Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест пред посолството на Беларус у нас

Протестна акция след президентските избори в Беларус.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази вечер от 18.30 часа ще се състои протест пред посолството на Беларус у нас.

Един от организаторите на протеста – журналистът Димитър Кенаров, през 2011 година е бил в Беларус като журналист с туристическа виза, бил е задържан за 6 дни в изолатор, а впоследствие депортиран от страната със забрана да влиза 3 години. Пред "Хоризонт" той разказа, че има и личен аргумент за организирането на протеста:

„Тогава белоруски активисти се заеха с моя случай. Носеха ми храна, носеха ми тетрадка с химикалка, интересуваха се от това, което се случва с мен. И по някакъв начин аз се чувствам отговорен – с това, което се случва в Беларус: масовите репресии срещу протестиращите, срещу журналисти, използването на оръжие, начинът, по който бяха откраднати тези избори. Протестите на стотици хиляди хора там ме докоснаха много и реших, че е нужно да бъдат подкрепени символни тези хора. Най-добрият начин това да стане е да се изрази нашето недоволство пред посолството на Беларус.“

Протестите в България и Беларус имат различен контекст и не могат да бъдат сравнявани, смята Кенаров. „Въпреки това желанието на хората за свобода, за справедливост, за правова държава по някакъв начин са подобни навсякъде и е хубаво да изразим нашата солидарност.“

Александър Малинов е магистър по европеистика от Университета в Амстердам с изследователски интерес към Източна Европа. В предаването "Преди всички" той посочи, че режимът на Александър Лукашенко след 26 години на власт се е сраснал с държавните структури. 

„Всичко започва и свършва с него. В днешен Беларус виждаме държава с абсолютно авторитарно управление. Дори Русия на Путин не може да се сравнява с това, което е Беларус в момента.“

Лукашенко е оцеляващ играч, коментира още Малинов: „Започнал политическата си кариера в средата на 90-те, когато Източна Европа тъкмо се събуждаше от края на Студената война, в Русия на власт беше Елцин. Лукашенко успя да оцелее и да се настрои в новите условия, геополитически.“ 

Сега обаче според Малинов няма как беларуският президент да оцелее и е „въпрос на време той да си тръгне от властта“.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Протестите в Беларус ескалираха след поредната изборна победа на президента Александър Лукашенко.

Трета поредна нощ на протести в Беларус

Трета поредна нощ на протести в Беларус след преизбирането на настоящия президент на страната Александър Лукашенко. В столицата Минск стотици демонстранти издигнаха барикади, докато полицията се опитваше да разпръсне протестиращите с гумени..

обновено на 12.08.20 в 13:46

Протести и сблъсъци в Беларус след президентския вот

Полицията в Беларус разгони тълпи от протестиращи с шокови гранати и гумени куршуми, след като предварителните резултати от вчерашния президентски вот отредиха убедителна победа за настоящия държавен глава Александър Лукашенко, предаде АФП. Неговите..

обновено на 10.08.20 в 17:34
ВИЖТЕ ОЩЕ
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с..

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на..

публикувано на 30.03.25 в 08:31