Малките училища също имаха своя шанс да проведат дигиталното обучение по време на коронакризата. Това разказва Таня Коларова, която е начален учител в училище „Кирил и Методий“, село Нова Махала, община Батак.
Малко и модерно е училището, в което преподава Таня Коларова. Затова и учениците са завършили обучението си в условията на коронакризата успешно, твърди тя. Но това се е случило и благодарение на всеотдайността на учителите, посочва Таня Коларова.
"Дали имаме самочувствие като учители в едно малко училище? Разбира се, че имаме самочувствие, че даваме най-доброто в обучението на нашите ученици. И не можем да останем по-назад в сравнение с едно градско училище. Това къде се намира училището, дали е в малко населено място или в голям град, не означава, че децата получават по-малко като образователен ресурс".
В училище „Кирил и Методий“ в село Нова Махала има обзаведен център по природни науки. Очакват одобрение по друга програма, която да повиши интереса в областта на науките и технологиите. По програма „Еразъм“ децата от училището работят с ученици от други държави. Обучение по Националната програма за IT кариера пък донесла на дванайсетокласничка отлични резултати на държавния изпит. Въпреки всичко, предизвикателство било дистанционното обучение по време на коронакризата за учителите, учениците и родители. Таня Коларова изтъква, че по време на процеса станало ясно, че има доверие, взаимопомощ и професионализъм.
"Ние работихме в затворена Фейсбук група още от началото на учебната година. Така че веднага реагирахме. Преминахме плавно в тази платформа, която ни осигури виртуална класна стая. Отчетохме 100% активност от децата. Реших, че най-добрият начин, по който можем да учим с малките ученици, е асинхронното учене. Аз подготвях и записвах уроците. Аз познавах вече добре моите ученици. Преподавах уроците все едно са пред мен. Обяснявах, четях, задавах въпроси. Оставях време за отговор, разказвах интересни факти, подготвях звукови диктовки, разказвах приказки, подготвях и видео диктовки също. Помагах при работа в учебните тетрадки, съответните упражнения", разказа Коларова.
Към края на дистанционното обучение Таня Коларова има в актива си 90 записани урока и 15 презентации. Направила е 8 теста, които дори децата харесали повече от традиционните:
"Родителите споделиха в анкета в края на годината, че децата са станали по-отговорни. И в края на годината са станали по-самостоятелни. Коментирах домашните задания на всяко дете. Комуникацията ни беше по всяко време на деня, даже и до късно вечер. Родители и деца бяха много мотивирани. Родителите са млади хора, които се справиха чудесно. А когато е мотивиран човекът, той може да направи всичко."
Но дигиталното обучение не може да замени комуникацията между учениците. Особено за малките, за които досегът с учителя на живо е от съществено значение, споделя Таня Коларова.
"Ето, първи клас се справиха с помощта на родителите. Трябва да намерим един баланс между традиционното и електронното обучение. Ние се върнахме в класната стая в средата на юни месец. По разрешение на министерството и по желание на родителите. Това че те не са били заедно толкова дълго време, липсвали са си. Те така се радваха, че отново са заедно. Нормалното, това общуване, прякото общуване много им е липсвало. Но надявам се, че тази учебна година, настоящата учебна година, нещата да де променят. Искрено вярвам, че ще се върнем в класните стаи."
"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Работещите в градския транспорт на София издържаха на голям обществен натиск и постигнаха исканията си . Тази позиция изрази пред БНР Калина..
Възможностите за професионално образование в Плевен ще бъдат представени днес по време на Панаир на уменията . Организатор е Община Плевен..
Фалшивите новини са за публиката без критично мислене, но критично мислене не се формира с еднопосочно подаване на информация . Това каза пред..