Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята като атракция

Анна и Димитър Спасови представят миналото чрез занаяти

Анна Спасова и Димитър Спасов
Снимка: Здравка Маслянкова

Двама свищовлии са посветили живота си на мисията да представят историята по нетрадиционен и интересен начин. Анна и Димитър Спасови, създатели на клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, показват живата история чрез различни демонстрации на бита и занаятите на предците ни.

Анна и Димитър Спасови са свищовлии, семейство на средна възраст, отдало се на мисията да направи историята по-интересна и разбираема за малки и големи. Те са реконструктори, организатори и участници в много исторически възстановки и фестивали в България и чужбина.

Анна Спасова е завършила керамика в Троян и по професия е художник-керамик, занимава се с деца като води група по художествена керамика в първото българско читалище „Еленка и Кирил Аврамови“ в Свищов и работи с терапевтична цел с деца с увреждания.

„Тези всички неща, съчетани в едно, се получава едно цяло, което е добър продукт, който е достатъчно добър за крайния потребител - от А до Я си минавате по всичките сетива, възприятия и усещания“, казва Анна Спасова пред "Хоризонт".

Снимка: Здавка Маслянкова

Преди повече от 10 години Димитър Спасов създава клуба за исторически възстановки „Дукс Антика“, събира съмишленици от цялата страна и изоставя журналистиката в името на историята.

„Освен че между другото съм бил журналист и много други неща, винаги хобито ми е било насочено в тази посока и реших в един момент, че хобито може да стане професия, макар и да дава повече духовна храна и ето, стана. Опитваме се. Моята голяма любов е историята, античната история, късната античност“, изтъква Димитър Спасов.

Анна и Димитър Спасови се осмелиха след отмяната на извънредното положение да организират първите демонстрации за туристи в античния град Никополис ад Иструм до Велико Търново, които продължават и тази събота, и неделя.

„Много ни се иска да вкараме в България тази практика, която всъщност по цял свят е доста богата  - да направим обектите живи. Защото разкошните артефакти, които са тук, имат своята стойност, но, оживени,  изглеждат по съвсем друг начин - тогава вече са „храносмилаеми“ дори за хора, които не са толкова навътре в тази наука и носят празник и настроение за всички и много информация. Това е историческо наследство, ние го имаме, то ни е дадено и няма вариант, в който да кажем - това е чужда история“, допълва Димитър Спасов.

Снимка: Здравка Маслякова

Една птичка пролет не прави, признава Анна Спасова. Според нея историческо наследство, занаяти, култура трябва да са като пръстите на едната ръка, за да направят здрав юмрука на българското.

„България има невероятни таланти, занаятчии, хора, които има какво да покажат на света. Хора, които знаят историята отпреди тази 681-а. Ние сме облечени от такива хора, обувките ни са правени от такъв занаятчия, оръжията са ковани тук, в България. Нашата идея е да си ги изработим тук, да нахраним някое българско семейство с парите, които ние даваме или на нас ни дават. Ние помагаме един обект, без значение къде е в България, да се популяризира, т.е. взаимопомощ - култура, представяне на историята и атракция", подчерта Анна Спасова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Запазената марка на село Паскалевец е самодивската еньовска ракия

В село Паскалевец, община Павликени, са превърнали делниците в празници. Баби, снахи и внучки пазят и предават българските традиции и обичаи. Селото е създадено преди повече от 550 години и има интересна история. Било е околийски център, а негов мирови съдия е бил прословутият Марко Тотев. Хората в Паскалевец са дружелюбни и с чувство за..

публикувано на 23.06.24 в 06:35

От Враца до Севиля: Постелекторален изотопски преглед

Спецификите на политическите процеси у нас и цялостно в Европа не остават незабелязани от "Изотопия". Изборите за депутати в Европейския парламент няма да направят изключение. Затова решихме да ви поведем на една следизборна разходка, която да ни запознае с някои локални и континентални процеси.   Какво ви очаква: От Испания до Кипър, където ще си..

публикувано на 21.06.24 в 14:38

Следкарнавално: Габровци ще продават вече ненужни макети на политици

Карнавалът в Габрово отшумя, но неговите организатори не спират да се шегуват като обявяват, че ще разпродават кукли на политици - от тези, които видяхме точно преди месец във веселото шествие. Парламентарните избори минаха, някои политически лидери още осмислят резултатите от вота, други вече си подадоха оставките. Габровци обмислят..

публикувано на 21.06.24 в 06:50

Разорани и унищожени полски пътища в Златаришко. Земеделци се жалват, реакция няма

Неправомерно усвоени общински полски пътища в Златарица създават проблеми на земеделски стопани да обработват земите си и да приберат реколтата, създават се предпоставки за пожари и за конфликти между производителите . В Златарица кметът миналата година разрешава на брат си безплатно и безпроблемно да разоре и засее полските пътища. Братът..

публикувано на 20.06.24 в 08:59

В Павликенско: Села на драстичен воден режим, поредно лято на протести

Община Павликени е пред обявяване на частично бедствено положение заради безводието . Половината села са на воден режим . През лятото към тях ще се добавят и още селища. Основната причина е пресъхването на водоизточниците. Частично решение за пет от селата е да бъде пусната вода по каналите на "Напоителни системи" , която да вдигне нивото..

публикувано на 18.06.24 в 06:52
Елмалъ баба теке

Дервишкият център Елмалъ баба теке - легенди и мистерии

Възможно ли е край Момчилград да се намира гробът на Фатима - обичната дъщеря на пророка Мохамед ? Според преданията на местните хора, това е напълно вероятно. Смята се, че точното място е религиозен център до днешното село Биволяне , известен в миналото като най-голямото средище на дервишите. Този център съществува и днес под името Елмалъ..

публикувано на 17.06.24 в 13:07
Мурад Реджеб

В дебрите на биопринтирането

"Ние разработваме биомастила за биопечатане на човешки тъкани и органи . Работим в посока да си биопечатаме тъкани, човешки, органи – евентуално", обяснява в интервю за БНР Мурад Реджеб, управител на стартъпа "МатриКем". Компанията е започнала проучване в областта на биотъканното принтерно инженерство. "Използвайки собствени пациентски..

публикувано на 17.06.24 в 12:04