Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Парк "Кайлъка" - защитена местност, за която се грижат само доброволци

Кайлъка
Снимка: Община Плевен

За жителите на Плевен паркът "Кайлъка" е едно от любимите места за отдих и спорт. Макар че е обявен за защитена местност, от години поддържането на парка е проблем за местната управа. Състоянието му предизвиква остро недоволство в плевенчани. В последните години доброволци възстановиха няколко атрактивни площадки в парка "Кайлъка".

Кметът на Плевен Георг Спартански обясни пред БНР, че особено тежък е станал проблемът по времето на премиера Симеон Сакскобургготски:

"Тогавашният областен управител написа едно писмо до тогавашния кмет на Плевен, че не следва да се харчат общински финанси за поддръжка на държавната собственост, каквато е паркът "Кайлъка", защото е нарушение на финансовата дисциплина. Този парк обаче е с площ около 10 хил. дка. През изминалите години се изредиха доста кметове и доста областни управители. Така или иначе Общината спря да издържа парка с аргумента, че това не им се разрешава. А държавата не отделя никакви средства за тази работа и се разчита на кампания за помощ от бизнеса, но един парк се нуждае от целогодишни грижи".

Спартански настоява министърът на екологията Емил Димитров да посети "Кайлъка". Направил е и конкретни предложения към екоминистъра:

"Дали да го предостави за управление на Община Плевен, като даде необходимите финансови средства, или да създаде структура, подобна на общинската "Паркстрой", като е важен предметът на дейност. Да има финансиране, което да даде възможност, под ръководството на областния управител, тази държавна структура да осъществява дейността, за която е създадена със съответното финансиране".

По думите на Георг Спартански има и трети вариант - даване на целеви средства на областния управител всяка година.

Целия репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

С акция с парапланер "Грийнпийс" настоя да бъде спряно финансирането на въглищната индустрия у нас

С провокативна акция с парапланер над втория по големина ТЕЦ у нас екологичната организация "Грийнпийс" - България иска да накара управляващите да спрат да финансират въглищната индустрия и да обърнат внимание на зелената енергия в България. Акцията беше осъществена малко преди 8 часа тази сутрин. Още за посланието на активистите - в..

обновено на 07.05.25 в 08:57

Кюстендилци излизат на протест срещу ветроенергиен парк в Осогово

Расте недоволството срещу разполагането на ветрогенератори в Осоговската планина по пътя на основния маршрут към връх Руен . Кюстендил e на крак срещу изграждането на ветроенергиен парк. За 14.00 ч. пред Общината е заявен протест. По това време общинските съветници ще гласуват за инвестиционното намерение на софийско дружество да изгради..

публикувано на 30.04.25 в 08:18

Деинфлуенсърите: Откажи, намали, поправи!

Деинфлуенсъри са хората, които ни карат да се противопоставяме на наложената от инфлуенсърите свръхконсумация . Това обясни в интервю за БНР журналистът Ванина Тодорова от "Капитал", която изследва темата. По думите ѝ, виждаме клипчета в социалните мрежи, които ни карат да купуваме продукти, които невинаги ни трябват или не носят..

публикувано на 23.04.25 в 10:26

Ейдън Шарън от "Денят на Земята": България може да бъде по-силна и независима със зелена енергия

Зелената енергия ще даде възможност на България да бъде по-силна и независима, заяви за БНР Ейдън Шарън от екологичната организация "Денят на Земята" (Earth Day) . Повече от половин век тя организира на 22-ри април събитието Ден на Земята, което и тази година ще бъде отбелязано от над един милиард души. Още по темата - в интервюто на..

обновено на 22.04.25 в 16:39

Доктор Луиз Арчър: Можем да помогнем на белите мечки да не изчезнат

Могат ли белите мечки да бъдат предпазени от изчезване вследствие на климатичните промени? Международен екип от учени от организации в Норвегия, Канада и Съединените щати опитва да потърси отговора на този въпрос, като за първи път в света изследва най-уязвимия период за полярните животни – раждането и първите месеци от развитието на..

обновено на 12.04.25 в 18:48
Илюстративна снимка - затворът в Самораново, изграден с помощта на Норвежкия финансов механизъм

Затвори без въглероден отпечатък - пилотно в Плевен и Белене

Затворите в Плевен и Белене стават първите два пилотни "зелени затвора" в България. Те са избрани заради местонахождението си в природни местности - парковете "Кайлъка" и "Персина". Проектът бе представен на среща, организирана от Главна дирекция "Изпълнение на наказанията" в сътрудничество с Норвежката корекционна служба. "Зеленият..

публикувано на 11.04.25 в 09:30