Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Идва ли краят на лесната кражба на колело

Мобилно приложение отключва и заключва велосипеди

Стойка, захранвана със соларен панел, осигурява надеждна защита

Снимка: Божидар Христов, личен архив

Срещу кражбата на велосипеди и за по-приветлива градска среда - такъв е замисълът на стойка за велосипед, която се отключва и заключва само през мобилно приложение. Станцията се захранва със слънчеви лъчи. 

Автори на изобретението са Божидар Христов и Боян Захариев.

Идеята хрумва на Божидар, докато е студент по бизнес мениджмънт в Лондон. Боян Христов е негов партньор по проекта, той учи машинно инженерство в Германия и е бивш състезател по колоездене. Двамата патентоват изобретението. 

„Аз имах идеята за стойката, но след като се запознахме започна техническото изпълнение, което беше доста продължителен процес, докато стигнем до финалната версия на продукта. Отне ни около две години“, разказа Божидар Христов в предаването "Хоризонт до обед".

Всичко започна в моя гараж в София. Тук сме прототипирали една огромна част от стойките ни. В момента имаме малко производство близо до Ботевград. Всичко ни се произвежда в България. Ние сме изцяло българска компания.“

За момента има активни три станции в София – две от тях са разположени пред бизнес сгради, а третата – пред Министерството на околната среда и водите. Получили са обаче много запитвания от други големи градове като Пловдив, Варна и Бургас.

"Цялата станция се захранва от соларен панел. Соларният панел е включен към акумулатор, към който акумулатор е включена нашата контролна платка със софтуера, чрез която се отключват и заключват велосипедите. Във всяка станция имаме 4G връзка – по този начин хората чрез приложението се свързват със станцията и съответно отключват и заключват велосипедите си“, обясни механизма Божидар Христов.

Изобретението на Божидар Христов и Боян Захариев елиминира недостатъците на стандартните стойки за велосипеди в градска среда. Снимка: БГНЕС

Новата стойка заключва както двете капли, така и рамката на велосипеда, „по сигурен и надежден начин, без да има нужда от катинар“, допълва Христов. „Няма ключалка, която да може да бъде разбита.“

Много хора започнаха да карат колела по време на пандемията – в това Божидар Христов вижда позитивен сигнал за развитието на проекта с вълшебната стойка. Негови приятели от столични магазини за велосипеди споделили, че са продали огромно количество велосипеди, каквото продават обичайно за една година.

Божидар Христов уверява, че всъщност в България откъм кражби на велосипеди нещата са много по-спокойни, отколкото в чужбина, където по думите му се краде повече и крадците са по-изобретателни.

Двамата участници в проекта – и Божидар, и Боян се придвижват само с велосипед през града.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бойко Чавдаров

Бойко Чавдаров - гражданин на света

Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато  ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..

публикувано на 21.11.24 в 17:57
LOFAR е най-големият радиотелескоп, работещ на най-ниските честоти, които могат да се регистрират от Земята.

Как се прави космическа наука с лопати…

Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..

публикувано на 21.11.24 в 11:40
Екатерина Петрова

Пациентка: Диабетът може би е свързан с психологическата насоченост и менталното мислене

На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет     45% от хората с диабет не..

публикувано на 16.11.24 в 07:30

За филмографията на Доналд Тръмп и неговата мечта да бъде актьор

Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми.  Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..

публикувано на 13.11.24 в 12:04
Цветелина Мунтова

Цветелина Мунтова за сладкото удоволствие наречено торта

Цветелина Мунтова е гост в  59-ти епизод на рубриката "Америка - илюзии и реалности". Една чаровна, слънчева млада жена, открила възможността да  осъществява своите кулинарни таланти в Америка и да превърне това, което й доставя радост в удоволствие за другите. Разказват че , когато една дама си поръчала парче торта, толкова много й харесала,..

публикувано на 11.11.24 в 12:13
Доналд Тръмп на митинга в Пенсилвания преди стрелбата срещу него, 13 юли 2024 г.

Династията Тръмп, която винаги е зад гърба на новоизбрания американски президент

Часове след като избирателните секции затвориха, Доналд Тръмп излезе в конгресния център във Флорида, за да обяви победата си в президентския вот. На сцената той беше обграден от редица членове на многобройното си семейство.  До него бяха всичките му пет деца, част от които имаха и ще имат ключова роля в администрацията му, заедно със своите партньори и..

публикувано на 09.11.24 в 14:38
Семейство Благовеста и Бернхард Вегнер

Благовеста и Бернхард Вегнер от село Крупник

Той е винаги до  нея и още по-близо, когато е трудно. Тя позлатява времето му.   Пътищата им се пресичат още като студенти в Германия . Имат две  прекрасни дъщерички и много добра професионална кариера.  В годините на Covid пандемията повечето време са в красивото село на Благовеста- Крупник. И решават да  преместят живота си в България.   Те са..

публикувано на 09.11.24 в 09:30