Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Национален пленер по живопис за художници с увреждания в Ловеч

В Ловеч беше открит 14-ият традиционен национален пленер по живопис за художници с увреждания „Синя зона“.

По традиция художниците, които са от цялата страна, рисуват своите картини в Янковата къща в града, където се представят и самите изложби. Тази година заради противоепидемичните мерки изложбата е подредена в центъра на Ловеч, в градинката пред читалището. 

Художниците са вдъхновени както от самия Ловеч, така и от Стария квартал „Вароша“. Павела Стоева, Цвета Апостолова и Жоржета Николова споделиха в предаването „Преди всички" по „Хоризонт“ как се справят в условията на пандемия творците с увреждания:

„Много полезни за художниците са контактите с хората."

"Щастливи сме, че сме заедно. Избрах да нарисувам църквата „Успение Богородично“ в квартал „Вароша“, защото ме вдъхнови раздвижената й архитектура. Вдъхновява ме романтичната атмосфера в самия град."

"И за нас е трудно като за всички останали във време на пандемия, но ние имаме един шанс преди другите - с рисуването се лекуваме и за нас това не е толкова критична ситуация. Зажаднели сме за пленерното рисуване.“

Картините остават дарение за община Ловеч.

Снимка: БТА

С решение на общината художествената галерия в града вече ще носи името на един от най-известните съвременни български творци - проф. Теофан Сокеров, който си отиде от този свят в началото на януари. Изложбата с негови творби ще бъде открита тази вечер, обясни директорът на галерията Валентин Узунов:

„Показани са от различни периоди на Теофан Сокеров картини, от богатия фонд, който наследихме, както и неговият автопортрет. Теофан Сокеров е роден и израснал в Ловеч. Той е почетен граждани на града, беше заместник- ректор на Художествената академия. Негови стенописи има на много места в града. Една много силна личност“.

Още по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Митов

Емблематичният Антон Митов за задкулисните случки, за забранената музика, за духа на БНР

Преди дни Българското национално радио – институция отбеляза своите 90 години и е неразделна част от живота на поколения българи. БНР отбеляза 90-ата си годишнина с грандиозен концерт в Софийската опера и балет През всички тези десетилетия БНР е било с вас – до вашите сърца, както в делник, така и в празник . За да отбележим тази..

публикувано на 31.01.25 в 09:22

Ще оцелее ли сградата на "Балкантон"?

Обществено недоволство предизвика новината, че сградата на "Балкантон" в квартал "Лагера" в София ще бъде съборена, а на нейно място ще бъде изграден административно-жилищен комплекс. На протест пред емблематичната сграда граждани настояха тя да бъде запазена, а представител на собствениците обяви, че събаряне няма да има. "Самата сграда..

публикувано на 31.01.25 в 07:02
Десислава Тихолова с портрета на престолонаследника Борис Трети

131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител

На днешния ден се навършват 131 години от рождението на цар Борис Трети - Обединител. Знае се, че Русе е бил любим град на първия ни следосвобожденски монарх - княз Александър Батенберг. Тук за пръв път той стъпва на българска земя, тук се весели с дипломатите от мисиите на европейските страни и намира спокойствие от софийските политически..

публикувано на 30.01.25 в 19:43

Истории от бунтовно Русе

Другарят - господин - бай Атанас стои на сигурна позиция: да бъде винаги на власт и нокога във опозиция! Годината е 1950 г., когато забраненият от комунистическата власт писател Светлозар Димитров, известен като Змей Горянин пише тази епиграма. Днес обаче сме 2025 г., имаме от почти две седмици редовно правителство. Епиграма за него все..

публикувано на 27.01.25 в 20:48

Без дом, но с доброта в сърцата - истории на хора, които живеят на улицата

Наричаме ги клошари, те нямат дом, живеят на улицата. Подминаваме ги често с погнуса, защото не изглеждат добре, мръсни са, миришат, а на някои от тях им личи, че добре са се почерпили, с алкохол. Ще ви разкажа за трима бездомници, които срещнах по софийските улици. Първият намирам в центъра на София. Изоставен от майка си, отгледан от осиновители,..

публикувано на 26.01.25 в 06:24

"Бъндараците" от "Подуяне" до Луната и обратно

Елтън, Джон, Йоко и белите орхидеи. Приказка за музиката и семейството Връщаме лентата в радиото назад. На една и съща улица в съседни кооперации порастват братята Димитър и Иван Милеви и братята близнаци Александър и Константин Петрови. Баба им ги нарича "Кокосашо" . Големия Бъндарак ги надушил, че са "нечувани..

публикувано на 24.01.25 в 21:29

Три разказа за цензурирано изкуство

Разказ за три премахнати творби - разрушени, замазани или свалени от изложбените зали. Това представя изложбата " Забранено изкуство ", която е изследователски проект на куратора Ралица Герасимова.  Разглеждат се три случая на цензура: унищожената изложба „Терен и конструкции” на Веселин Димов, представена във Варна през 1982 г.,..

публикувано на 23.01.25 в 18:31