Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осмо издание на фестивал за тракийската култура

Снимка: Културен център - музей ТРАКАРТ

Музика и слово се сливат, за да направят вълнуващо и интересно усещането и знанието за траките по нашите земи. Това се очаква от фестивала, посветен на тракийската култура, който започва в Пловдив. Фестивалът се открива с концерт тази вечер на Римския стадион, а част от изпълненията на древната сцена ще са на Квартет „Светоглас“ и Китарен ансамбъл „Академика“.

„Това е осмото му издание и за щастие традицията не е нарушена, въпреки наложените заради извънредната обстановка противоепидемични мерки, които като организатори трябва да следваме“, казва художникът Георги Иванов - Жорж Трак, управител на Културен център - музей ТРАКАРТ. 

„След месеци на пълно затишие културният живот в Пловдив постепенно възстановява нормалният си ритъм и това не може да не ни радва“, казва Жорж Трак, подреждайки в културния център в археологическия подлез паната от изложбата „Човек, култура, природа. Древна Тракия и Средновековна България“. Изложбата е на Института за балканистика с Център по тракология към БАН.

"Смятаме, че тази година сме направили една програма, която е доста наситена, богата е на събития и ще бъде интересна за всеки един гражданин на нашия град и гост на нашия град. Безусловно продуктът, който е най-човешкият, това е културния продукт в неговите форми", подчерта Георги Иванов. 

Затова и през последните години, казва Жорж Трак, изпитвам дълг към нашето минало и правя всичко възможно да убеждавам, че културата трябва да бъде държавен приоритет.

"А докато не стане културата трайно приоритет на всички правителства, на всички управляващи, ние няма да можем да разберем в дълбочина приноса на тракийската култура и на древните предци за самите нас и за съвременната цивилизация", допълни Георги Иванов.

В програмата е предвидено представяне на двата документални филма на Цветан Симеонов -  „Изгубеният град на синтите“ и „Мистериалната режисура”. Ще има среща с Таня Доганова-Христова, основател и диригент на камерен ансамбъл "Йоан Кукузел". Ще бъде представен нейния филм "Ангелогласният".

Международният фестивал „Дни на тракийската култура“ ще се проведе от 25 до 30 юни 2020 г.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
One Day Less във фотосесия на Уша Цонкова за албума

One Day Less написаха втора глава от музикалната си история с албума "Хартиени цветя"

С албума си "Призми", който издадоха преди година и половина, One Day Less дадоха категорична заявка за енергията, стила и начина, по който решават да изразяват себе си. Неслучайно се определят така - "Ние сме алтърнатив рок банда, създадена през 2020-та. Мечтаем, дори когато спим! Пишем историята си и я споделяме с вас." Силно вдъхновени от..

публикувано на 15.12.24 в 14:00

Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти откри изложба във Враца

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти. Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон, който се приема за покровител на занаятчиите. Задругата отбелязва този ден, откакто е основана преди пет години, посочи председателят на..

публикувано на 15.12.24 в 07:37

Детско-юношеският ансамбъл "Нашенчета" отбеляза 65 години от създаването си

В Плевен с голям празничен концерт отбелязаха 65 години от създаването на Детско-юношеския ансамбъл „Нашенчета“ при Центъра за работа с деца. Магията на фолклора показаха над 100 деца на сцената на Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Хор, оркестър и танцов състав - през тези 65 години хиляди плевенски деца са запалени и за цял живот..

публикувано на 15.12.24 в 07:06

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В деветото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателката ни Виолета Кръстева от Плевен, която спечели билети в томболата на “Каста дива“, споделя впечатленията си от рецитала на оперната прима Соня Йончева в партньорство с пианиста Малкълм Мартино,..

обновено на 12.12.24 в 19:04
 Ния Иванова, Никола Стоянов-Ник, Диан Илиев и Борис Лапшов

Приятелите на Дени за Фондация "Денислав Тодоров" и за каузата да развиваш таланта си

В навечерието на най-светлите християнски празници – Рождението на Божия син, в "Нощен Хоризонт" говорим за семейството, децата, обичта и топлината . Как да подарим щастие на едно дете, как човек може да мисли с радост за другия въпреки болката си и как тъгата може да роди усмивка? Млади хора са се заели с организацията и провеждането на..

публикувано на 12.12.24 в 15:55
Проф. Владимир Аврамов

Спомен за проф. Владимир Аврамов

Навършиха се 115 г. от рождението на проф. Владимир Аврамов - голямо име в българската музикална история: цигулар, дългогодишен ръководител на прочутия струнен квартет „Аврамов“, носещ неговото име, изкючителен педагог, създал и възпитал поколения наши известни цигулари. Владимир Аврамов е роден на 3 декември 1909 г. в София. Учи цигулка при..

публикувано на 11.12.24 в 18:23

"Чудото на Витлеем" - музикален спектакъл в НДК

На 15 декември от 19:00 часа в зала "Люмиер" на НДК Българската хорова капела "Георги Робев" ще представи музикалния спектакъл "Чудото на Витлеем".  Една вълшебна коледна история с щастлив край. Така описва сюжета диригентката Нели Трошева - гост в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". А историята се развива тук и сега - с герои, които можем да..

публикувано на 11.12.24 в 17:15