Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ивиците "частно море"

Ваканционно селище "Русалка" - от двете страни на бариерата

Снимка: Мая Щърбанова

Казусът с бариерите на ваканционното селище "Русалка" отново е на дневен ред. Още в средата на юни община Каварна е издала заповед за премахването на бариерата на входа на „Русалка“. 

Проблемът с липсата на свободен достъп до плажната ивица в тази северна част на Черноморието е от години, а съдебните спорове за законността на пропускателния режим също имат солидна история.

Всеки гост на ваканционното селище „Русалка“, който пристига с автомобила си, преминава през контролно-пропускателен пункт, на който трябва да заплати такса от 6 лв. за паркинг. Ако след това гостът иска да изкара ден на плажа в т.нар. френска част на комплекса, той трябва да заплати на второ КПП сумата от още 6 лева, в която са включени чадър, шезлонг, джакузи, термален басейн с минерална вода и санитарен възел.  

Заповедта на кмета на община Каварна Елена Балтаджиева за премахването на бариерата при влизане е мотивирана от това, че тя е изградена на терен, който не е собственост на ваканционното селище, а за наличието на бариера не е издадено разрешение от общинската администрация.

След изтичането на едномесечния срок за реакция, от общината са направили проверка, от която става ясно, че бариерата е преместена няколко метра по-навътре в комплекса, но не е премахната, обяснява Елена Балтаджиева. Електронната бариера към френската част пък била премахната, но КПП-то останало.  

Според адвоката на ваканционно селище "Русалка" Милко Пенчев да има пропускателен режим за курорта е част от изискванията на Закона за туризма. Заповедта на кмета е изпълнена, КПП-то е преместено в друг имот, собственост на „Русалка“, подчерта Пенчев.

„Законът казва, че когато имаме селище от такъв характер, то трябва да бъде оградено, трябва да има портал, портиер, които да осъществяват контрол върху достъпа на лицата, които посещават това място. Отделно от това Законът за борба с тероризма задължава да бъде поставена такава бариера с място, в което да има физическа охрана“, уточнява юристът.

Милко Пенчев твърди, че неколкократно е поставян въпросът „как да се реши безобидно въпросът с това КПП“, но от общинската администрация не срещат съдействие. „Принудени сме да търсим варианти на границата на закона“, коментира той.

Снимка: Мая Щърбанова

Кметът на Каварна Елена Балтаджиева е категорична, че незаконният според Закона за устройствата на територията контролно-пропускателен пункт ще бъде принудително премахнат от общината, тъй като тя не е издала разрешително за пункта, въпреки желанието на ръководството на комплекса. 

Предстои издаването на нова заповед, с която да се премахне преместеното КПП, съобщи Балтаджиева.

Елена Балтаджиева не е съгласна и с таксата за паркинг, тъй като за тази цел се използва стара спортна площадка, която не е с променен статут на паркинг. Това обаче не е в правомощията на общината, защото теренът не е общинска собственост. 

Има ли все пак достъп до някой от плажовете на „Русалка“, за който да не се изисква входна такса?

„Другите плажове, там са още три плажа, те не са отдадени на концесия, там не се предоставя никаква услуга. Там е напълно безплатно. Достъпът е напълно безпрепятствен“, уверява адвокат Милко Пенчев. 

Пенчев обясни, че ако не получат съгласие от общинската администрация за КПП, то ще бъде премахнато. Повече от 7 години сме в лабиринт от пречки, изтъкна той.

Дружеството обжалва и наложената глоба от Министерството на туризма заради липсата на свободен достъп до плажа.

Димитрина Коджабашева решила да посети мястото, където не е идвала скоро. Места, където съм водила по-големите си деца като бяха малки – в това число и на нощно къпане, сега са с бариери. Не ми харесва морето да е частно.“

Галина Попова е гост на комплекса и е на мнение, че някакво ограничение за достъп до плажа с чадърите трябва да има, защото в противен случай се събират твърде много хора и гостите на комплекса са ощетени. 

„Погледнете го от две страни. Нищо лошо няма – нека да влизат. Но плажът е малък и няма да има място.“


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Домашните любимци след края на войната в Израел

Ако не беше толкова страшно, би било забавно да се види шествие, в което хората водеха към бомбоубежището не само децата си, но и домашните си любимци -  кучета, котки, птички в кафези, хамстери или други животни в клетки. Понякога в скривалището се струпваха повечко животинки и започнаха конфликти между тях. Медиите дълго обсъждаха участта на..

публикувано на 03.07.25 в 17:35
Среща в читалището на Тетевен

Тази година ветераните алпинисти се срещнаха в Тетевен

Миналия месец в Тетевен се състоя традиционната среща на ветерани алпинисти, организирана от тяхното сдружение "Мальовица" . Гости бяха Иван Вълчев, Методи Савов, Николай Петков и Кирил Досков, които през 1984 г., в рамките на българската експедиция, изкачват Еверест по Западния гребен.  Подобни срещи има всяка година и са организирани от..

публикувано на 29.06.25 в 13:56
Здравка Шейретова - Столична библиотека

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си

Най-младежкият филиал на Столичната библиотека в район "Студентски" отбелязва 10 години от създаването си с откриване на ново споделено пространство за четене, срещи и събития, литературни четения и финал на Третия шампионат по поезия на софийските училища „Млада метафора“. Един от основните приоритети на най –голямата публична библиотека в..

публикувано на 29.06.25 в 06:28

Над 7000 варненци в подкрепа на защитниците на бездомните животни в града

Във Варна беше създадено Координационен център "Зоопатрули", с цел противодействие на насилието над животните. В кварталите на града ще има представители на структурата, които ще следят да няма посегателства над бездомните животни, за които се грижат. Това разказа за "Хоризонт" Стефан Курдов. "Проведохме среща с ръководството на..

публикувано на 29.06.25 в 05:56
Ангел Бончев с иконата на свети Никифор Прокажения

Чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения във Врачанска епархия

През седмицата в различни населени места във Врачанска епархия посрещат икона с чудотворните мощи на свети Никифор Прокажения .  Камбаните на храм "св. Николай" във Враца огласиха пристигането на светинята в престолния за епархията град в понеделник сутринта.  Във вторник иконата беше в Мездра, вчера в Бяла Слатина, днес ще бъде в Кнежа, в петък..

публикувано на 26.06.25 в 17:50

"Преди и сега": От ТКЗС до земеделие в тежко състояние

Дядо Момчил от село Ярловица, област Видин, е на 91 години. Той си спомня за времето, когато животът се е въртял около земите, а работата на полето е била с цел прехрана и оцеляване. Разказва как младежите, включително и той, са били карани да обикалят улиците и да агитират хората да се присъединяват към ТКЗС-тата. Баща му отказвал да влезе в..

публикувано на 26.06.25 в 15:18
Баба Калинче от Варвара

Баба Калинче от село Варвара премина към второто си столетие с хоро и песни!

На 13 април 2025 г. баба Калинче от от пазарджишкото село Варвара навърши 100... И влезе във второто си столетие.  Калинка Александрова Янчева  е родена на 13 април 1925 година. В "Нощен Хоризонт“ вече ви разказвахме за един газен фенер, за една стара икона, за любов, за живота през три епохи – демокрация, социализъм, Царство България, за..

публикувано на 24.06.25 в 15:39