Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Орхан Тахир: Кризата беше етнизирана от ВМРО

Извънредното положение не е приключило за ромите, твърди юристът

Квартал "Филиповци" в София
Снимка: БТА


Как изглеждат ромските махали след края на извънредното положение и защо ромски организации се обърнаха с отворено писмо до премиера, президента и главния прокурор?

"Извънредното положение не е приключило за ромите. Изгледите са то да става още по-извънредно и точно това е един от поводите да адресираме държавните органи", каза в предаването "Хоризонт до обед" юристът Орхан Тахир, който живее в Белгия и е тясно свързан с каузите на ромските общности у нас. 

По време на пандемията беше допуснат много опасен прецедент – да бъдат третирани различно български граждани по етнически признак, смята Тахир.

"Дадени квартали бяха блокирани с КПП-та, а други не. Това създаде едно напрежение, едно изключение, заобикаляне на конституционния принцип за равно третиране на всички граждани."

Кризата беше етнизирана от представителите на ВМРО. Блокирането на ромски квартали започна след призиви на ВМРО за затваряне на гетата, както те ги наричат. И дори след като стана ясно, че извънредното положение ще бъде вдигнато, те продължават да настояват, че въпреки това ромските квартали трябва да останат блокирани.“

Квартал „Факултета“ в София по време на извънредното положение. Снимка: БТА

Имаше два паралелни, два различни режима, които напомнят елементи на апартейд, обобщи Тахир. „Блокада, КПП-та, жандармерия, полиция за дадени квартали на София, които са етнически обособени и много по-свободен режим за други квартали.“

Акцент в отвореното писмо е поставен върху това, че „в управлението е допусната партия, за която има сериозни съмнения, че е противоконституционна“, изтъкна Орхан Тахир.

Едното искане е да се забрани тази политическа партия – ВМРБ-БНД, а другото е да се потърси наказателна отговорност на нейните ръководители, ако прокуратурата прецени, че са налице законните основания за това.“

Налице е основание за разпускането на политическа партия, предвидено в чл. 40 от Закона за политическите партии, подчерта Орхан Тахир. В писмото от 8 страници по думите му са изложени доста факти. 

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Проф. Радка Кънева

Повече от 1000 души се включиха в пилотната фаза на проекта "Геномът на България"

Повече от 1 000 души се включиха в пилотната фаза на проекта „Геномът на България“, който има за цел да събере и анализира представителна извадка от геноми на съвременни българи . С цялостната инициатива страната ни ще допринесе за мащабен европейски проект, в който всяка държава ще представи референтен геном, типичен за нейното население. Всеки..

публикувано на 10.12.24 в 15:14
Владислав Марчев

Владислав Марчев за звездното небе над нас и Космоса

Каквито е конфликти да се случват в нашия свят, природни бедствия или икономически кризи, нищо от това не може да попречи на човешкия ум да гледа в бъдещето и да търси нови възможности за развитие на човечеството. Еволюцията на нашия интелект го извежда в орбитата на непознатото, на далечното, на доскоро недостижимото.  Развитието на технологиите,..

публикувано на 10.12.24 в 13:03
Перу - Мачу Пикчу

Мариана Константинова: Перу - притегателно място за изненади и мечти

" Перу е доста отдавна в моите планове за пътувания , защото това е една от малкото дестинации, където в " една шепа земя" могат да ти се случат изключително разнообразни посещения , можеш да сбъднеш част от мечтите си там", разказа за "Понеделник вечер"  Мариана Константинова, създателка на блог за пътувания . Новата ѝ творба,  част от..

публикувано на 05.12.24 в 12:00

Киберсигурност "като на игра"

Ученици от две пловдивски гимназии създават игра, която е своеобразно обучение по киберсигурност. Съвместно с менторите си от цифровия иновационен хъб "Тракия" Никълъс, Галя, Александър и Павел представят идеята си пред инвеститори, част от които не са от България . За четиримата ученици това е един от първите опити да търсят финансиране..

публикувано на 05.12.24 в 11:35

Интересни времена в Румъния - президентският балотаж е с неясен изход

"Румъния диша малко по-свободно, най-малкото защото вече има яснота кой ще ходи на втория тур на президентските избори . Стана ясно, че няма да има размествания." Това каза в предаването "Преди всички" журналистът Лъчезар Вълев, пратеник на БНР за изборите. Конституционният съд на Румъния потвърди резултатите от първия тур на..

публикувано на 03.12.24 в 09:27

Живот с увреждане - видими и невидими прегради

Пациентите не знаят точно къде са разпределени техните досиета . Когато не знаеш къде ти е досието, нямаш контакт с тези специалисти – те не са те виждали, това не е най-удачният начин, посочва и Пламен Христов, кореспондент на БНР в Ловеч, сам потърпевш от забавяне в системата. Повече по темата чуйте в звуковите файлове.

публикувано на 03.12.24 в 07:08

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00