Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Един необичаен Рамазан Байрам в Турция

Джамията „Фатих“ в Истанбул
Снимка: EPA/БГНЕС

Рамазан Байрам на турски или Ейд ал-Фитр на арабски e празникът, с който се слага край на свещения месец Рамазан. Пандемията от коронавируса изцяло промени начина, по който протече свещеният месец Рамазан в Турция. 

Ислямът повелява през Рамазан от изгрев до залез слънце да не се приемат храна и напитки. Поради това закуската преди изгрев - сахур и вечерята за разговяване след залез - ифтар, имат голямо значение. 

Обичайно хората се събират с роднини и приятели. Ако времето позволява, храненията се провеждат навън. Тази година обаче властите забраниха провеждането под каквито и да било форми на подобни публични събирания, за да предотвратят разпространението на коронавируса. 

По традиция, за да будят вярващите за закуската сахур, тъпанджии обикалят улиците и хората ги възнаграждават с бакшиши. В условията на пандемия обаче това беше забранено, за да се намалят социалните контакти. За компенсация общините заплащаха на тъпанджиите по 100 турски лири (около 30 лева) дневно. Някои вярващи, които желаят обаче спускаха бакшиш в кошница на въже, която после отново се изтегля на балкона.

Covid-19 влияе и на начина, по който празникът ще бъде отбелязан.

"Този Рамазан ще го посрещнем вкъщи. Ще си звъним по телефона, по този начин ще го празнуваме, на социално разстояние, трябва да спазваме сега тези мерки. И се надяваме, че след Рамазан ни очакват по-слънчеви дни, пълни със здраве и с много слънце, и с повече срещи, и по-близки контакти, с близки хора и познати", разказва Емине Инанър, преселничка в Турция, преподавател Истанбулския университет.

По традиция по време на Байрама хората в Турция посещават своите близки, младите целуват ръка на възрастните и им засвидетелстват уважението си. В полунощ в петък срещу събота обаче в сила влиза забрана за излизане от домовете в цяла Турция. Тя ще продължи до полунощ във вторник срещу сряда.

Джамиите също ще останат затворени до 29 май, петък, така че няма да се проведат традиционните колективни молитви.

Месецът Рамазан най-вече е време за благотворителност. Доказва го големият успех на различните благотворителни кампании, организирани от големи общини като Анкара, Измир и други. В Истанбул се организира кампания за подпомагане на хора в затруднено положение, при която по-заможните могат да заплатят сметка на други финансово затруднени съграждани. Кампанията набра огромна популярност.

Преди месец и половина всички преподаватели в Истанбулския университет са призовани да се включат в инициатива за подпомагане на чуждите студенти, които не могат да получават помощ от родителите си. Призовани са преподаватели и бизнесмени да внесат някаква сума пари, за да бъдат подкрепени студенти по време на изолацията. 

Обучението в Истанбулския университет от 6 април досега се провежда онлайн. Преподаватели са помогнали и на студенти, които нямат достъп до интернет, за да се включат пълноценно в обучението.

"Преподавателите от нашата катедра с голямо желание се включиха, всички преподаватели и смятаме, че тези средства са стигнали до нашите студенти. Това ще бъде за тях скромен подарък за Рамазан Байрам", допълва Емине Инанър.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Уникални сцени в стенописите на арбанашката църква "Рождество Христово“

Архитектурният резерват Арбанаси край Велико Търново е сред най-предпочитаните дестинации за туристите, а особено притегателни са средновековните църкви и манастири. Една от седемте арбанашки църкви носи името "Рождество Христово". Арбанашките църкви са музейни обекти, служение в тях има само на патронните им празници. Четири от църквите са..

публикувано на 26.12.24 в 13:48
Йорданка Бекирска

Йорданка Бекирска: Ще има мнозинство да се уреди споделеното родителство

В Деня на бащата ще се проведе протест за споделено родителство. Три законопроекта за изменение на Семейния кодекс в частта споделено родителство очакват разглеждане в Народното събрание. Фондация "За споделено родителство" организира протест на площад "Независимост" в столицата "Протест се нарича още от самото начало. То е започнало..

публикувано на 26.12.24 в 10:50

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32