Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защитеният лешояд Ултрон е застрелян в държавно ловно стопанство

Прокуратурата обяви днес, че разследва случая, а била сезирана през март

| обновено на 26.05.20 в 16:50
Илюстративна снимка
Снимка: архив

По сигнал на Сдружение „Зелени Балкани“ Окръжната прокуратура в Кърджали е образувала досъдебно производство за незаконен отстрел на защитен от закона черен лешояд в района на община Черноочене.

Според данни от сателитен предавател черният лешояд Ултрон, дарен на страната ни от белгийския зоопарк, е застрелян на територията на държавното ловно стопанство „Женда“, заяви пред БНР Ивелин Иванов, ръководител на проекта „Светло бъдеще за черния лешояд“ на организацията „Зелени Балкани“.

„Това, ако наистина е така, е допълнителен удар, защото, ако извършителят е служител на ловното стопанство, т.е. горски, това са хората, на които им е вменено и отредено да опазват защитените видове. Намерихме птицата бедстваща отвън, на оградата, на ловното стопанство“, каза той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Без отговор от институции от края на март

Черният лешояд Ултрон е бил открит прострелян от бракониери в Кърджалийско в края на март.

Този път природозащитниците, които от 30 години работят за завръщането на ценния вид у нас, изневеряват на традицията си и не алармират обществеността, а подават сигнал до всички възможни институции с надеждата най-после някой да бъде наказан.

„Не ми е известен случай в България за санкциониран бракониер за рядък и защитен вид“, каза Ивелин Иванов.

А птицата е защитен вид.

„Предвид неговата степен на защита, това е един от най-редките видове в Европа и света. И извършителят би трябвало да лежи в затвора“, каза Иванов.

Съобщение от прокуратурата след бурна обществена реакция

До вчера обаче природозащитната организация не получава информация някоя институция да се е задействала. И сигнализира медиите.

След активен медиен интерес и бурна обществена реакция днес Окръжната прокуратура в Кърджали съобщи на сайта си, че на 24 април е образувано досъдебно производство за престъпление по чл. 278д. от Наказателния кодекс, според който ако някой противозаконно унищожи, повреди, държи, придобие или отчужди екземпляр от европейски или световно застрашени животни се наказва с лишаване от свобода до пет години, както и с глоба от пет хиляди до двадесет хиляди лева.

От „Зелени Балкани“ търсят съдействие за информация и сведения, които биха помогнали за разследването по случая.

От „Женда“ отричат горски да е прострелял птицата

Директорът на Държавно ловно стопанство „Женда“ Николай  Янчев категорично отхвърли вероятността черният лешояд, да е прострелян  на територията на стопанството от горски служител.

„Ловните територии, които се стопанисват от държавата в „Женда“, са не по-голям процент от 5% - около 5000 хектара общо“, каза Янчев и подчерта, че ловните територии са оградени и са с ограничен достъп.

Горските боравят с лесно разпознаваеми муниции: „В изпълнение на нашите служебни задължения ние използваме карабини и оптически прибори, карабините са с доста голям калибър. Птицата е стреляна с любителско оръжие – флоберка“.

Янчев допуска, че лешоядът може да е ранен на терена на някои от ловните дружинки в областта и то не от ловец, а от аматьор.

„При всички положения е бракониерство, но може да е от цивилен гражданин, от ловец“, каза директорът на „Женда“.

До момента в ловното стопанство не е подаван сигнал за проблема, но служителите са готови да съдействат на прокуратурата за изясняване на случая. 

Интервюто с Ивелин Иванов можете да чуете от звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Финансите ще са ключовата тема на 29-ата климатична конференция

29-ата световна конференция за климатичните промени започва днес в азербайджанската столица Баку. На форума се очакват около 100 световни лидери, а ключова тема ще бъдат финансите, свързани с климатичните промени и последствия. Около 50 хиляди правителствени представители, инвеститори и активисти ще се съберат на събитието, което вече е..

публикувано на 11.11.24 в 00:05

СЗО настоя здравето да бъде основен елемент от климатичните политики

СЗО призова за прекратяване на зависимостта от изкопаемите горива и поставянето на здравето в центъра на всички климатични преговори, стратегии, политики и планове за действие. Само така ще бъдат спасени човешки животи и ще се гарантира здравословно бъдеще за бъдещите поколения, подчертават от организацията. Преди започването на 29-ата световна..

публикувано на 10.11.24 в 00:22
Морската градина в Бургас

МОСВ отбелязва деня на биосферните паркове и резервати

За трета поредна година Министерството на околната среда и водите и неговите регионални структури отбелязват 3 ноември като Международен ден на биосферните паркове и резервати, обявени по Програмата „Човекът и биосферата“ на ЮНЕСКО. Датата е избрана през 2021 г. с решение на Генералната конференция на ЮНЕСКО. Инициативата за честване..

публикувано на 03.11.24 в 07:48
Дъждосвирцова птица

Омайното сем. Дъждосвирцови от Оман

Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..

публикувано на 28.10.24 в 09:34

Конференция на ООН в Колумбия ще опита да спре изчезването на видове

Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес  в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..

публикувано на 21.10.24 в 03:51
Акцията, проведена преди година

Десислава Микова: Институциите са безсилни да спрат замърсяването от въглища

Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..

публикувано на 18.10.24 в 10:28

12% е увеличението на туристите в София до средата на 2024 година

12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация  на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..

публикувано на 14.10.24 в 09:19