Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Протест пред посолството на Беларус у нас

Протестна акция след президентските избори в Беларус.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Тази вечер от 18.30 часа ще се състои протест пред посолството на Беларус у нас.

Един от организаторите на протеста – журналистът Димитър Кенаров, през 2011 година е бил в Беларус като журналист с туристическа виза, бил е задържан за 6 дни в изолатор, а впоследствие депортиран от страната със забрана да влиза 3 години. Пред "Хоризонт" той разказа, че има и личен аргумент за организирането на протеста:

„Тогава белоруски активисти се заеха с моя случай. Носеха ми храна, носеха ми тетрадка с химикалка, интересуваха се от това, което се случва с мен. И по някакъв начин аз се чувствам отговорен – с това, което се случва в Беларус: масовите репресии срещу протестиращите, срещу журналисти, използването на оръжие, начинът, по който бяха откраднати тези избори. Протестите на стотици хиляди хора там ме докоснаха много и реших, че е нужно да бъдат подкрепени символни тези хора. Най-добрият начин това да стане е да се изрази нашето недоволство пред посолството на Беларус.“

Протестите в България и Беларус имат различен контекст и не могат да бъдат сравнявани, смята Кенаров. „Въпреки това желанието на хората за свобода, за справедливост, за правова държава по някакъв начин са подобни навсякъде и е хубаво да изразим нашата солидарност.“

Александър Малинов е магистър по европеистика от Университета в Амстердам с изследователски интерес към Източна Европа. В предаването "Преди всички" той посочи, че режимът на Александър Лукашенко след 26 години на власт се е сраснал с държавните структури. 

„Всичко започва и свършва с него. В днешен Беларус виждаме държава с абсолютно авторитарно управление. Дори Русия на Путин не може да се сравнява с това, което е Беларус в момента.“

Лукашенко е оцеляващ играч, коментира още Малинов: „Започнал политическата си кариера в средата на 90-те, когато Източна Европа тъкмо се събуждаше от края на Студената война, в Русия на власт беше Елцин. Лукашенко успя да оцелее и да се настрои в новите условия, геополитически.“ 

Сега обаче според Малинов няма как беларуският президент да оцелее и е „въпрос на време той да си тръгне от властта“.

Двете гледни точки чуйте в звуковите файлове. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Свързани новини

Протестите в Беларус ескалираха след поредната изборна победа на президента Александър Лукашенко.

Трета поредна нощ на протести в Беларус

Трета поредна нощ на протести в Беларус след преизбирането на настоящия президент на страната Александър Лукашенко. В столицата Минск стотици демонстранти издигнаха барикади, докато полицията се опитваше да разпръсне протестиращите с гумени..

обновено на 12.08.20 в 13:46

Протести и сблъсъци в Беларус след президентския вот

Полицията в Беларус разгони тълпи от протестиращи с шокови гранати и гумени куршуми, след като предварителните резултати от вчерашния президентски вот отредиха убедителна победа за настоящия държавен глава Александър Лукашенко, предаде АФП. Неговите..

обновено на 10.08.20 в 17:34
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България...

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма..

обновено на 16.02.25 в 05:38

Снежана Радева: Периодът на ранното развитие е критичен прозорец за децата със СОП

Васко от Нова Загора има затруднения в развитието си. Когато установили, че детето се забавя, родителите били едновременно объркани, шокирани и изплашени . Не са знаели откъде да започнат и как да подкрепят детето си. Постепенно, с помощта на..

публикувано на 13.02.25 в 11:38
Петър Цинцарски

БМЧК отново с АНТИСПИН кампания: "Предай нататък – любовта, не вируса"

Освен тази кампания, БМЧК работи активно и за разширяване на обучението по първа помощ в училищата – защото именно бързите реакции спасяват животи. Темата за здравната просвета и превенцията на рисково поведение също заема ключово място в..

публикувано на 12.02.25 в 11:30