Дървени скулптури с различни сюжети в центъра на Враца се радват на популярност сред жителите и гостите на града. Идеята е изсъхналите дървета да не бъдат отсичани, а да се претворяват в декоративни елементи от градската среда. Те са с различни послания. Орел напомня за прословутата фраза, че "във Враца гарга не каца, защото е гнездо на орли", а триумфална колона от букви украсява пространството пред Регионалната библиотека "Христо Ботев".
Във Враца не отсичат умиращите дървета. Каменоделецът Милен Иванчев превръща дърветата в скулптури.
"По принцип работя камък. През целия си живот съм работил с камък. В един момент от живата се срещнах с дървото и то по-точно с резачковата скулптура, която навремето преди 15 години беше много напредничава технология".
Дървото е по-евтин материал и по-бързо се обработва, споделя майсторът.
Преди 4-5 години го потърсила Радосвета Крумова, старши експерт по културата в Общината, за да се намери различно решение, преди да бъде отсечено изсъхващо дърво. Милен изваял от дървото орел.
За Враца орелът е емблема, защото фразата "Враца - гнездо на орли" е със статут на неформален градски девиз. Тя е местният отговор на популярната закачка, че във "Враца гарга не каца". Първата дървена скулптура даде летящ старт на една добра идея за облагородяване на градската среда.
"И от там вече почнахме да разсъждаваме и решихме при откриване на такова дърво, което е умиращо, да ми се обаждат, ако мога да направя нещо от него, да направя", разказва Милен Иванчев.
Две стари и изсъхнали дървета пред Регионалната библиотека в града се превърнаха в триумфални колони на писмеността и книжовността. Върху едното са изваяни 10 книги, сред които Библията и Рибният буквар, а на другото са пресъздадени букви от азбуката ни. Наскоро дървените скулптури бяха импрегнирани и лакирани, за да бъдат запазени и съхранени за дълго време.
Милен Иванчев има още няколко дървени скулптури. Те са на различни животни и са подвижни.
"Няма да го обяснявам, то го е обяснило времето, светът, животът го е обяснил, че колкото културата е на по-висок ниво, толкова и народът, и хората са на по-високо ниво и мисленето им, изобщо културата, това е двигателят на живота".
Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.Асоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
В Къщата на художниците в Плевен е подредена изложба, която е своеобразно емоционално завръщане. Убавка и Костика са едни от най-разпознаваемите и..