проучвания.

"Около 20% от децата в България не могат да се включат в дистанционно обучение, защото не разполагат с устройства или разполагат с телефони, които не позволяват по никакъв начин дистанционно обучение, което вкара учителите в невероятни мъки - да преподават по телефон с говор или да осигуряват носене на хартия на домашни работи. Около 40% от децата имат затруднения за включване в дистанционното обучение. Те могат да разполагат с устройство, което обаче да не поддържа образователните платформи, които се препоръчват", изтъкна експертът.

Интервюто можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йордан Ибришимов: Новата наредба на МРРБ цели да забрани къмпингуването

Кемпер обществото в България е срещу новата наредба на МРРБ за разполагане на каравани и кемпери извън морските плажове .  Проблемът с дивото къмпингуване остава нерешен и през този летен сезон " Въртим се в невероятен затворен кръг, защото това е един стар текст на наредбата , който беше отхвърлен преди години, над 600 отрицателни..

публикувано на 07.07.25 в 11:20

Корнел Бан: Румъния рискуваше да не може да изплати заплатите и пенсиите

Румъния търси спасение от нарастващия дефицит в бюджета и изчерпването на средствата за пенсии и заплати в държавния сектор. Премиерът обяви първите мерки за овладяване на ситуацията - увеличение на данъците, замразяване на заплатите в публичния сектор и още редица непопулярни стъпки, които засягат дори пенсионерите и младите родители .  Как..

публикувано на 07.07.25 в 10:05

Ужилването от стършел може да бъде смъртоносно

Сред рисковете при топлото време особено опасно за някои хора може да се окаже ужилването от стършел. Жилещите насекоми са навсякъде, има ги в града, не само сред природата или на село. С какво е опасно ухапването от стършел и как да реагираме? Кое е основно и важно в долекарската първа помощ при инциденти от всякакъв характер? Комари,..

публикувано на 06.07.25 в 08:00

"Пикник с кауза" в Силистра - музика, забавления и събиране на средства за исторически проект

На 26 и 27 юли в Силистра ще се проведе третото издание на събитието „Пикник с кауза“. Организаторите от сдружение „Бъдеще за Силистра“ обещават два дни с богата програма – музика, забавления и подкрепа за историческо наследство. Всички събрани средства ще бъдат инвестирани в проект за визуализация на южната крепостна стена на древния..

публикувано на 05.07.25 в 08:00

Започна поклонническият поход "Светият път", посветен на свети Йоан Рилски

От Велико Търново за седма година започна поклонническият поход "Светият път", посветен на 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от старопрестолния град до Рилския манастир. За повече от месец поклонниците ще извървят близо 700 километра.  Мощите на свети Йоан Рилски са първите, които са пренесени в старопрестолнината Търново през..

публикувано на 05.07.25 в 05:30
Странджа планина е рай за приключенци

Магията на мистичната Странджа. Какво търсят туристите?

В най-тайнствената и мистична българска планина - Странджа, се намира най-големият природен парк у нас. В горещите летни дни туристите по Южното Черноморие могат да се възползват от прохладата на планината, да се докоснат до нейните исторически, природни, кулинарни и древни забележителности. Странджа е магия, която пленява духа ...

публикувано на 04.07.25 в 09:39
Неда Терзиева

Неда Терзиева: Българи, нахранете душата си - тя е тази, която ще вземем нагоре с нас

По това време на годината лъчите са слънцето са особено зареждащи и носят нова енергия към нас . Нещо ни кара да се усмихнем в такъв ден, да бъдем позитивни, да почувстваме нови сили, за да продължим напред. Казват, че енерготерапията е професията на бъдещето. В съвременното ни общество енергията се влага в много и различни неща и..

публикувано на 02.07.25 в 08:15