"Като започна карантината, по цял ден стояхме вкъщи, нямаше работа, видях конкурс на тая тема – по картина или известно произведение на изкуството да се направи фотография и реших да участвам. Заради конкурса започнах да правя такива снимки, стана интересно и продължих", разказа Орешков в предаването "Графити по въздуха".
В заснемането на сюжетите са се включили той, съпругата му и още двама негови познати.
"Самата атмосфера около този вирус беше страх, беше някаква масова паника и психоза. На мен това хич не ми харесваше. За мен нямаше повод за страх, въпреки ситуацията и реших с изкуството си да предам посланието, че не трябва да се страхуваме, независимо какво се случва."
Колко е силен творецът в ситуация на масова психоза? „Творчеството винаги е влияело на културата в този свят и винаги е променяло нещата в добра посока“, вярва Орешков, кой е водил успешно своя голяма лична битка в добра посока и има преживяна и друга, по-страшна "карантина" - наркотиците.
Иво Орешков е бил на дъното, „даже под дъното“. Зависим от наркотиците 8 години, срещнал обаче вярващи хора, които му вдъхнали вяра. Така успял да се откъсне от зависимостта си. „Говорейки ми за Бог и за Божия план за нас, човеците, аз разбрах, че не съм създаден да живея като парцал на улицата и да се унищожавам чрез наркотици. Разбрах, че мога да имам абсолютно пълноценен живот и ако се доверя на Бог, тази вяра може буквално да трансформира живота ми и точно така стана. Животът ми се промени, на 180 градуса се преобърна“, сподели той пред "Хоризонт".
Пресметнал е, че за 8 години наркомания е изпил около 100 хиляди хапчета, „там някъде е бройката и живо чудо е, че съм оживял“.
"Моят живот е бил един вид бунт срещу Бога. Аз съм търсел себе си, но съм търсел по неправилния път", признава днес от дистанция на времето Иво Орешков.
„Когато открих вярата в Бога, открих, че животът може да е прекрасен и без наркотици, че човек няма нужда да взима някакви стимуланти, за да бъде щастлив. Самото щастие – то ни е дадено от Бог. Да се наслаждаваме на изкуството, да се наслаждаваме на природата. Аз обичам да планинарствам, за мен това е истинския „наркотик“, който е естествено даден от Бог на хората. Обаче ние, хората, си търсим всякакви наши начини да бъдем щастливи и обикновено бъркаме много, понеже животът ни е далече от Бога. Не знаем кое е истинското щастие. Реално погледнато – всяко погрешно решение, което човек взима за живота си, той го взима, защото го бърка по някакъв начин с щастието. Това са уроците, които аз съм научил.“
Сега той помага на други зависими. Участва в група за взаимопомощ, която са нарекли „Изход“. Приел е това като своя мисия и дълг, понеже самият той е бил избавен от този ад. „В Библията има един стих: „Даром сте приели, даром давайте“ и това е причината, поради която аз съм го приел това като мой дълг – да помагам и аз, както на мен ми е било помогнато. Един път седмично имаме сбирки с такива хора“, разказа Иво Орешков.
Най-трудното за един зависим е да си представи, че може да има живот извън наркотиците, подчертава фотографът. „И него го е страх да си помисли дори, че може да живее без наркотици. И вече моментът на самото пречупване, той да превключи да живее на тази скорост - без наркотици, след като спре. Това е първият най-труден момент за отлепването от дъното. Вторият за мен е самата ресоциализация, да може човек да се включи в нормалния живот. /…/ Наркоманите обикновено не ги е страх от смъртта, страх ги е от живота.“
Цялото интервю чуйте в звуковия файл.Проф. Владко Панайотов е гост в "Нощен хоризонт", той е учен, политик и общественик, който от години впечатлява с дейността си в областта на екологията, устойчивото развитие и зелените технологии. Поводът за срещата е неговата нова мемоарна книга "Корона от превратности" – един пъстър калейдоскоп от житейски истории, философски размисли..
В звуковия файл ще чуете тоновете на едно горещо сърце, отдадено на изкуството. В рубриката ни "Горещи сърца" днес гостува 29 годишната Денислава Пеевска от Враца. Тя е завършила джаз и поп пеене в музикалното училище във Враца и класическо пеене в Националната музикална академия " проф. Панчо Владигеров". Споделя, че животът й е музика, която..
"Книгата се появи напълно закономерно в моя живот, защото аз съм пишещ човек , разказа в "Нощен Хоризонт" София Стойнева , учител по БЕЛ в Гимназията за преподаване на чужди езици в Перник, която представи дебютната си книга - "Нещо за подарък", сборник с разкази. Сборникът е с разкази, основаващи се на истории от реалния живот...
В свят, който става все по-свързан технологично, но все по-изолиран емоционално, изкуството остава онова необяснимо, но толкова необходимо средство за обогатяване на човешката душа . В тези мътни години, когато вместо да се обединяваме чрез модерните комуникации, често се оказваме по-далечни един на друг , изкуството се издига над..
На 2 декември след дълго отсъствие, на поста си се завърна кметът на столичния район "Слатина" Георги Илиев . През месец юни след рязко влошаване на състоянието му, районният кмет бе приет в спешното отделение на Военно-медицинската академия. След прегледите и необходимите изследвания, бе установено наличието на 4 доброкачествени тумора в..
" Самотата убива човека , а тези хора ни помагат много, мерят кръвно, пулс, помагат ми, чистят ни, нямам думи. Плачат и се радват с нас.. ., разказа баба Весела от град Белене. Тя е над 80 годишна . "Чувствам се добре, че тук в дома си, в селото, получавам тази грижа , защото тук лекар и аптека няма, сподели Кольо от село Шишманци , а той все..
Новата книга "Целувам ви, Аспарух Лешников" ще излезе от печат в началото на новата година. Автор е д-р Веселина Узунова. Тя е ползвала семейния архив, предоставен от внучката на известния певец - Джесика Лешников, която живее в Лондон и е оперна певица. Когато четете книжката, ще имате възможност и да слушате известните шлагери на Аспарух..
На коледен концерт в Стара Загора в събота, 21 декември, предстои да бъде официално обявено началото на кампанията "Крачка след крачка за Силвия"...
Георги от Силистра е дете на "Българската Коледа ", а любовта на семейството е тази, която му помага да се справя всеки ден с предизвикателствата на..
Вървим в процес на нормализация, системен консенсус. Идеята е системата да заработи . Това мнение изрази пред БНР политологът Атанас Радев, който..