Въпросник ще търси отговори за това какво е мястото на българската индустрия в европейските планове за Космоса. Документът и новите предложения към бизнеса за участие в проекти на ЕС бяха представени на онлайн информационна сесия.
Динка Динкова, която е от дирекцията за новосформираната в ЕК Главна дирекция „Отбранителна индустрия и Космос“ посочва, че по различни програми за изследванията в Космоса има близо 30 милиарда евро. И това е доказателството, че за ЕС космическите изследвания са приоритет. България също може да е част от тези проекти, става ясно от думите ѝ и изброи възможните сектори.
"Програма за насърчаване на бизнеспредприемачеството, програма за стартъп компании, която ще предлага и достъп до рисково финансиране на най-добрите идеи. Другият нов момент - програмата предвижда и по-разширена роля на Европейската агенция за спътникова навигация, базирана в Прага, която ще бъде натоварена с експлоатацията на тези европейски системи, разработването на нови приложения и нови пазари. Тези програми са отворени и достъпни за всички, за малки и големи предприятия от малки и големи държави членки и надявам се българското участие да бъде все по-активно, за да може България да затвърди и доразвие своите позиции в този стратегически сектор, който би могъл да се превърне в истински мотор за модерна икономика".
Статистиката - до сега към края на март има 87 български предложения към Европейската космическа агенция. Има 30 одобрени и 22 извършени дейности, 7 са били в процес на одобрение. Една е била отложена заради Covid.
По данни на Министерството на икономиката за петте тръжни процедури, проведени от 2015 година насам са усвоени 3,480 милиона евро чрез 22 договора.
Икономическото министерство посочва, че българските фирми подобряват представените от тях проекти, тъй като нивото за успеваемост е средно 34 процента. Но е нужно и повишаване на качеството на предлаганите проекти, за което се дават точки.
Бизнес специалисти обясняват, че само 20 процента от усилията са за изстрелване, а останалите за технологичния процес. И тук е мястото, където може да наблегнат българските фирми, обясни Камен Илиев, който е директор на бюро за трансфер на аерокосмически технологии, което работи заедно с БАН:
"Единственият начин за по-малките страни да се включат в космическите изследвания е именно тази интеграция, която освен всичко друго координира националните, европейските и международните космически програми. Космосът е сложна дейност, изискват се много усилия, изисква се много капацитет познания и наскоро чух уважавания от мен професор Гецов в едно изказване да казва, че Космосът е фактически лакмус за всяка една страна, за нивото на нейните индустриални и технически способности. И това е точно така. Ако вие можете да правите нещо в Космоса, то може да се счита, че това е индустриално развита държава. И това е голямото предизвикателство пред България, пред българския бизнес, пред българската държавна администрация именно да намерим тази пресечена област между нашите икономически възможности и нашите технологични възможности".
Затова Камен Илиев казва, че бизнесът трябва да попълва анкетата, която трябва да даде картина на потенциала за развитие на българския индустриален и научен капацитет в космическия сектор, неговите технологии и готовност за сътрудничество с Европейската космическа агенция.
Желяз Енев, директор на Дирекция „Икономическа политика” в Министерство на икономиката, казва, че и това ще е достатъчно България да излезе с написана българска космическа програма.
"Не желаем да разработваме космическа програма, която няма сериозни основания, не е основана на факти, на оценка, на потенциала, на интереса на нашите фирми, на оценка на техните възможности. Публичните средства не са неограничени, в този смисъл следва всеки лев да бъде изразходван по възможно най-ефективен начин. И още една причина - постиженията на България в областта на Космоса, не е моя оценка, силно са намалили своя обем. При липса на ясно осъзнаване къде сме и къде искаме да отидем, не е възможно да се разработи стратегия, която да бъде изпълнима и полезна за отрасъла. Затова ние също очакваме резултатите от проучването, за да разработим документа".
В рамките на отбелязването на 152-та годишнина от гибелта на Васил Левски във Враца организират факелно шествие. В него ще се включат ученици, представители на институциите и граждани. С 200 факли те ще преминат по пешеходната улица от паметника на Христо Ботев до монумента на Апостола в центъра на града. Там ще бъде представена програма,..
Западната цивилизация може да рухне като Римската империя, освен ако консерваторите не се възродят и имиграцията не бъде намалена, каза лидерът на британската Консервативна партия Кеми Бейдънок в реч на конференцията на Алианса за отговорно гражданство, събрала десни политици от цял свят в Лондон. В реч, излагаща визията си за трансформиране на..
“Европейските страни се сблъскаха по въпроса за изпращането на войски в Украйна”, гласи заглавието на уводната статия в днешния брой на „Файненшъл таймс“. На кризисната среща в Париж, предназначена за постигане постигне консенсус за това как да отговорят на мирните преговори на американския президент Доналд Тръмп с Русия, до това не се стигна. Полша..
Минералната вода в боляровското село Стефан Караджово ще бъде отдадена на концесия при проявен инвеститорски интерес. Повече от 20 години лековитата минерална вода не се използва. Подготвена е документацията за отдаването на концесия и се очаква процедурата да бъде обявена от Министерството на околната среда и водите, информира кметът на..
Кипърският туризъм постави първия за 2025-а рекорд. През януари е регистрирано най-голямото увеличение на пристигналите гости за последните 21 месеца, обяви Статистическата служба. Много по-добър в сравнение с миналия януари е и потокът от резервации от европейските туристически пазари към острова. Януари записа повече от 112 000..
В Обединеното кралство продължава процесът срещу българските граждани, обвинени в шпионаж в полза на Русия. На последното заседание на Централния наказателен съд бяха изслушани адвокатите на Ваня Габерова, Катрин Иванова и Тихомир Иванчев, които продължават да не се признават за виновни. Ръководителите на шпионската клетка Орлин Русев и Бисер Джамбазов..
Самолетна катастрофа е станала на международното летище "Пиърсън" на канадския град Торонто. Самолетът е на американската авиокомпания "Delta Air Lines" и е марка "Bombardier" с 80 души на борда. Пристигал е от Минеаполис, Съединените щати. На видеозапис, заснет от един от тях, се вижда, че самолетът е насред заснежена писта, обърнат по таван. Пожар..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..