„От една страна притеснението, от друга страна приемът от европейските или други страни на чужди граждани вероятно ще бъде ограничен. Така че това ще бъде в полза на нашето образование, защото нашите деца биха останали тук, при нас“, каза проф. Тотев в предаването „Хоризонт до обед“.
Отливът на чуждестранни студенти ще се отрази най-много върху медицинските университети, смята той.
До 8 юни ще продължи общественото обсъждане на проекта за постановление на Министерския съвет за списъка на професионалните направления и защитените специалности. Той е изготвен съобразно недостига на пазара на труда на специалисти от определени професии.
Практиката показва, че не това дали една специалност е защитена или приоритетна, ще накара определен брой кандидати да се запишат, подчерта проф. Любен Тотев пред „Хоризонт“.
„Действително в момента на пазара на труда липсват и инженери, липсват учители, липсват математици, липсват физици, но дали е защитена или приоритетна специалност - това няма да накара хората да отидат там. Условията на обучение и впоследствие това, което ще се случи с този, който е завършил – дали ще се реализира, дали ще получава едно прилично възнаграждение – това ще го накара да отиде да учи за инженер или за математик.“
Има достатъчно обявени свободни места във всички държавни и частни университети в страната, а броят на завършващите и потенциални кандидат-студенти е ограничен, отбеляза Тотев, според когото картината няма да се различава съществено от миналата година.
Намаляването на бройките за прием в държавните висши училища ще доведе в определена степен до повече конкуренция, но няма да се стигне до модела от миналото за едно място да се борят 10-15 души, посочи проф. Тотев.
Относно увеличения платен прием той заяви: „Няма лошо в това, стига да има достатъчен брой кандидати. Платеният прием е нещо, което би подпомогнало дадения университет, стига той да е атрактивен, да подготвя добри кадри, да има качествено обучение и да има кандидати за там.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл."В тези седем дена в село Гложене, в Илинден и в София и сега, седейки си със слушалки във вашето студио си мисля - какъв ли вид слушалки трябва да си слагаме всеки ден, какъв ли трябва да е филтърът, има ли изобщо филтър, сподели за "Нощен Хоризонт" Николай Милчев, поет и писател, който седем дена си води записки за преживелици и съзерцания през..
Лятото не е само почивка на море, вълни, плажове и коктейли. За някои хора това е скучно и виждането за приятно изкарване е бягство в планината, в дивото, там, където другите ги няма и навалицата е сведена до навалица от безброй дървета. За да сме сигурни, че ще изкараме една добра почивка в условия, близки до екстремните, защото ние все пак сме..
В свят на бързи пътувания има един път, който не гони крайна дестинация, а търси дълбокия смисъл. Нарича се " Светият път", поклоннически маршрут , който започва на 1 юли от Велико Търново . В момента преминава през София и ще стигне до Рилския манастир на 6 август, след като бъдат извървяни пеша тези близо 700 километра от старата ни българска..
" Този политически сезон започна с престъпление и свърши с престъпление . Какво имам предвид? Започна с фалшификация на изборите, доказано от три партии, които са фалшифицирали протоколи и са крали гласовете на хората, визирам ГЕРБ-СДС, БСП "Обединена левица" и ДПС "Ново начало". Това заяви пред БНР политологът Калоян Методиев , част от екипа на..
Фестивалът "Сцена на върховете” и десетото юбилейно издание на "Опера на върховете “ - две от големите летни събития в България тази година, които ще се проведат в магнетичната атмосфера на Белоградчишките скали , обещават незабравима програма за жителите и гостите на града. Силен интерес към фестивалите на Белоградчишките скали - "Опера на..
Кметът на Ловеч Страцимир Петков за пореден път внесе за разглеждане в местния Общински съвет предложение за нова структура на администрацията. Освен намаляване на числеността на служителите, кметът Петков, този път, предложи разкриване на длъжност на четвърти заместник-кмет на общината, на фона на тежкото ѝ финансово състояние. Това..
" Искам да благодаря за интереса към дейността на Националния осигурителен институт и наистина да поставим акцент върху това да се изплатят и да се гарантират правата на осигурените лица ". Това коментира пред БНР Весела Караиванова , управител на НОИ: "Може би по спешност разбирате това, което бях описала и представих пред Комисията по труда и..
Дългото стоене пред екрани на различни устройства причинава сериозни проблеми с очите и виртуален аутизъм при децата. Това обясни пред БНР д оц...
" Частична справедливост , макар че е само за 10 месеца. За реабилитиране ще работя отсега нататък – да си върна позициите като гражданин, който не..
"Очаквам да чуя срокове за закупуването на летателна техника за гасене на пожари, защото това, което Желязков каза, не е точно така". Това каза пред..