Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Една българка в Берлин между протестите и родния фолклор

Диляна Величкова е дамата, благодарение на която българското съвременно изкуство намира изява и в германската столица. От години тя промотира български групи и артисти в Германия. Също така е един от организаторите на антиправителствените протести на българите в Берлин. В четвъртък те протестираха пред канцлерството, на метри от Бундестага.

„Протестът продължи три часа пред Бундесканцлерамта – еквивалента на Министерски съвет. В критичната му маса бяхме около 60-70 души. Бяхме се подготвили с информационна кампания – раздавахме флаери, бяхме написали табла на немски с информация какви точно са исканията на протестиращите в България, съответно и нашите, тъй като те се припокриват почти изцяло. Основният ни въпрос беше имат ли Ангела Меркел, партията ѝ и коалиционните партньори на ГЕРБ ясна позиция за това какво се случва в България, подкрепят ли ГЕРБ, променило ли се е мнението им и кога ще настъпи моментът да се изкажат по този въпрос.”

Сънародниците ни в Берлин изразяват недоволство си от управлението в България по два начина.

В началото беше типичният съпричастен протест пред българското посолство, в който изразявахме подкрепа към нашите сънародници. В последствие в разговори се роди идеята, че може би е редно все пак да информираме, защото имаше хора, които спират и ни задават въпроси. Дадохме си сметка, че може би е редно все пак да информираме и да кажем защо и какво се случва. Затова и сменихме локацията. Тази информационна кампания, която се превърна в наша мисия, протича по следния начин: имаме човек с мегафон, който говори почти изцяло на немски и казва каква е нашата позиция. Ние много твърдо държим да се каже, че сме проевропейски настроени и сме благодарни за това, което се случва у нас през последните години, след като станахме част от европейското семейство. Но е хубаво да си дадем сметка, че все пак - като част от това семейство - трябва да бъдем чути и да ни вземат предвид. Защото все пак тези широко затворени очи на Европа в момента не ни помагат.”

Какви въпроси задават спиращите са берлинчани и как гледат на протестите и исканията?

„Какво имаме предвид под „корупция” и в какви мащаби е тя. Какво имаме предвид под проблеми в правосъдната система. Какво значи незаконно строителство. Изобщо по всички теми, които засягаме през последните месеци и години. Имаме достатъчно много теми за разговор”, казва с усмивка Диляна Величкова, която от години живее в Берлин. Обвиненията към протестиращите българи зад граница като например защо са „избягали” тя коментира така:

Основната група на протестиращите в Берлин са млади хора или студенти, тъкмо завършили. Те са на кръстопът – да се приберат ли в България или да продължат живота си в чужбина. Това не са типичните икономически имигранти, които търсят по-добър живот, а са дошли вероятно за по-добро образование. И когато те избират да се върнат или не, те имат право да се борят за една по-добра България и да се надяват за промянаНа всички скептици, питащи защо не протестираме у дома, бих отговорила: Нека да направим така, че да можем да се върнем.”

Днес от 17:20 ч. ще се състои станалият вече традиционен неделен протест пред българското посолство в Берлин.

„Търсим следващата локация, тъй като все още не сме решили къде е резонно да се преместим. При всички положения ще се преместим в някоя по-централна локация.”

От протестиращата към промотиращата Диляна

Оказва се, че германците може и да не знаят коя е столицата на България, но пък са чували за Стефка Съботинова.

„Най-ценното нещо, с което се занимаваме, е фюжън музиката или модерната интерпретация на български фолклоркойто се приема радушно от всякаква публика. Тъй като Берлин е много интернационален град, всеки може да се припознае в нашите ритми. Имаме страшно много работа, защото разполагаме със страхотен продукт, който може да бъде изнасян постоянно. На ковидкризата гледаме като на поговорката, че „когато една врата се затвори, други се отварят”. Заради неяснотата в културната сфера си създадохме ново място, където да събираме „български съкровища” – български арт изделия.”

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

Снимки: EPA/OMER MESSINGER; Reuters; БГНЕС/ЛЮБОМИР СПИРОВ, Michel, Reinhard Scheueregger


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Калина Канева: Човек не трябва да се озлобява. Важното е да виждаш доброто

Калина Канева е българска учителка, журналистка , авторка на изследователски и публицистични книги и материали. Главната тема в нейното творчество са са руско-българските културни и исторически връзки. Работила е в издания като в. "Антени". Част от най-известните и трудове са "Симетрия на времето. Срещи и разговори с акад. Дмитрий Лихачов"..

публикувано на 16.02.25 в 05:34

Ангел Милчев е един от малкото останали тъкачи в Северозапада

В рубриката "Горещи сърца" ще влезем в тъкачен стан, за да се убедим колко важно е да не изпускаш нишката.  И това е валидно и за живота, и за тъканите. "Като се скъса основата и веднага се получава дупка. Така е и в живота." В нашия свят, залят от фабричен текстил, героят ни в "Горещи сърца" тъче на бабиния му стан.  Ангел Милчев е един от малкото..

обновено на 16.02.25 в 05:12
Александър Симеонов

Учителят музикант Александър Симеонов: Децата ме научиха на търпение, а те много ме обичат!

Александър Симеонов е от Плевен , занимава се с музика от дълги години и е вокалист на плевенската група "Страйкърс" . Другото признание за него идва от работата му като детски учител в Детска градина "Надежда" . Какво музикално предизвикателство е подготвил, как децата му влияят за творчески идеи и за още неща от живота: "От дълги години се..

публикувано на 09.02.25 в 06:00
Зорница Иларионова

Зорница Иларионова: Да носиш удоволствие на публиката - това е моето вдъхновение

Краткият февруари е винаги изненадващ, винаги динамичен. Носи със себе си много нова енергия, която събужда природата и я води към пролетта. Неговият ритъм напомня за звука на цигулката , ту остър и силен, ту мек и нежен. Може би точно така публиката в големите концертни зали в Париж и Рим, Мадрид и Берлин се е наслаждавала на звука на..

публикувано на 03.02.25 в 10:48
Слава Рачева

Слава Рачева: Гледайте си децата, обичайте ги, обръщайте им повече внимание

Педя човек - лакът брада си има нов дом - Къщата на куклите. Арт-Къща с музей „Куклите” е уникален в България музей на куклите с над 3000 кукли, Творилница и парти център за рождени дни. Представени са порцеланови кукли, антикварни, ритуални, съвременни, марионетки, сувенирни кукли от България и от света, винтидж, колекционерски и др...

публикувано на 02.02.25 в 07:08
Георги Господинов

Георги Господинов: Радиоскалата бе моето първо пътуване на Запад

Най-ранните спомени на Георги Господинов свързани с Българското национално радио, са от предаванията "България - дела и документи“ и "Ранобудно петленце". БНР връчи годишните си награди "Сирак Скитник" Авторът на "Времеубежище" описа сигналите на тези предавания като "особен отключвател на памет" и разказва за първото си радио..

публикувано на 27.01.25 в 20:40