Автори на изобретението са Божидар Христов и Боян Захариев.
Идеята хрумва на Божидар, докато е студент по бизнес мениджмънт в Лондон. Боян Христов е негов партньор по проекта, той учи машинно инженерство в Германия и е бивш състезател по колоездене. Двамата патентоват изобретението.
„Аз имах идеята за стойката, но след като се запознахме започна техническото изпълнение, което беше доста продължителен процес, докато стигнем до финалната версия на продукта. Отне ни около две години“, разказа Божидар Христов в предаването "Хоризонт до обед".
„Всичко започна в моя гараж в София. Тук сме прототипирали една огромна част от стойките ни. В момента имаме малко производство близо до Ботевград. Всичко ни се произвежда в България. Ние сме изцяло българска компания.“
За момента има активни три станции в София – две от тях са разположени пред бизнес сгради, а третата – пред Министерството на околната среда и водите. Получили са обаче много запитвания от други големи градове като Пловдив, Варна и Бургас.
"Цялата станция се захранва от соларен панел. Соларният панел е включен към акумулатор, към който акумулатор е включена нашата контролна платка със софтуера, чрез която се отключват и заключват велосипедите. Във всяка станция имаме 4G връзка – по този начин хората чрез приложението се свързват със станцията и съответно отключват и заключват велосипедите си“, обясни механизма Божидар Христов.
Новата стойка заключва както двете капли, така и рамката на велосипеда, „по сигурен и надежден начин, без да има нужда от катинар“, допълва Христов. „Няма ключалка, която да може да бъде разбита.“
Много хора започнаха да карат колела по време на пандемията – в това Божидар Христов вижда позитивен сигнал за развитието на проекта с вълшебната стойка. Негови приятели от столични магазини за велосипеди споделили, че са продали огромно количество велосипеди, каквото продават обичайно за една година.
Божидар Христов уверява, че всъщност в България откъм кражби на велосипеди нещата са много по-спокойни, отколкото в чужбина, където по думите му се краде повече и крадците са по-изобретателни.
Двамата участници в проекта – и Божидар, и Боян се придвижват само с велосипед през града.
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Над 150 се записаха за летните занимания в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян. "Ваканция в музея, научи българското" ще продължи до 25 юли. Заниманията са за деца от 6 до 12 години. Най-интересното е да готвят родопски ястия, разказва Валентина Василева – директор на музея в Смолян. "Залагаме както на традиционни..
Град Левски отбеляза тържествено годишнината от рождението на Апостола на свободата Васил Левски. В честването се включи и президентът Румен Радев. В общината отбелязват и 80 години от обявяването на селището за град. Към събралото се множество тази вечер президентът Румен Радев се обърна с думите: "Историята помни ентусиазма и..
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..