Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Юлий Йорданов - босоног по стърнището на белия лист

Юлий Йорданов
Снимка: Личен архив

Юлий Йорданов е автор на 15 книги. Журналист, краевед, литературен критик. В предаването "Графити по въздуха" той представи книгата си „Босоног по стърнището на белия лист“.

Книгата е писана четвърт век. Представлява сборник от негови статии, интервюта, есета, литературна критика, рецензии за постановки, концерти и изложби.

Защо босоног по стърнището? Изразът идва от една родова традиция. „Дядо ми ставаше преди изгрев слънце и ходеше бос по тревата. Защото, казва, моите биотокове се сливат с биотоковете на росата, на тревата, на земята и това ме прави бодър и работлив през целия ден.“

Белият лист си има свое стърнище, той не е гладък. Всички знаят какво е стърнище – остатъкът от житното растение след жътвата. Ако ходиш бос отгоре, страшно много се нараняваш, разказва Юлий Йорданов.

„Стърнището на белия лист е огромно. Белият лист е толкова търпелив. Какви ли не писания се раждат върху него и ако той имаше душа, как ли щеше кански тя да плаче?“

Юлий Йорданов (дясно)

Аз се опитах да направя анатомичен разрез на живота в българския СеверозападСеверозападът – то е всеизвестна тайна, е най-бедният регион в целия Европейски съюз. И може би затова иронично го наричат „северозападнала България“. Като чуя този израз, кръвното ми хвръква. Този край е дал изключителни личности с принос в националната, че и световната култура и цивилизация“, споделя Юлий Йорданов. 

Не крие болката си, че нямаме писатели историци, които да реабилитират историята на този край, защото българската историческа наука му е длъжник, както признавали известни учени.

В момента в Лом има 3 книжарници за 25 хиляди души население. Навремето е имало три печатници. В Лом са били издавани над 70 вестника, припомня Йорданов. „Три печатници са издавали списания и вестници дори на френски език.“

Само с традиции обаче не се живее. Ако те не се обогатяват и надграждат и не се търси връзката минало – настояще – бъдеще, то бъдещето ни е обречено, вярва Юлий Йорданов.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Иван Кръстев

Иван Кръстев – маестрото на музиката, литературата и театралното изкуство

В "Нощен хоризонт" ви срещаме с маестрото на българската музика – композитора и диригент Иван Кръстев .  В откровен разговор той сподели за началото на своя път в музиката, когато започва да учи пиано и цигулка на едва 4 годин и. Кръстев разказа за своето творческо израстване, водено от вдъхновението да съчетава музика и литература.  Още..

публикувано на 24.09.24 в 15:34

Гюлсерен Исмаилова: Любовта спасява

Никой родител не си представя да чуе от лекар диагноза за детето си, според която то няма да живее повече от осем години. Първо не вярва на това, което се случва, но после придобива сила и прави невъзможното, за да спаси не просто човешки живот, а живота на сина си. Той е Ервин и е вече на 32 години - със Синдром на Уест...

публикувано на 22.09.24 в 10:51
Момчил Карамитев

Момчил Карамитев за патриарх Неофит, за киното, чудесата и творческия процес

"Това, което ме впечатли при всички разговори беше, че тези хора благоговееха към личността на патриарх Неофит и казаха, че това е била неговата изключителна сила, че той е бил много благ , някои са го упреквали, че е бил прекалено благ, че това не било добре за ръководител на Българската църква.  "Казват, че като ръководител той не е..

публикувано на 17.09.24 в 09:24
 Проф. Даниела Дженева

Проф. Даниела Дженева - 50 години ансамбъл "Тракия" с етика, морал и любов

С концерти и специално подготвена изложба ансамбъл "Тракия" отбеляза своята 50 годишнина . Гости на спектакъла на Античния театър в Пловдив са и част от хората, които с талант и сърце са допринесли през годините трупата да има водещата си роля на новатор в музикалните и танцовите форми във фолклорното изкуство. Другият концерт на древната..

публикувано на 15.09.24 в 09:10

Изпълнение на български композитор в предварителната селекция за "Грами"

Изпълнение от нов албум на български композитор, познат със създаването на творби за емблематични български естрадни артисти от 80-те, бе допуснато до съревнованието за наградите "Грами". Димитър Ковачев е сред емблематичните композитори в България през 80-те години. Мнозина го свързват с песента "Тишина", първоначално изпълнена от Васил..

публикувано на 12.09.24 в 10:25
Д-р Калин Поповски

Д-р Калин Поповски: В медицината не всичко е заплати. Моралът трябва да бъде на първо ниво

Д-р Калин Поповски е един от най-известните акушер-гинеколози в Плевен.  Завежда Клиниката по акушерство и гинекология към Университетската болница "Д-р Георги Странски". Д-р Поповски е потомствен лекар, в неговите ръце през над 30-годишната му практика са изплакали за първи път при раждането хиляди деца от цялата страна. "В медицината не..

публикувано на 08.09.24 в 06:57

Художникът Стойко Гъгъмов увековечава известни личности на морски скали и училищни фасади

Художникът Стойко Гъгъмов оставя ярка следа след себе си с портретите на известни личности, които рисува на морските скали, на фасадите на обществени сгради и училища. Гугутка вече има Стена на родолюбието и двама почетни граждани Нарича изкуството си "скално - концептуално", което му е на сърце. "Аз го открих когато бях в Тенерифе. Там също..

обновено на 01.09.24 в 06:38