Алпинистът Деян Петков стартира в събота сутринта опит да измине с бягане два пъти в рамките на едно денонощие трасето на ултрамаратона “Обиколката на Витоша” (2х98 км). Целта му беше по този начин да се подготви за едно от най-тежките състезания в света - Спартатлон. Спартатлонът е с 245-километрово трасе между градовете Атина и Спарта в Гърция.
Загуба на контактните лещи по трасето обаче попречи на Деян да осъществи плана си и да отложи опита си за следващ етап.
Снимка: Spring360
В неделя сутринта край Голямата поляна в Южния парк стартира градският ултрамаратон Спринг 360. Участниците бягат в 3 дисциплини - за 6, за 12 часа и щафетно. Целта е за въпросните 6 или 12 часа да пробягат колкото могат повече километри по трасето, дълго около 650 метра. Рекордът е на Владимир Ставрев, който през 2019 г. изминава 141,30 км за 12 часа.
===
Известни препятствия забавят презокеанската експедиция на двамата българи, които се опитват да преплават с гребна лодка Атлантика. 47-годишният Стефан Иванов и 16-годишният му син Максим отплаваха на 7 юни от Португалия и за около 2 месеца искат да достигнат до бреговете на Бразилия с лодката “Neverest”, която построили в семейния гараж. Разстоянието е около 3200 морски мили (или 6000 км). Ако успеят, това ще бъде първата българска океанска гребна експедиция, а Максим Иванов ще бъде най-младият гребец, прекосил океан. Експедицията има за цел да популяризира инициативата на здравното министерство в подкрепа на донорството, наречена “Да! За живот!”.
Снимка: Neverest Ocean Row
Двамата споделят за силни втерове през последните дни, което е наложило да се сменят през час, а първото им нощно гребане е било при над 20 възела ветрове и вълни над 5 метра. Максим дори е бил изхвърлен от седалката си на палубата.
Забавят ги също повреда в автопилота (устройството, което управлява руля и държи лодката на прав курс в открито море), както и не добре изолирани люкове на борда, които пропускат вода. Стефан и Максим съобщават, че всеки ден са изпомпвали по 100 литра вода. В момента изчакват резервни части в Лансероте на Канарските острови.
Снимка: Личен архив
Параолимпийката Анджела Медсън почина по време на опита си да прекоси с гребане Тихия океан. Тя е плавала общо 60 дни, през които е изминала 2000 км, но на 21 юни, след като не е осъществена връзка с нея, самолет на американската брегова охрана я намира мъртва във водата, все още завързана за лодката, след опит за ремонт.
59-годишната американка е носител на три златни медала на Параолимпийски игри и е първата жена с увреждане, прекосила Атлантическия океан. Анджела се парализира от кръста надолу при неуспешна операция на гръбначния стълб след инцидент по време на военната си служба в морската пехота на САЩ в началото на 90-те години на миналия век. През 2014 г. за първи път прекосява Тихия океан, заедно с екип, а сега искаше да направи това напълно сама.
Снимка: Стефан Стефанов
Заради несигурната обстановка с пандемията от коронавирус, полската зимна експедиция на К2 няма да се състои. Това обяви нейният ръководител Пьотр Томала. Миналата зима Томала също отложи подобна експедиция, тъй като тогава прецени, че не е събрал достатъчно подготвени алпинисти за огромното предизвикателство - първо в историята изкачване на К2 през зимата. Затова поляците проведоха няколко експедиции до по-ниски върхове, за да подготвят екип, като миналата зима направиха неуспешен опит на седемхилядника Батура сар в Пакистан, но времето не им позволи да изкачат върха.
Досега са правени 7 опита за зимно изкачване на високия 8611 м К2, като най-близо е бил полякът с руско гражданство Денис Урубко, който през 2003 г. достига 7650 метра височина.
Остава да научим какви са плановете за идната зима на още 2 експедиции, които бяха обявили намерение за опит на К2 - непалската и руско-киргизската.
---На 3 януари 2024 г. нощното предаване на програма "Хоризонт" на БНР – "Нощен Хоризонт" отбеляза своя 41-ви рожден ден. Той е и повод да се върнем назад в годините и да си спомним за знакови предавания и журналисти, работили в „Хоризонт“. За първи път младежката радиостанция "Хоризонт" излъчва на 5-ти октомври 1965-та - първоначално само във..
Мария и Андрей Щремфел са една от най-известните двойки в алпинизма, заедно са от близо 50 години. През 1990 г. стават първото семейство, изкачило Еверест . Андрей е двукратен носител на наградата "Златен пикел". И двамата са международно сертифицирани алпийски водачи, десетки години водят хора в планините по света. Миналия месец Андрей Щремфел..
Рубриката от 29.12.24 година. Изречение на месеца: "Започна да гледа трезво на нещата и се пропи". Автор е Костадин Поповски.
Рубриката от 23.12.24 г. Водещ: Даниела Якова.
Тази сутрин към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова. Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция. По-рано тази година тя представи на няколко места в станата изложбата си с фотографии, заснети миналата зима на о. Ливингстън. 33-ата ни полярна експедиция отново ще си..
С полет за Рим тази сутрин от летище София към Антарктида потегли група български учени. С тях е и музикалният редактор на БНР Марина Великова . Това е второ участие на Марина в българска полярна експедиция, като то е свързано отново с творчески проекти. Очаква се до броени часове при аржентинския пристанищен град Ушуая да пристигне българският..
Ако Борисов направи това правителство, ще му се получи хитро. Това каза в интервю за БНР Първан Симеонов, социолог и политолог, основател на..
" Кабинетът е готов, вариантът е почти финализиран ", заяви пред БНР лидерът на "Движение 21" Татяна Дончева. "ГЕРБ, БСП, ИТН – беше един от..
Постъпилите сигнали за незаконна сеч, регистрирани на платформата "Защити гората", които се изпращат към Изпълнителната агенция по горите през 2024 г...