Навършиха се 95 години от създаването на първия извънстоличен оперен театър - Старозагорската опера.
Стара Загора е град с богати традиции в областта на музиката - още през 1897 г. е основано музикално дружество „Кавал“, което разполага с мъжки и смесен хор, с оркестър, и със своите концерти възпитава музикалния вкус на старозагорци. През 1905 г. широка просветителска дейност развива и учителят от Девическата гимназия Златан Станчев - той е диригент на училищни и градски хорове, светски и църковни. В програмите на съставите присъстват и хорове из опери.
През 1919 г. в Стара Загора е представена и първата оперета - творба от Луи Бордез, а Станчев дирижира и още няколко оперети с хоровите състави и с духов оркестър, като подготвя вокално много от солистите, станали по-късно водещи наши оперни певци. Принос за възпитаването на вкуса на старозагорската публика има и създадената през 1914 г. „Детска китка“ с диригент Тодор Пъндев - хор, приел по-късно името „Родни звуци“. Неговият състав е от близо 300 деца, като подбран малък състав изнася много концерти в града, в които се включват и оперни фрагменти.
През 20-те години на века съставите на музикалното дружество “Кавал“ изнасят фрагменти от опери - вече с костюми, грим, декори и сценично осветление. Откъсите са от "Селска чест", "Кармен", "Вълшебната флейта" и "Фауст", както и първото действие на "Гергана" от Маестро Атанасов. Възторженият прием от страна на публиката дава кураж на ръководителите на съставите Александър Георгиев и Златан Станчев да започнат действия за създаването на оперен театър в града.
1 юли 1925 г. е рождената дата на операта в Стара Загора. Тогава е представена операта „Гергана“ на Маестро Атанасов под диригентството на Атанас Ковачев - капелмайсторът на духовата музика. Хоровете подготвя Златан Станчев, а главните роли се изпълняват от Ничка Хаджимитева-Баталова и Георги Баталов (родителите на известната наша диригентка Росица Баталова). Така започва пътят на Старозагорската опера, съставена както от професионални музиканти, така и от любители.
Следващите 20 години трупата съществува само благодарение на ентусиазма и любовта към музиката на своите участници - без материална сигурност и стабилност. Сменя няколко пъти името си: Южнобългарска районна опера, Старозагорска общинска опера. На 1 април 1946 г. операта преминава на държавна издръжка, а първата премиера е на 8 юни същата година - на операта „Русалка“ от Даргомижски с диригент Симеон Фетфаджиев, режисьор Драган Кърджиев и в ролите Никола Христов, Тоско Илиев, Рене Йорданова, Йорданка Бунарджиева-Минева.
Днес Държавна опера - Стара Загора работи активно под ръковоството на директора и режисьор Огнян Драганов, а в екипа му са оперната прима Веселина Кацарова (артистичен директор), Ивайло Кринчев (главен диригент), Силвия Томова (ръководител на балета), Младен Станев (хормайстор).
Книгата, която представям сега, има повече научен характер, но е написана на достъпен и разбираем език. Заглавието "Генеалогия на българските канове от Баламбер до Кубрат и Кий - 340 - 668 г." ни връща към първите векове след Христа и ни запознава с праисторическите родови корени на българите. Авторът Валентин Йорданов от София е неизчерпаем..
Две продукции спечелиха наградата "Гоя" за най-добър филм. За първи път в историята на отличията на Испанската филмова академия две ленти си поделиха първото място – "47" и "Инфилтраторът". В изненадващ финал на церемонията в Гранада тази нощ екипите на двата филма се качиха заедно на сцената. След като беше обявено, че наградата печели..
" Когато се отдалечим от любовта, само тогава можем да я осъзнаем и пресътворим, винаги има една дистанция, когато не си много далеч, но не си и близо...За да видиш преживяното в цялата му сложност, във всичките смисли на любовта, а любовта е тази, която ни дава най-много уроци . Но само когато сме се отдалечили от нея, преди да я забравим и..
Историята на Националната художествена академия е показана в изложба , която може да се разгледа до 9 март в галерия "Академия" на ул. "Шипка" 1 в столицата. Това е разказ за първото училище по художество и покровителството на монарсите. "Академията въ Княжество и Царство България" е заглавието на експозицията с куратор д-р Милена..
Основен фокус на тазгодишния фестивал е българското кино . В програмата ще бъдат представени рекорден брой български игрални, документални и късометражни филми, както и международни копродукции с българско участие – близо 60 . Почти 50 от тях ще имат своята световна или софийска премиера на фестивала. Голямата част от тези филми са..
Започва фестивалът за документално кино "Master of Art". Откриването е от 19.00 часа тази вечер в кино "Люмиер". В специалната селекция са 50 документални филма . Ще бъдат раздадени 18 награди. За последните 10 издания са представени над 500 ленти , уточнява създателят на фестивала Найо Тицин. По думите му, дигитализацията..
На 4 февруари се навършиха 90 години от рождението на големия български диригент от турски произход Месру Мехмедов - изключителен талант, загинал трагично на прага на своята световна кариера, ненавършил 36 години. Той е роден във Велико Търново, в семейство на бръснар, което по-късно се премества в Дряново. В детските си години Месру свири на..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Бюджетът трябва да бъде балансиран и истински, няма да настояваме за 3% дефицит и не смятаме, че ако не сме готови за еврозоната, трябва да влизаме в..