Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лекарите напомнят:

Не забравяйте да следите за симптоми на сколиоза при децата

Юни е определен за световен месец за информираност за това изкривяване на гръбначния стълб

Гимнастиката е един от способите за профилактика и лечение на сколиозата
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Между 3 и  5 на сто от децата в тинейджърска възраст имат изкривявания на гръбначния стълб и консултацията с ортопед е наложителна, каза пред "Хоризонт" доц. Васил Яблански - началник на Клиниката по ортопедия и травматология на столичната болница "Токуда":

"Сколиозата е изкривяване на гръбначния стълб. Ранните етапи на това заболяване често са неглижирани от родителите. Това заболяване, открито в по-ранни стадии, неговото лечение е много по-лесно и много по-лесно е прогнозируемо, отколкото пасивното наблюдаване и изчакване на дете с подобни изкривявания", обясни д-р Яблански.

Д-р Аделин Иванов, доц. Васил Яблански, д-р Евгени Влаев

В Световния месец за информираност за сколиозата - юни - Клиниката по ортопедия и травматология на болницата организира безплатни прегледи за деца с гръбначни изкривявания:

"Това е нашата цел  - да подсетим за основни симптоми, които трябва да следят родителите, учителите, общопрактикуващите лекари също при рутинни прегледи на децата, а именно: да наблюдават тялото на  детето за наличието на каквито и да било асиметрии. Най-популярни такива асиметрии са разлики във височината на раменете в изправено положение, разлика в линията на талията, промяна в походката на детето".

Има ризлика при симптомите на сколиоза при деца и при възрастни, допълни специалистът. При сколиоза при децата основното е деформацията, тъй като детският скелет е гъвкав.

"От някои типове сколиоза може едното краче да изглежда изкуствено по-късо от другото. При някои сколиози е въвлечен и таза", подчерта доц. Васил Яблански.   

За прегледите е необходимо предварително записване на тел. 02/403 4000 или кратък номер *5544.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Д-р Светослава Тончева: Има завръщане на хората към библиотеките

Утре стартира 11-ият сезон на "Зелени библиотеки" в парковете на София. Началото е от парк "Гео Милев".  "Има подготвена богата музикално-културна програма. Читателите ще имат възможност да се срещнат с известни български автори",  посочи пред БНР д-р Светослава Тончева - ръководител направление "Библиотечни колекции" към Столичната библиотека...

публикувано на 01.08.25 в 11:14
Горски пожар в района на Измир, 3 юли 2025 г.

Айше Сали, кореспондент на БТА в Анкара: Овладени са големите пожари в Турция, но щетите са сериозни

4268 пожара от началото на годината - това е сериозната статистика за огнената стихия Турция, която и тази седмица активно се бори за потушаване на големи огнища като това в Бурса. Южната ни съседка е на първо място в Европа по капацитет за гасене на пожари по въздух и на второ място по този показател в света, съобщи в интервю за БНР кореспондентът..

обновено на 01.08.25 в 09:38

Части от Добрич без вода повече от 56 часа

Повече от 56 часа квартали в Добрич са без вода. Спирането ѝ става без предупреждение, без да е обявен воден режим, без първоначално дори да е ясно каква е причината услугата на ВиК оператора към част от жителите на областния център да бъде преустановена. Въпреки негодуванието водоноски са осигурени повече от 24 часа след спирането на..

публикувано на 30.07.25 в 16:30

В Русе забраниха употребата на алкохол извън заведенията

В Русе е в сила забрана да се консумира алкохол извън заведенията. Решението е на Общинския съвет. Глобите ще бъдат налагани от полицията и са по 200 лева за първо провинение и по 500 лева за всяко следващо.  "Русе не е град на пиянки. Това, че те не могат да се справят с някакви пиянки, не означава, че всички трябва да ни обявят за..

публикувано на 29.07.25 в 10:58
Хераклея Синтика

20 хил. посетители на Хераклея Синтика за първата половина на годината

За първата половина на годината през античния град Хераклея Синтика са преминали около 20 хил. посетители. За цялата минала година са били над 60 хил.   Това заяви пред БНР проф. Людмил Вагалински - ръководител на разкопките в Хераклея Синтика.  "Силният сезон вече е в разгара си. Второто полугодие е по-силно за туризма. Миналата година..

публикувано на 29.07.25 в 10:37

Бизнес и образование заедно в подготовката на кадри и заетост за хора от уязвими групи

Асоциацията на индустриалния капитал в България и Висшето транспортно училище "Тодор Каблешков" подписаха споразумение за сътрудничество по програмата "Път към успех", с което обединяват усилията и капацитета си за подготовка на квалифицирани кадри и осигуряване на заетост за хора от уязвими групи на пазара на труда. По думите на..

публикувано на 28.07.25 в 11:53

Над 150 милиона деца под 5-годишна възраст страдат от недохранване, сочи доклад

Милиони деца по света продължават да страдат от недохранване. Това сочи доклад по темата на УНИЦЕФ, Световната здравна организация и Световната банка, публикуван тази седмица.  Над 150 милиона деца по света под 5-годишна възраст имат проблеми със спиране на растежа заради недохранване, сочат данните в доклада, който обхваща периода от 2000 до 2024 г...

публикувано на 27.07.25 в 05:27