С реституцията и приватизацията голяма част от постройките на Витоша, които дотогава имаха публични функции, стават собственост на търговски дружества, които нямат задължения да поддържат тези публични функции, пояснява за БНР Тома Белев, настоящ общински съветник и бивш директор на природния парк.
„Стана явно модно за по-имотните българи, които са ограничен брой, да си имат база на Витоша. И така с всяка година по някоя база, която е била почивен дом, хижа ставаше вече частна резиденция, частна сграда, която се ползва само от собственика й. Това е дълъг процес, който продължава и в момента“, коментира Белев в предаването "Хоризонт до обед".
Според Белев Столичната община би следвало да разполага с актуални данни, защото е работила специална комисия, която е идентифицирала сгради, документи за собственост, разрешения за ползване, геодезични данни. Те не са публични, но Белев смята, че резултатите от проверката биха могли да бъдат предоставени на медии и заинтересовани лица.
Хижите са запазили своя публичен характер. Всички останали сгради, основно почивни станции на различни дружества – държавни, а впоследствие и частни, са започнали да се ползват като частни, уточнява Тома Белев.
„Тези сгради не са предназначени за постоянно обитаване. По своя характер самата територия на Природния парк „Витоша“ не може да обоснове ограждане, недопускане на хора и т.н. Затова винаги съм си учудвал защо един имотен човек – депутат, голям бизнесмен, ще пожелае да придобие подобна сграда и да живее в нея, примерно, след като няма как да бъде ограничен достъпът на други граждани до съответната територия“, посочва той.
Тома Белев допълва, че има и „абсолютно незаконни огради и за това Столична община е длъжна на софиянци“.
При създаването на Народния парк Витоша миналия век периметърът, в който е разрешено да има сгради за почивка, е бил ограничен и те са били малко. След 1944 година обаче започват да се строят все повече подобни сгради, като част от тях се изграждат в нарушение на нормите.
„Уважението към нормата и Конституцията в България е закърняло, особено от институциите. Това, че половината от българското Черноморско крайбрежие, включително плажове и дюни, са частна собственост – по справка на МРРБ по времето на „Дюнигейт“ 2012 година 60% от имотите, от териториите са частна собственост, и не се предприемат никакви действия. 8 години нищо не се променя. Виждаме допълнително как се създават едни анклави по най-красивите части на Черноморието, където най-имотните хора на България си създават огромни латифундии, имения, които нарушават достъпа на българския гражданин до плажовете, до морето. По същия начин се случва и на Витоша“, изтъква Тома Белев.
Липсващият регламент за това какви функции може да изпълнява една сграда на територията на природния парк е проблем, който трябва да се реши, категоричен е Тома Белев.
През последните години управлението на София и на държавата по никакъв начин не се опитваше да защити планината, смята бившият общински съветник Войслав Тодоров.
„2016 година това управление на София, ГЕРБ, кметът Фандъкова продават, да речем, Санаториума на Драгалевци. 2011 година отново този кмет и това управление продават Горския дом до хижа „Алеко“. Това управление продава имотите, дава им разрешителни за преустройство и след това обявява проверки, които са едно абсолютно кампанийно действие. Отговорността е ясна – на кмета, на това управление и на ГЕРБ“, подчертава Тодоров.
Двете мнения чуйте в звуковия файл.Лиляна не задава въпроси на дъждосвирците, по-скоро ги слуша. Пита сама себе си какво е да прелиташ огромни разстояния, за да създадеш и отгледаш деца, а след това да се връщаш обратно към корените си. "Струва ми се огромна саможертва и огромен риск, много по-голям, отколкото ние, хората, имаме, за да отгледаме..
Решаващо събитие за съдбата на стремглаво намаляващите популации на различните видове в дивата природа – така определят експертите започващата днес в Колумбия среща на върха на ООН за биоразнообразието. Форумът в Кали ще събере около 12 хиляди делегати – световни лидери, екологични активисти, изследователи и представители на коренни общности и..
Преди година активисти на "Грийнпийс" изписаха върху охладителна кула на ТЕЦ "Марица 3" в Димитровград думата "престъпление" на английски. Година по-късно хроничните нарушители остават безнаказани. Институциите са безсилни да прекратят порочния кръг на замърсяването . Централата в Димитровград не е единственият пример, коментира пред БНР..
12% е увеличението на туристите в София през първата половина на годината, показват данните от Единната система за туристическа информация на Министерството на туризма, в сравнение със същия период на миналата година. Регистрираните нощувки са с 10% повече. Близо 60% от посетителите са чуждестранни туристи . За първото деветмесечие..
Природният газ, който бива транспортиран и изнасян, произвежда много повече парникови газове от въглищата, въпреки че газовата индустрия твърди, че е по-чиста алтернатива. Това се посочва в ново изследване, което поставя под въпрос бързата експанзия на газови доставки от Съединените щати за Европа и Азия. Изследването е проучило 20-годишен..
Растенията, които покриват Антарктическия полуостров, са се увеличили над десет пъти през последните няколко десетилетия заради глобалното затопляне, сочи проучване. Анализ на сателитни данни е установил, че през 1986 година растителността е била по-малко от 1 квадратен километър, докато през 2021 година тя вече е покривала близо 12 квадратни..
На Розовия плаж на остров Бодели на архипелага Мадалена в северната част на Сардиния всички, плаващи с корабче или лодка, акостират на около половин километър от брега (само на такова разстояние се допускат туристи сега). Колкото и да се взират, не виждат розов плаж... След световния успех на филма на Микеланжело Антониони "Червената пустиня",..
Искат да се прегърнат с Борисов и Пеевски. Това заяви Корнелия Нинова, бивш лидер на БСП, за настоящето ръководство на Столетницата. ГЕРБ засега..
Никой няма да се осмели да иска касиране на изборите. И не защото няма основание, никой няма да прояви смелост. " Кутията на Пандора" може да се..
Борисов трябва да отговори ясно дали отстранява Пеевски и се връща към европейския път, или тръгва с Пеевски към диктатура. Това заяви пред БНР..